Smartfon i tablet dla dziecka w wieku szkolnym. Który wybrać?
Dobór smartfona i tabletu dla dziecka bywa trudniejszy niż w przypadku osoby dorosłej. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na takie jego cechy, jak: trwałość, prostota obsługi, a także cena. Doradzamy odpowiednie modele.
Pierwszy smartfon i tablet dla dziecka
Zakup pierwszego telefonu lub tabletu dla dziecka to ważna decyzja. Telefon przyda się do komunikacji z dzieckiem, a tablet do odczytu cyfrowych materiałów dydaktycznych i zabawy. To urządzenia, które coraz częściej są kupowane na prezent np. z okazji urodzin czy komunii.
Najczęściej pierwszy telefon lub tablet kupujemy dziecku w wieku szkolnym, czyli między siódmym, a czternastym rokiem życia. Często dzieci dostają jako pierwszy używany model po rodzicach albo starszym rodzeństwie. Takie urządzenie ma często drobne uszkodzenia, osłabioną baterię i większą podatność na awarie. Możliwe więc, że nie będziemy mieć z dzieckiem kontaktu w ważnej sytuacji. Naprawa telefonu jest czasem dość kosztowna i bywa, że bardziej opłaca się zakup nowego urządzenia w rozsądnej cenie.
Jakie cechy powinien mieć telefon dla dziecka?
Przede wszystkim metalowa obudowa – bezpieczeństwo jest najważniejsze. Nawet ostrożne dzieci, dbające o swoje zabawki i odpowiedzialne za powierzone im cenne przedmioty, mogą upuścić telefon na zatłoczonym, szkolnym korytarzu. Aby dodatkowo wzmocnić urządzenie, możemy dokupić odpowiednie etui.
Który model wybrać i na co zwrócić uwagę? Ważna jest przekątna ekranu, pamięć, która pomieści niezbędne aplikacje i pliki, wytrzymała bateria, a także dobry aparat. Nabierając wprawy w użytkowaniu urządzenia elektronicznego, dziecko powinno mieć pełną swobodę, którą ograniczałby mały wyświetlacz, wolny procesor czy niewielka pamięć.
Wiele osób pyta o to, po co dziecku w wieku szkolnym urządzenie o parametrach, które są porównywalne do urządzeń dla dorosłych? Tańsze albo stare urządzenia mają niską wytrzymałość na intensywną eksploatację, częste oglądanie filmików na You Tube, gry lub słuchanie muzyki. Zdarza się, że niektóre dzieci zapominają o kilku aplikacjach działających w tle, co dodatkowo osłabia działanie urządzenia. Niedrogi smartfon z czterordzeniowym procesorem powinien w zupełności wystarczyć, ale nie powinien być "przeładowany" zbędnymi aplikacjami i funkcjami.
Tablet dla dzieci i nastolatków – najlepszy wybór
Tablet, jako narzędzie bliższe celom edukacyjnym niż smartfon, powinien mieć przede wszystkim duży, jasny wyświetlacz o dobrym kontraście i możliwość płynnego posługiwania się kilkoma programami równocześnie, z naciskiem na wysoką jakość obrazu. Polecane modele to np. tablety Samsung, które cechuje dobry stosunek ceny do jakości.
Warto wybrać urządzenie "na wyrost". Co to oznacza? Mamy szeroki wybór tabletów edukacyjnych, czyli zabawek, które mają przysposobić dziecko do korzystania z cyfrowych urządzeń. Mają tylko kilka funkcji, są proste i tanie. Uproszczone urządzenie straci jednak na aktualności po kilku miesiącach lub po prostu znudzi się dziecku, dlatego warto od razu uczyć się na dorosłym sprzęcie. Jeśli wybieramy tablet dla starszego dziecka lub nastolatka, trzeba się liczyć z częstym ładowaniem i silniejszymi wstrząsami np. przez noszenie urządzenia w plecaku przez cały dzień.