GwiazdySeks z przyjacielem – czy to ma sens?

Seks z przyjacielem – czy to ma sens?

Seks z przyjacielem – czy to ma sens?

22.08.2011 12:13, aktual.: 22.08.2011 12:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zastanawiasz się często, czy przyjaźń między kobietą a mężczyzną jest tak naprawdę możliwa. Czy twój kumpel, jeszcze z czasów liceum, tak bardzo lubi twoje towarzystwo tylko dlatego, że jesteś inteligentna i oczytana, czy może czeka przyczajony, aż wreszcie wylądujecie we wspólnej pościeli?

Zastanawiasz się często, czy przyjaźń między kobietą a mężczyzną jest tak naprawdę możliwa. Czy twój kumpel, jeszcze z czasów liceum, tak bardzo lubi twoje towarzystwo tylko dlatego, że jesteś inteligentna i oczytana, czy może czeka przyczajony, aż wreszcie wylądujecie we wspólnej pościeli? Zdarzają się w waszej relacji takie momenty, gdy czujesz się jak obiekt jego pożądania i stajesz się niespokojna. Innym znów razem upewniasz się, że zawsze możesz na niego liczyć i że tylko ci się zdawało.

Jak jest naprawdę?

Erotyczne napięcie

Istnieje taki społeczny stereotyp, że przyjaźń damsko-męska jest możliwa tylko wtedy, gdy mężczyzna jest gejem albo obie strony nie są w swoim typie i nie są dla siebie pociągający seksualnie.

Wiele kobiet bardzo sobie chwali bliskie kontakty z kolegami płci przeciwnej. Mężczyźni są ciekawi kobiecego spojrzenia na wiele spraw, a i panie, dzięki takim przyjaźniom, mogą lepiej zrozumieć męski punkt widzenia.

Jednak między kobietą a mężczyzną, jeśli nie są dla siebie odpychający, a nawet podobają się sobie, często widują i pozostają w bliskiej relacji, wcześniej czy później pojawi się erotyczne napięcie. Chłopcy i dziewczynki już w procesie wychowania uczą się swoich ról płciowych, bawią się w dom, w mamę i tatę. Druga płeć jest zwykle postrzegana jako obiekt fascynacji i przyciągania. Zgodnie z naszymi instynktami i naszą ludzką naturą, funkcjonujemy jako osobniki przeciwnej płci, których zadaniem jest zadbać o przedłużenie gatunku.

Ślub z przyjacielem

Monika i Paweł przyjaźnili się od lat, wszystko właściwie o sobie wiedzieli. Monika miała wrażenie, ze na nikim nie może tak polegać, jak na Pawle, że to on najlepiej ją rozumie, zawsze wspiera, ma dla niej czas i uwagę. Gdy rozstała się z Jurkiem, swoim wieloletnim partnerem, Paweł zdecydował się wyznać jej w końcu prawdę. Zawsze ją kochał, długo czekał i nie przestawał mieć nadziei, że w końcu będą mogli być razem. W ich przypadku to się udało, przyjaźń zamieniła się w miłość, już obustronną. Monika tez zrozumiała, że to jest właściwy mężczyzna, ten, z którym powinna iść przez życie. Nie mogła się nadziwić, dlaczego tak długo tego nie widziała i nie rozumiała.

POLECAMY:

Zdrada

Ale w przypadku innej pary, Izy i Olka, pożądanie i seks, który wkradł się do ich relacji, zupełnie zniszczyły ich wieloletnią przyjaźń. Wspólna noc zdarzyła się im po imprezie zakrapianej alkoholem, kiedy zmysły przyćmiły zdrowy rozsądek i nie dało się już myśleć racjonalnie. Iza uległa pokusie; intymną relację bliskich przyjaciół, po dawce alkoholu, mylnie odczytała jako pragnienie i pożądanie i już nie było odwrotu.

Olkowi to bardzo pasowało, chciał więcej, ale Iza poczuła się oszukana, a nawet zdradzona. Czuła, że oboje zdradzili wzajemną umowę i niepisane porozumienie, że ich związek był wolny od seksu. Jej zdaniem, w przyjaźni nie ma miejsca dla erotycznego pożądania, a tym bardziej dla seksualnego spełnienia. Dla Izy ich przyjaźń była bezinteresowną i szczerą fascynacją, zarówno intelektualną, emocjonalną, co duchową, a teraz została zbrukana i zaprzepaszczona.

Nic już nie było jak dawniej; Iza nie była w stanie dalej przyjaźnić się z Olkiem i zdecydowała się przerwać tą znajomość.

Nie zabijajmy tej przyjaźni

Pod jedną kołdrą z przyjacielem możesz wylądować nie tylko z tego powodu, że jest w tobie zakochany, czy że na imprezie było za dużo alkoholu i obydwoje się zapomnieliście. Może się to także zdarzyć, kiedy będziesz rozstawać się ze swoim partnerem lub przeżywać trudności w związku. On będzie cię chciał pocieszyć, a ty się zdecydujesz z żalu i rozpaczy. W końcu bliscy przyjaciele są ze sobą w trudnych chwilach.

Możesz też być znudzona swoim stałym partnerem lub po prostu ciekawa, jaki jest w łóżku ten facet, którego tak dobrze znasz pod wszystkimi innymi względami.

Czasem granicę i kontrolę znosi jakaś nowa sytuacja, wspólna kąpiel czy noc pod namiotem. Wydaje ci się wtedy, że jesteście tak blisko, bliżej niż zawsze i tak się rozumiecie, to czemu się wzbraniać?

Ale wspólny seks najczęściej utrudnia dalszą relację, bo przyjaźń opiera się na wzajemnym zainteresowaniu, bezinteresownej chęci wspólnie spędzanego czasu, bycia blisko, wzajemnego wspierania się, dzielenia smutków i radości. Seksualna fascynacja oraz miłość zakłada inną relację, z wzajemnymi oczekiwaniami, zazdrością, zaborczością i nieuniknionymi frustracjami. Nie daje już takiej wolności i przestrzeni, jaka jest możliwa w przyjaźni, a na dwoje partnerów nakłada obowiązki i poczucie odpowiedzialności za siebie. A to już jest zupełnie inna relacja.

Adriana Klos - psycholog i psychoterapeuta warszawskiego Ośrodka Rozwoju i Psychoterapii "Strefa Zmiany". Pomaga ludziom borykającym się z problemami depresji, lęków, z kryzysami w związkach, w relacjach z ludźmi, z syndromem DDA.

(ak/sr)

POLECAMY:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (22)