FitnessSnorkeling - jak zacząć? Wybieramy sprzęt do snurkowania

Snorkeling - jak zacząć? Wybieramy sprzęt do snurkowania

Snorkeling - jak zacząć? Wybieramy sprzęt do snurkowania
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

04.11.2018 16:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Snorkeling to przyjemna aktywność, która pozwala podziwiać podwodny świat. Snurkowanie to również dobry sposób na przygotowanie się do prawdziwego nurkowania. Czym jest snorkeling i w jaki sprzęt musisz się zaopatrzyć przed skokiem na głęboką wodę?

Co to jest snorkeling?

Snorkeling to przedsmak prawdziwego nurkowania w głębokich wodach mórz i oceanów. Snurkowanie polega na pływaniu pod wodą na niewielkiej głębokości lub tuż pod taflą wody.

Snorkeling pozwala amatorom podziwiać podwodny świat, przyjrzeć się kolorowym rybom oraz rafom koralowym. Największą zaletą snorkelingu jest jego ogólna dostępność. W najbardziej płytkich wodach nie są wymagane nawet szczególne umiejętności pływackie, a już wtedy można zapoznać się z podwodną fauną i florą.

Snorkeling jest również dyscypliną stosunkowo tanią. Podstawowy sprzęt do snurkowania można nabyć już za 100 złotych. Dodatkowym wydatkiem są płetwy. Sprzęt do snorkelingu jest lekki i zajmuje niewiele miejsca, więc można zabrać go na weekendowy wypad za miasto czy urlop.

Snorkeling jest bezpieczną metodą nurkowania i poleca się go także osobom, które czują lęk przed zanurzaniem się w wodzie na znaczne głębokości. Aby czerpać jak najwięcej przyjemności ze snurkowania, warto wybrać dla siebie odpowiedni sprzęt.

Maska do snurkowania

Maska do snorkelingu przede wszystkim musi być idealnie dopasowana do rozmiaru i kształtu twarzy. Musi przylegać do twarzy, aby woda nie dostawała się do oczu. To, czy maska pasuje do twarzy, bardzo łatwo można sprawdzić. Wystarczy docisnąć maskę do twarzy bez zapinania paska i pochylając głowę, sprawdzić czy trzyma się skóry. Jeśli maska dobrze przyssała się do twarzy, nie powinna się zsunąć.

Podczas wyboru maski, należy również zwrócić uwagę, aby czubek nosa nie dotykał maski. Jeśli dotyka, koniecznie trzeba poszukać maski z większą przestrzenią dla nosa. Maski do snurkowania coraz częściej są wykonane ze szkła hartowanego, dzięki czemu są one odporne na zniszczenia.

Aby nie ograniczać pola widzenia podczas snurkowania, warto wybrać maskę z przezroczystym kołnierzem. Za dobrą jakościowo maskę zapewne zapłaci się więcej, ale wystarczy na kilka sezonów, co wydane pieniądze zwróci z nawiązką.

Rurka do snorkelingu

Rurka nazywana również fajką to drugi niezbędny element w snorkelingu. Dzięki fajce zapewniamy płucom ciągły dostęp świeżego powietrza. Rurkę mocuje się do maski za pomocą pasków. Rurka o średnicy 2 cm powinna mieć długość ok. 35 cm. Miejsce przymocowania rurki do maski reguluje się specjalnymi zapinkami.

Rurka do snurkowania nie może być zbyt długa, ponieważ znacznie utrudni to oddychanie pod wodą. Fajki do snorkelingu zaopatrzone są w zawór, dzięki któremu do rurki nie dostaje się woda.

Płetwy w snorkelingu

Płetwy umożliwiają szybsze przemieszczanie się pod powierzchnią wody. Osobom, które zaczynają przygodę ze snurkowaniem poleca się płetwy paskowe, które występują w czterach rozmiarach: S, M, L oraz XL. Przy zakupie płetw lepiej zdecydować się na te, które są lekko za duże, aby uniknąć otarć podczas pływania. Warto pamiętać o tym, by płetwy zawsze przymierzać na buty nurkowe.

Dodatki do uprawiania snorkelingu

Sprzętem uzupełniającym do uprawiania snorkelingu są koszulki lub pianki do snurkowania. Koszulka chroni przed nadmiernym opalaniem pleców i ramion, kiedy nurek znajduje się tuż pod taflą wody. Pianki natomiast poleca się osobom, które zamierzają snurkować w chłodniejszych wodach.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (22)
Zobacz także