Śmieci w kuchni
Co zrobić, by odpadki kuchenne nie wydzielały niemiłego zapachu i by były posegregowane?
29.06.2005 | aktual.: 03.04.2018 13:51
Co zrobić, by odpadki kuchenne nie wydzielały niemiłego zapachu i by były posegregowane? Dzięki odpowiedniemu systemowi szafek pod zlewozmywak, można i tę część zagospodarować w sposób funkcjonalny, higieniczny i estetyczny.
Jednym z najważniejszych miejsc w kuchni jest oczywiście strefa gotowania, a więc płyta grzewcza ceramiczna lub gazowa, jak również umieszczony pod nią piekarnik. Ale równie ważnym miejscem jest także ta część kuchenna, w której mieści się zlew.
W nowoczesnych rozwiązaniach zabudowy kuchennej, szafki zlewozmywakowe mają szerokość najwyżej 60 cm i są przystosowane do najbardziej chyba praktycznej wersji zlewozmywaka - 1,5 komorowego.
Szafka pod zlewem zawsze była tą najmniej ciekawą częścią, przeznaczoną wyłącznie na śmieci i ewentualne środki czystości, z której, po otworzeniu drzwiczek, wydobywały się niemiłe zapachy. Dziś taka sytuacja należy już do przeszłości.
Przykładem tego mogą być różne kosze na śmieci zawierające jeden, dwa, a nawet więcej pojemników, dzięki którym możemy utrzymać pod zlewem porządek i czystość. Jednocześnie wszelkie kuchenne śmieci możemy segregować - wrzucać osobno szklane opakowania, papierowe i organiczne.
Kosze pod szafką mogą być wysuwane, dzięki czemu z łatwością wyrzucimy do nich odpadki. W szafce zlewozmywakowej możemy zamontować również praktyczny, wysuwany kosz na środki chemiczne - w ten sposób z łatwością sięgniemy po wszystko, co nam potrzebne do utrzymania czystości i porządku w naszej kuchni.
Warto także zainstalować przy zlewozmywaku młynek na odpadki, dzięki któremu odpadki organiczne nie leżą w koszu, lecz są po rozdrobnieniu spłukiwane do kanalizacji.
(Grzegorz Smentkowski, architekt, Scan - Pol Zielonka)