#Siłakobiet. Na przekór przeciwnościom
Te kobiety zdobywały najwyższe górskie szczyty, latały w kosmos, piastowały ważne stanowiska państwowe i odnosiły sukcesy biznesowe. Często musiały zmagać się nie tylko ze swoimi słabościami, ale również zdominowanym przez mężczyzn otoczeniem.
Walentina Tierieszkowa
Pierwsza kobieta, która odbyła kosmiczną podróż, urodziła się w małej radzieckiej wsi Maslennikowo, w rodzinie traktorzysty i kołchoźnicy. Walentina Tierieszkowa ukończyła technikum włókiennicze, ale od najmłodszych lat marzyła o lataniu, m.in. współtworzyła klub spadochroniarski w lokalnym aeroklubie. Dzięki temu została skierowana na szkolenie dla kosmonautek, a 16 czerwca 1963 r. na pokładzie statku Wostok-6 ruszyła ku gwiazdom.
"Dla mnie ważne jest to, że kobieta dotrzymała kroku mężczyźnie, że kobieta jest dziś nie tylko ziemską, ale kosmiczną istotą. Mężczyznom nie będzie od tej chwili smutno w przestworzach. Kobieta i tam ich nie opuści" – opowiadała żartobliwie po powrocie. W 1997 r. Tierieszkowa przeszła na emeryturę w randze generała lotnictwa – żadna inna kobieta w Rosji nie dosłużyła się tak wysokiego stopnia. W jednym z ostatnich wywiadów przyznała, że marzy o locie na Marsa.
*Margaret Thatcher *
"Jestem wyjątkowo cierpliwa, pod jednym wszelako warunkiem, że w końcu wyjdzie na moje" – stwierdziła kiedyś słynna "Żelazna Dama", bez kompleksów radząca sobie w zdominowanym przez mężczyzn świecie polityki. Margaret Thatcher od najmłodszych lat aktywnie uczestniczyła w życiu publicznym, cierpliwie budowała pozycję w Partii Konserwatywnej, a 4 maja 1979 r. jako pierwsza kobieta w historii objęła urząd premiera Wielkiej Brytanii i sprawowała go 11 lat, najdłużej w XX wieku.
Słynęła z konsekwencji i stanowczości, co udowodniła podczas wojny z Argentyną o Falklandy. Swoją bezkompromisową postawą wobec Związku Radzieckiego przyczyniła się do upadku systemu komunistycznego. Margaret Tchater zmarła 8 kwietnia 2013 r. Jest uważana za jedną z najważniejszych postaci XX wieku.
*Wanda Rutkiewicz *
Legenda światowego himalaizmu, zdobywająca najwyższe szczyty w czasach, gdy kobieta na górskiej wyprawie była zazwyczaj traktowana jako zbędny balast. Wanda Rutkiewicz kochała jednak wyzwania i udowadniała wszystkim, że określenie "słabsza płeć" jest mocno przesadzone. W 1978 r. jako pierwsza Europejka stanęła na szczycie Mount Everestu. W następnych latach zdobyła kolejnych siedem himalajskich ośmiotysięczników, w tym jako pierwsza kobieta – K2.
Pasji poświęciła wszystko, w tym także życie osobiste, jej dwa małżeństwa rozpadły się. W końcu poznała mężczyznę kochającego góry tak jak ona – niemieckiego wspinacza Kurta Lyncke, który jednak niedługo później zginął podczas próby zdobycia Broad Peak. "Życie smakuje najlepiej, gdy można je stracić" – mówiła Wanda Rutkiewicz, odpowiadając na pytania o granice ryzyka w himalaizmie.
12 maja 1992 r., u boku Meksykanina Carlosa Carsolio, wyruszyła na Kangczendzongę, trzecią najwyższą górę świata. Była chora i zmęczona, ale nie posłuchała partnera namawiającego ją do zejścia. Postanowiła przeczekać noc i rankiem kontynuować wejście. Nigdy nie wróciła do obozu. Choć tragiczna, historia Wandy Rutkiewicz pokazuje jej determinację i wierność swoim ideałom.
*Helena Rubinstein *
"Nie ma kobiet brzydkich, są tylko leniwe" – przekonywała w jednym z wywiadów twórczyni kosmetycznego imperium, która pochodziła z ubogiej żydowskiej rodziny z krakowskiego Kazimierza. Helena Rubinstein miała 24 lata, gdy wyemigrowała do Australii. Tam za pożyczone pieniądze otworzyła salon piękności. Niedługo później jej nazwisko poznał cały świat. Rubinstein jako pierwsza zaoferowała kobietom krem z filtrem przeciwsłonecznym, wodoodporny tusz do rzęs czy róż do policzków.
Była jedną z najsłynniejszych celebrytek swoich czasów, przyjaźniła się z wybitnymi artystami, Salvadorem Dali czy Pablem Picassem. Pracowała do ostatnich chwil życia. Oznaczenie "HR" na opakowaniach kosmetyków wciąż uchodzi za symbol luksusu.
Partnerem artykułu jest Dermika