Solano, czyli pomidor ozdobny

Solano, czyli pomidor ozdobny

05.12.2007 15:32, aktual.: 05.12.2007 15:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Solano należy do rodziny Psiankowatych, podobnie jak ziemniak, pomidor uprawny oraz papryka roczna. Można posadzić ją w skrzynce na balkonie, gdzie będzie rosnąć nawet do Świąt Bożego Narodzenia.

Solano należy do rodziny Psiankowatych, podobnie jak ziemniak, pomidor uprawny oraz papryka roczna. Można posadzić ją w skrzynce na balkonie, gdzie będzie rosnąć nawet do Świąt Bożego Narodzenia.

Pochodzi z Brazylii, skąd sprowadzona została w XVII w. do Europy. Uprawiana jest jako ozdobna roślina pokojowa. Dorasta do 40 cm. wysokości. Tworzy niewielkie kępy o ciemnozielonych, intensywnie pachnących liściach. Kwitnie w czerwcu i lipcu, a drobne, białe kwiatki nie pachną. Jesienią, wśród liści, błyszczą bardzo dekoracyjne owoce, przypominające malutkie pomidorki. Od października zielone owoce przebarwiają się na żółto, pomarańczowo i czerwono. Im bardziej rozkrzewiony okaz, tym dłużej owocuje.

Solano potrzebuje dużo rozproszonego światła, żeby dłużej przetrwać w warunkach domowych - jednak zimą zwykle traci liście i zamiera. Jeśli owoce nie opadną, gałązki możemy wykorzystać do suchych bukietów. Zimą lubi chłód - wystarcza jej 13ºC. Latem najlepiej czuje się na zewnątrz - w mieszkaniu optymalna temperatura to 15-20ºC. Wymaga stale lekko wilgotnego podłoża - jeśli wyschnie, to krzaczek więdnie, ale po podlaniu odzyskuje jędrność. Lubi zraszanie miękką letnią wodą i wilgoć w powietrzu, ale nie toleruje nabłyszczania liści. Latem najlepiej codziennie podlewać roślinę do doniczki. Zimą 2-3 razy w tygodniu. Nadmiar wody z podstawki wylewamy. W okresie wzrostu dokarmiamy raz na 2 tygodnie płynnym nawozem dodanym do wody.

Jeśli zostawiamy roślinę na następny sezon, to późną wiosną (kwiecień/maj) przycinamy pędy do połowy, przesadzamy do nowej doniczki, wystawiamy na zewnątrz i podlewamy raz na 2 tygodnie. Roślinę łatwo możemy rozmnożyć z nasion - wysypujemy je z dojrzałych owoców, suszymy i wysiewamy w marcu do małych doniczek i trzymamy w ciemnym miejscu w temperaturze 16ºC. Gdy pokażą się siewki - przesadzamy je do doniczek. Podłoże stanowi glina z dodatkiem torfu i żwiru, zasilona nawozem potasowym i wapniowym. Latem, jeśli korzenie wypełnią dotychczasową doniczkę, przesadzamy roślinę do jeszcze większej. W październiku można uszczykiwać wierzchołki młodych, nie kwitnących pędów, żeby pobudzić roślinę do rozkrzewiania się.

Owoce Solano wyglądają apetycznie, ale nie nadają się do jedzenia. U dzieci mogą powodować zaburzenia żołądkowe, nie są jednak trujące. Jeśli roślina będzie mieć „problemy”, poznamy to po jej wyglądzie:

  1. Wiotkie liście i opadające owoce - roślina ma zbyt sucho - trzeba zamoczyć całą doniczkę w wodzie i odsączyć, później podlewać regularnie nie dopuszczając do przesuszenia podłoża.
    1. Roślina zakwita, ale nie tworzy owoców - otwarte kwiaty trzeba spryskać wodą, aby doszło do zapylenia.
    2. Słaby wzrost, duże odległości między liśćmi - brak światła - trzeba przestawić roślinę w jaśniejsze miejsce.
    3. Młode pędy pokryte szarym nalotem grzybni - szara pleśń wywołana przez grzyby Botrytis cinerea - zbyt zimno i mokro. Opryskujemy roślinę preparatem grzybobójczym (np. Tarfun 80 WG, Kaptan Zawiesinowy 50 WP, Miedzian 50 WP, Topsin M 500 S.C., Gwarant 500 S.C.) i przestawiamy w cieplejsze, przewiewne miejsce. Usuwamy nadmiar wody z podstawki.
    4. Liście jasnozielone - roślina wymaga przesadzenia lub dokarmienia nawozem wieloskładnikowym raz na tydzień.
    5. Liście blade, dolne - żółte, pokryte brązowymi plamkami - niedobór magnezu - uzupełniamy nawozem przeznaczonym do nawożenia pomidorów, zawierającym magnez.
    6. Liście żółkną, pod spodem widoczna pajęczynka - roślina zaatakowana przez przędziorka - „czerwonego pajączka”. Opryskujemy preparatami insektobójczymi, np. Magus 200 S.C., Karate Zeon 050 CS, Talstar 100 EC.
    7. Żółte, koncentryczne plamy na liściach - nieuleczalna choroba wirusowa - trzeba roślinę zniszczyć, najlepiej spalić, aby choroba nie przeniosła się na inne rośliny.

Przy odrobinie wytrwałości w pielęgnacji wieloletnia Solano nie musi być rośliną „na jeden sezon”.

Rośliny do zdjęć udostępniła kwiaciarnia „KROKUS” z Gdańska.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także