Składanie serwetek – serce, róża i kwiat lotosu krok po kroku

Składanie serwetek – serce, róża i kwiat lotosu krok po kroku

Składanie serwetek – serce, róża i kwiat lotosu krok po kroku
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
27.04.2017 08:16, aktualizacja: 25.04.2019 19:25

Składanie serwetek w wymyślne wzory to prawdziwa sztuka. Do tego zadania potrzebne będą: bawełniane lub ewentualnie papierowe duże serwetki oraz wstążki do dekoracji.

Składanie serwetek – serce

Pięknie złożona serwetka to prawdziwa ozdoba stołu. Może być dodatkiem do eleganckiego obrusu lub zdobić stół samodzielnie. Dzięki prostym instrukcjom wiele ciekawych wzorów możesz wykonać samodzielnie. Składanie serwetek jest proste - to tylko kilka szybkich ruchów, a taka niespodzianka może zaskoczyć rodzinę w czasie obiadu i być ciekawą alternatywą dla tradycyjnych nakryć stołu. Na romantyczną kolację z partnerem wybierz serwetkę złożoną we wzór serca:

 1. Rozłóż serwetkę (oczywiście czerwoną) na stole.
 2. Złóż ją na pół górnymi końcami do dolnych.
 3. Ponownie złóż czerwoną serwetkę na pół, ale teraz przeciągnij dolne rogi do góry.
 4. Przytrzymaj środek dolnej krawędzi prostokąta, a prawy dolny róg pociągnij do góry, tak aby powstało zagięcie. To samo zrób z lewym dolnym rogiem. Utworzy się kwadrat ze szpiczastym dołem skierowanym do ciebie.
 5. Składaj serwetkę ostrożnie, tak aby zagięcia się nie rozluźniły. Dolna część serduszka jest już gotowa!
 6. Dwie górne, kwadratowe części serwetki uformują górę serca: rogi każdej z nich zegnij do środka, tak aby utworzyły trójkąty skierowane w kierunku przeciwnym do ciebie.
 7. Pozostało odwrócić serduszko spodem na wierzch, dzięki temu zagięcia będą schowane pod spodem. Przy składaniu serwetek obiadowych warto uważać na to, aby zagięcia znajdowały się po niewidocznej stronie, najlepiej z tyłu serwetki lub od spodu. Składaj serwetkę uważnie!

Składanie serwetek – róża

Składanie serwetek to nie tylko wzory geometryczne do których przywykliśmy. Jeśli chcesz ozdobić stół wzorem roślinnym, wybierz wzór róży. Aby złożyć serwetkę w ten piękny kształt:

 1. Rozłóż serwetkę na płaskim podłożu. Wybierz czerwień albo róż. Możesz też zaskoczyć gości innym kolorem – może błękit albo kolorowa krateczka?
 2. Złóż dwa przeciwległe rogi, tak aby serwetka utworzyła trójkąt.
 3. Następnie złóż trójkąt w harmonijkę zaczynając od najdłuższej krawędzi. Harmonijka powinna mieć około 5 cm, ale dostosujesz wielkość do oczekiwanej wysokości róży oraz do serwetek jakimi dysponujesz. Składaj, aż uzyskasz pasek.
 4. Zacznij ciasno zwijać w rulonik złożoną serwetkę od jednego końca. Zwijaj uważnie, aby nie wyśliznęła się z rąk.
 5. Przypnij szpilką koniec serwetki tak, aby się nie rozwinęła.
 6. Możesz ozdobić róże u nasady zieloną wstążką, dodać zielone gałązki z listkami lub wyciąć listki z kartonu.

Składanie serwetek – kwiat lotosu

Warto zadbać o to, aby nasze spotkanie w gronie bliskich było udekorowane starannie. Zamiast tradycyjnych dodatków na stole wybierz pięknie złożone serwetki. Kwiat lotosu to niezwykle prosty i elegancki sposób składania serwetek. Kwiat lotosu, zwany też różą morską, składamy tak:

 1. Rozłóż serwetkę na gładkiej powierzchni.
 2. Złóż wszystkie rogi do środka serwetki, tak aby stworzyć mniejszy kwadrat.
 3. Ostrożnie przewróć ją na drugą stronę – przy składaniu serwetek ważna jest ostrożność i przemyślane ruchy, zagięcia nie powinny się rozsuwać, ani nie powinniśmy ich widzieć.
 4. Powtarzamy zaginanie rogów do środka, w ten sposób, że tworzy nam się jeszcze mniejszy kwadrat.
 5. Spod złożonej tak serwetki ostrożnie wyciągamy schowane pod spodem rogi serwetki. Utworzy nam się przez to wzór kwiatu.
 6. Pamiętaj o przytrzymywaniu środka serwetki, aby złożenia się nie rozsunęły.

Przy odrobinie zapału składanie serwetek może na stałe wejść w twój nawyk i zaskakiwać gości przy każdej okazji, nie tylko na świątecznym stole. Wybrane serwetki nie muszą mieć wymyślnego wzoru, wystarczy gładki kolor. Najlepsze serwetki do składania są z bawełny. Jeśli używasz takich serwetek, powinny one być dokładnie wyprane i wyprasowane. Najlepiej użyć kompletu, wtedy złożone serwetki stanowią ciekawą i elegancką dekorację stołu.