GotowaniePrzepisySmak zupy z dzieciństwa

Smak zupy z dzieciństwa

Smak zupy z dzieciństwa
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
14.07.2009 15:36, aktualizacja: 22.06.2010 14:43

Każdy z nas pamięta doskonale smak zup jedzonych w okresie dzieciństwa.
Jedne były ulubione, a inne przyprawiały o niesmak. Przypominamy te najpopularniejsze.

Każdy z nas pamięta doskonale smak zup jedzonych w okresie dzieciństwa. Jedne były ulubione, a inne przyprawiały o niesmak. Ulubiona czy znienawidzona, ale zupa jest smacznym i pożywnym źródłem witamin i składników odżywczych.

Jako dzieci nawet otrzymując taką informację, nie zawsze rozumieliśmy, jak ważny to posiłek w ciągu dnia. Dlatego zjadanie zup, prawie zawsze wiązało się w wielkim wysiłkiem i nierzadko przymusem lub nadzorem ze strony dorosłych. Chyba, że smak wybranej zupy wyjątkowo nam odpowiadał.

Teraz, gdy, jako dorośli podążamy własnymi ścieżkami, czasem chętnie zasmakowalibyśmy w tych zupach, które jadaliśmy lata temu. Bo prawdziwe domowe zupy nie były przygotowywane w 15 minut, tak, jak gotuje się współcześnie - nie było zup z torebki lub ze słoiczka. Obecnie to proste danie stało się rarytasem, bo przygotowanie go wymaga przede wszystkim czasu.

Zupa pomidorowa
Najsmaczniejsza zupa pomidorowa, to taka, która jest przygotowana na bazie naturalnego przecieru. Nie chodzi nam o te gotowe, dostępne na półkach sklepowych i zamknięte w kształtnych słoiczkach. Domowy przecier pomidorowy wykonuje się samodzielnie.

Ok. 10 sztuk dojrzałych, pomidorów (świeżych lub z zamrażalnika) gotujemy w ok. 2 l wody bez dodatku soli. Gdy skórka na pomidorach zaczyna pękać w trakcie gotowania, odstawiamy garnek na bok i przez gęste sitko przecieramy rozgotowane pomidory. Aby dokładnie wykorzystać miąższ pomidorów, przecierane warzywa można przelewać wodą, w której się gotowały. Skórki dla ułatwienia wygodniej zdjąć przed ucieraniem.

W międzyczasie gotujemy 1 torebkę ryżu w osolonej wodzie. Po ugotowaniu odstawiamy na bok.

Do garnka wlewamy 3 l zimnej wody. Po umyciu i obraniu wrzucamy do niej pokrojoną marchewkę (2 sztuki) i pietruszkę (1 sztuka) oraz kawałek pora. Dodajemy niewielki kawałek mięsa wołowego (może być pręga lub polędwiczka), lekko solimy i gotujemy. Gdy mięso jest już miękkie, wyciągamy je razem z warzywami i do wywaru dodajemy ryż, dolewamy przecier z pomidorów i gotujemy krótką chwilę razem. Zabielamy lekko śmietaną (2 łyżki śmietany, dokładnie rozmieszanej, bez grudek, w połowie szklanki zimnej wody z dodatkiem szczypty soli potrzebnej, aby śmietana się nie „ścięła" po wlaniu do ciepłej zupy) i doprawiamy listkami świeżej bazylii.

Zupa szczawiowa
Kiedyś zbieranie szczawiu z pól i łąk nie było niczym nadzwyczajnym, a świeżo zebrany był doskonałym składnikiem bazowym do zupy. Niestety, obecnie mało kto szczaw zbiera, za bardzo obawiamy się zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Dlatego kupujemy go w marketach, gdzie dostarczany jest z upraw.

Aby przygotować zupę szczawiową najpierw należy przygotować bulion warzywny. Do 2 litrów wody dodajemy oczyszczoną, obraną, umytą włoszczyznę (nie krojoną!): 2 marchewki, 1 pietruszkę, 1 dużego pora, 1 średnią cebulę, niewielki kawałek selera, 2 liście kapusty włoskiej. Wszystko gotujemy do miękkości. Potem odcedzamy bulion.

Dodajemy do niego 1 marchewkę i 1 pietruszkę pokrojone w drobną kosteczkę (ugotowane warzywa z wywaru) oraz drobno pokrojony świeży i umyty szczaw, ok. 500 g. Lekko dosalamy i gotujemy krótko, do momentu, gdy szczaw będzie miękki. Zabielamy zupę - 150 ml śmietany mieszamy bardzo dokładnie z 2 łyżkami mąki i 2 łyżkami zimnej wody. Doprowadzamy do wrzenia i odstawiamy. Zupa szczawiowa najlepiej smakuje z dodatkiem pokrojonego jaja, ugotowanego na twardo i świeżego białego pieczywa

Zupa ogórkowa
Zupa ogórkowa ma charakterystyczny, mocny smak. Zawdzięcza go głównemu składnikowi, ogórkom kiszonym. Do przygotowania zupy dla 4 osób wystarczy tylko 6- 7 średniej wielkości ogórków. Najsmaczniejsze są te kiszone domową metodą.

Najpierw przygotowujemy bulion warzywno – mięsny. Do 2 litrów wody dodajemy oczyszczoną, obraną, umytą włoszczyznę (nie krojoną): 2 marchewki, 1 pietruszkę, 1 dużego pora, 1 średnią cebulę, niewielki kawałek selera, 2 liście kapusty włoskiej. Dodatkowo dokładamy kawałek mięsa wołowego.

Po ugotowaniu bulionu odcedzamy go i przelewamy do garnka. Dodajemy 5-6 ziemniaków pokrojonych w drobną kosteczkę i gotujemy. Dodajemy ogórki kiszone utarte na tarce (grube oczko). Gotujemy do momentu, aż ziemniaki będą miękkie. Zabielamy śmietaną - 4 łyżki śmietany mieszamy z 1 łyżką mąki i szczyptą soli. Dodajemy do zupy, mieszamy i doprowadzamy do wrzenia. Dodajmy szczyptę suszonego majeranku.

Zupa mleczna
Do przygotowania tej zupy potrzeba chyba najmniej składników. Samo przyrządzenie jest bardzo proste i zajmuje niewiele czasu. Wystarczy tylko do głębokiej miski wsypać 2 szklanki mąki, zrobić w niej mały dołek, dodać szczyptę soli, wbić jedno jajko kurze i zalewając szklanką letniej wody mieszać, aż do uzyskania konsystencji ciasta. Wyrobić ciasto. W międzyczasie na kuchnię wstawiamy garnek z 2-3 litrami mleka i doprowadzamy do wrzenia. Gdy mleko jest już gorące, gotowe ciasto ucieramy na tarce (średnie lub grube oko) prosto nad garnkiem z gotującym mlekiem. Po starciu całego ciasta, gotujemy i odstawiamy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (16)
Zobacz także