Jajka pękają podczas gotowania? Dodaj do wody jedną rzecz

Jajka pękają podczas gotowania? Dodaj do wody jedną rzecz

Pękające jajka to zmora gospodyń i gospodarzy domowych
Pękające jajka to zmora gospodyń i gospodarzy domowych
Źródło zdjęć: © Getty Images
21.03.2023 10:24, aktualizacja: 07.02.2024 15:37

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Pisanki, święconka, wydmuszki — do każdej z tych rzeczy potrzebne są jajka w stanie nienaruszonym. Podpowiadany, co zrobić, żeby jajka nie pękły podczas gotowania. Trik jest wyjątkowo prosty.

Święta Wielkanocne nieodłącznie kojarzą się z jajkami. Potrzebne są one do święconki, a także do zrobienia pisanek i wydmuszek. Nie wspominając już o wielkanocnym stole, na którym to jajka (a nawet ich skorupki), grają pierwsze skrzypce. Zdarza się jednak, że jajka pękają podczas gotowania. Od czego to zależy? Jak temu zapobiec?

Zastosuj ten patent, a już nigdy nie zobaczysz pękniętych skorupek na jajkach

Dlaczego jajka pękają podczas gotowania? Powód jest jeden i trzeba przyznać, że jest bardzo prozaiczny. Jajka pękają najczęściej, gdy w trakcie gotowania poddawane są zbyt dużej różnicy temperatur. Chodzi o przypadek, kiedy wrzucamy jajka prosto z lodówki od razu do wrzącej wody. Kiedy dochodzi do takiego "szoku termicznego" dla jajek, skorupki zaczynają pękać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jeśli chcemy uniknąć pękniętych jajek, najlepiej jest trzymać je w temperaturze pokojowej przed ich ugotowaniem. Czas ten powinien wynosić nie mniej niż pół godziny. Najlepiej jest jednak zaopatrzyć się w świeże, wiejskie jajka i trzymać je nie w lodówce, a np. w szafce.

Jest jeszcze jeden trik, który sprawi, że jajka na pewno nie pękną podczas gotowania. Wystarczy dodać do wrzącej wody łyżkę soku z cytryny albo octu — to skutecznie zabezpieczy skorupkę jajek przed pękaniem.

Dlaczego jajka są symbolem Wielkanocy?

Wielkanoc to święto katolickie. W Wielką Niedzielę, według Biblii, Jezus miał zmartwychwstać z grobu. Jest to najważniejsze święto dla chrześcijan, a wszystkie tradycje, które obowiązują w trakcie Wielkanocy, ściśle łączą się z Biblią. Jajka, które używane są w święconce, a także w formie licznych dekoracji, to symbol nowego życia i odrodzenia. Według chrześcijan jajko symbolizuje wygraną życia nad śmiercią.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta