Skąd się bierze zapach starszych ludzi? Przyczyną nie brak higieny
Wiele osób starszych wydziela charakterystyczny zapach. Często kojarzy się on z brakiem higieny osobistej. Ale to nieprawda. Naukowcy zdołali odkryć, co jest jego prawdziwą przyczyną.
31.07.2023 | aktual.: 31.07.2023 15:26
Osoby w podeszłym wieku wydzielają zapach, który jest trudny do jednoznacznego określenia. Niektórym przypomina stęchliznę, inni natomiast opisują go jako "tłusty". Często błędnie przypisuje się go brakowi higieny, jednak prawda jest zupełnie inna.
Przyczyny charakterystycznego zapachu seniorów
Zapach, który wydzielają seniorzy, nie jest przypadkowy i nie świadczy o braku higieny. Skąd się w takim razie bierze? W 2001 roku grupa badaczy pod przewodnictwem dr. Shinichiro Haze z Jokohamy przeprowadziła badania na ten temat.
Zdaniem naukowców specyficzny zapach seniorów jest wynikiem zmian substancji chemicznych w organizmie. Za ten fenomen odpowiada związek chemiczny o nazwie 2-nonenal, który powstaje w wyniku utleniania kwasów tłuszczowych.
Organizm osób starszych produkuje go w coraz większych ilościach, co skutkuje intensywniejszym zapachem. Dodatkowo skóra seniorów jest słabsza, co powoduje, że jej naturalne olejki szybciej ulegają utlenieniu, co sprzyja dodatkowo produkcji większej ilości 2-nonenalu.
Co ciekawe, naukowcy uważają, że 2-nonenal jest genetycznym śladem po naszych przodkach, którzy za pomocą zapachu mogli określać wiek i stan zdrowia innych osobników.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: 64-letnia Lidia Popiel lansuje najgorętsze trendy. Z tych trzech rzeczy stworzysz setki stylizacji
Sposoby na "zapach staruszka"
Te sama badania dowiodły, że nawet częste korzystanie z prysznica nie pomaga w zneutralizowaniu tego charakterystycznego zapachu. Wynika to z faktu, że 2-nonenal nie jest rozpuszczalny w wodzie.
Czy jest jednak sposób, by ograniczyć specyficzną woń? Okazuje się, że tak. Kluczem jest prowadzenie zdrowego stylu życia - unikanie stresu, zdrowa dieta, picie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia, rezygnacja z palenia oraz zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości ruchu.
Warto jednak zauważyć, że (jak wykazały badania dr. Haze), nie wszyscy seniorzy wydzielają ten specyficzny zapach. Połowa badanych miała na sobie tak małe ilości 2-nonenalu, że nie wydzielała żadnej specyficznej woni. Ci, którzy go mają, nie powinni się wstydzić - "zapach staruszka" jest zupełnie naturalny.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!