FitnessSłodkie napoje zwiększają ryzyko podwyższonego ciśnienia krwi o 70 proc.

Słodkie napoje zwiększają ryzyko podwyższonego ciśnienia krwi o 70 proc.

Słodkie napoje zwiększają ryzyko podwyższonego ciśnienia krwi o 70 proc.
Źródło zdjęć: © 123RF

25.04.2014 09:45, aktual.: 25.04.2014 14:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kolejna zła wiadomość dla amatorów gazowanych napojów. Grozi im nie tylko nadwaga. Stwierdzono związek pomiędzy słodkimi drinkami a podwyższonym ciśnieniem krwi. Ryzyko zachorowania wzrasta nawet o 70 procent.

Kolejna zła wiadomość dla amatorów gazowanych napojów. Grozi im nie tylko nadwaga związana z wieloma łyżeczkami cukru, sprawiającymi, że smakują one tak dobrze. Stwierdzono także związek pomiędzy słodkimi drinkami a podwyższonym ciśnieniem krwi. Ryzyko zachorowania wzrasta nawet o 70 procent.

Kłopoty ze zdrowiem powodują nie tylko wszelkie napoje gazowane, ale także dosładzane nektary i soki. Artykuł ukazał się w magazynie medycznym "The American Journal of Cardiology" i stanowi podsumowanie badań dr. Aaqib Habib Malika oraz jego dwunastu kolegów z Griffin Hospital w Connecticut.

Zespół lekarzy podsumował badania kardiologiczne 410 tysięcy osób. Wynikało z nich jednoznacznie, że istnieje silny związek pomiędzy konsumpcją słodkich napojów oraz podwyższonego ciśnienia krwi. Nadciśnienie tętnicze związane jest z obniżeniem poziomu w organizmie tlenku azotu, który z kolei powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Ryzyko wystąpienia tętniczego nadciśnienia krwi wynosi u wielbicieli słodkich napojów od 26 do 70 procent. U młodzieży jest jeszcze gorzej, także ze względu na panującą modę na picie puszkowanych drinków. Młodzi ludzie sięgający po nie, mają 89 procent szans na to, że w krótkim czasie narażą się na tę dolegliwość.

Z badań epidemiologicznych wynika, że ponad połowa chorych z nadciśnieniem jest nieświadoma swojej choroby, a mniej niż połowa chorych z rozpoznanym nadciśnieniem leczy je prawidłowo.Tymczasem szalejąca w naszych naczyniach krew sieje spustoszenie: prowadzi do nieodwracalnych zmian w układzie krążenia, uszkodzeń narządów wewnętrznych. Jest też najważniejszym czynnikiem ryzyka udarów mózgu. Ryzyko nadciśnienia tętniczego rośnie wraz z wiekiem, ale to nie oznacza, że gdy jesteśmy młodzi, możemy spać spokojnie. Nadciśnienie może pojawić się nawet u dzieci.

Na podst. Dailymail (mtr/sr), kobieta.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także