Sanatorium bez kolejki. Trzy tygodnie na koszt państwa

Jeszcze do niedawna seniorzy, którzy chcieli spędzić czas w sanatorium, musieli liczyć się z tym, że na swoje miejsce będą czekać nawet trzy lata. W tym roku kolejki są krótsze, a część kuracjuszy może liczyć na darmowy wyjazd.

Ci seniorzy mogą ubiegać się o pobyt w sanatorium za darmo i bez kolejek
Ci seniorzy mogą ubiegać się o pobyt w sanatorium za darmo i bez kolejek
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Czas oczekiwania na miejsce w sanatorium w końcu się skrócił - tak wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia, na które powołuje się "Fakt". Kuracjusz na swoją kolej będzie czekać maksymalnie 12 miesięcy. Wiele zależy też od województwa - w niektórych seniorzy czekają o wiele krócej. Niektórym osobom przysługuje turnus bez kolejek. Jakie są wytyczne?

Pobyt w sanatorium. Komu się należy i jak wyjechać bez kolejki?

Wyjazd do sanatorium wiąże się z przedłużeniem leczenia podjętego w szpitalu lub zaleconego przez lekarza prowadzącego. Celem wyjazdu jest nabranie sił i powrót do sprawności po chorobie. Jeżeli chcemy się ubiegać o wyjazd, musimy złożyć aktualne wyniki badań wraz ze skierowaniem od lekarza, zalecającym nam pobyt.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Skierowanie wystawi nam każdy lekarz, który posiada podpisaną umowę z NFZ. Dokumenty muszą zostać albo wysłane od razu przez medyka, albo złożone przez pacjenta w najbliższym oddziale wojewódzkim NFZ. Warto pamiętać, że skierowanie jest ważne przez 30 dni od jego wystawienia.

Poza kolejką pobyt w sanatorium należy się osobom po przeszczepach, honorowym dawcom krwi, inwalidom wojskowym i wojennym, a także weteranom, kombatantom, odpowiednio uprawnionym oraz żołnierzom.

Kto nie płaci za sanatorium?

Kuracjusz musi uiścić opłaty za wyżywienie oraz zakwaterowanie w danym punkcie uzdrowiskowym. Warto wiedzieć, że tych kosztów nie ponoszą byli pracownicy zakładów, których składnikiem produkcji był azbest. Tu ważna jest jednak data - osoby te musiały zostać zatrudnione 28 września 1997 roku lub wcześniej.

NFZ nie pokrywa jednak kosztów przejazdu do i z sanatorium, pobytu opiekuna kuracjusza, kosztów zabiegów, które nie są związane z dolegliwością pacjenta, a także wszelkich opłat obowiązujących na terenie danego zakładu (np. opłat klimatycznych). Turnus trwa 21 dni.

Najkrócej na pobyt w sanatorium oczekują ubezpieczeni w lubelskim oddziale NFZ - średnio 3 miesiące. W podlaskim - 5, zachodnipomorskim - 4, kujawsko-pomorskim - 6. Najdłużej w śląskim - 12.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (181)