Ślub cywilny a kościelny. Dyskusja na temat zaślubin wywołała poruszenie
Dla niektórych wypowiedzenie sakramentalnego "tak" w kościele jest najważniejszym dniem w całym życiu. Inni decydują się na ślub w urzędzie stanu cywilnego, nie stając nigdy przed ołtarzem. Każdy ma jednak swoje zdanie i swoje argumenty.
Czy ślub cywilny jest mniej ważny
W Polsce istnieje tradycja brania ślubów kościelnych. Jednak w ostatnim czasie coraz więcej osób nie decyduje się na ślub przed ołtarzem i wypowiedzenie przysięgi małżeńskiej przed Bogiem. Na forum WP Kafeteria jedna z użytkowniczek zastanawiała się, czy ślub cywilny jest mniej ważny niż ten sakramentalny. O wyrażenie swojego zdania poprosiła internautów.
Duża część komentujących odpowiedziała, że ślub w urzędzie stanu cywilnego jest mniej ważny niż ten katolicki. "Cywilny to tylko podpis w jakimś urzędzie, możesz go brać i rozwodzić się, ile razy chcesz" – argumentował jeden z użytkowników. Inny podawał, że ślub kościelny jest ważniejszy i lepszy, ponieważ "nie da się go złamać". Niektórzy dyskutanci sugerowali, że ślub cywilny bierze się jedynie ze względu na korzyści majątkowe i urzędowe: "A po też co brać cywilny? Udawać coś. Dla ułatwień finansowo-prawnych?" – pytał retorycznie użytkownik forum. Część komentujących zwracała także uwagę na sam wygląd i przebieg uroczystości zaślubin: "Panna młoda w kościele wygląda jak księżniczka, nie jak urzędniczka".
Ślub osób niewierzących
Nie wszyscy jednak chcieli zgodzić się z tezą, że ślub kościelny jest ważniejszy. Niektórzy stanowczo protestowali, a nawet opowiadali swoje historie: "Mam tylko ślub cywilny, bo jestem niewierząca i nie rozumiem, ak niektóre osoby mogą być na tyle zacofane, żeby uważać mój ślub za mniej ważny". Kolejne osoby odwoływały się do wypowiedzi dotyczących samej ceremonii zaślubin: "Szopka ślubna jest jeszcze większa, bo biała suknia i welon przysługuje jedynie dziewicom".
Dla osób wierzących ślub kościelny z pewnością jest bardzo ważnym sakramentem. Są jednak tacy, którzy nie są przywiązani do tradycji katolickiej, dlatego decydują się na świecką ceremonię zaślubin. Jakie jest wasze zdanie?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl