Skorupka odejdzie w sekundę. Mało kto zna ten sposób

Skorupka odejdzie w sekundę. Mało kto zna ten sposób

Obieranie jajek może być szybkie i łatwe
Obieranie jajek może być szybkie i łatwe
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
05.04.2023 21:19, aktualizacja: 05.04.2023 21:38

Jak szybko obrać jajka? Jeżeli planujemy tradycyjne wielkanocne śniadanie, warto poznać skuteczną sztuczkę, która pomoże nam szybko wykonać tę żmudną, zwłaszcza w przypadku świeżych jaj, czynność. Trik jest bardzo prosty.

Wielkanocne śniadanie tradycyjnie składa się z domowych wędlin i sałatek, jednak główną rolę grają w nim jajka. Często są faszerowane na różne sposoby – popularne są te z pieczarkami, z szybką czy z łososiem. Niezmiennym hitem świątecznego stołu są także klasyczne jaja w majonezie.

Jak idealnie obrać jajko? Poznaj prosty trik

Jak szybko obrać gotowane jajka? Warto poznać skuteczne triki, które sprawią, że kulinarne przygotowania do świąt będą znacznie sprawniejsze i przyjemniejsze. Biorąc pod uwagę, że jajka na twardo często są w składzie innych potraw, sałatek czy żurku, który jest symbolem świąt wielkanocnych, dobrze jest sprawić, żeby praca była łatwiejsza.

Na szczęście okazuje się, że wcale nie musimy się męczyć przy obieraniu jajek. Istnieje prosty sposób, który pozwoli nam szybko, a jednocześnie idealne zdjąć skorupkę. Po ugotowaniu jajek w osolonej wodzie wystarczy wystudzić ciecz: odlać połowę i uzupełnić zimną. Następnie powtarzać tę czynność aż woda będzie całkowicie ostygnie. Wtedy musimy przełożyć jajka z zimną wodą do plastikowego pojemnika lub do słoika, zamknąć go i potrząsać. W ten sposób skorupki popękają i oddzielą się od jajek do wody. Po chwili będziemy mieli idealnie obrane jajka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dlaczego jajka trudno obrać? Oto powód

Dlaczego świeże jajka tak ciężko obiera się ze skorupki? Powód jest bardzo prosty. Okazuje się, że chodzi o poziom kwasowości jajka. Te, które są zebrane do trzech dni wstecz, mają niższe pH, a zatem są bardziej kwasowe. Z czasem przechowywania jajka pH staje się bardziej zasadowe. Może to wynikać z uszkodzeń skorupki i ulatniania się dwutlenku węgla.

Jajka zawierają pod skorupką błonę z dużą ilością keratyny. W kwaśnym środowisku błona jest mocniejsza, a podczas gotowania wiąże się z białkiem, co sprawia, że ciężko je oddzielić. Im starsze jajko, tym keratynowe wiązania są słabsze, a skorupka lepiej odchodzi.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (50)
Zobacz także