UrodaSpersonalizowana pielęgnacja powstrzyma oznaki starzenia

Spersonalizowana pielęgnacja powstrzyma oznaki starzenia

Spersonalizowana pielęgnacja powstrzyma oznaki starzenia
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
23.01.2017 17:45, aktualizacja: 02.03.2017 17:52

W procesie starzenia się skóry uczestniczy około 2000 genów odpowiedzialnych między innymi za nawilżanie, elastyczność, zdolność przeciwutleniania czy ochronę przed słońcem. Wpływają one w 60 procentach na nasz wiek postrzegany, czyli to, jak widzą nas inni.

Geny w szczególności uczestniczą w ekspresji białek, które budują skórę. Dlatego w codziennej pielęgnacji nie można zapominać o tym, jak duży wpływ na naszą skórę ma DNA.
– Nasze przyzwyczajenia i nawyki – styl życia, sposób odżywiania oraz ochrona stosowana przed promieniami słonecznymi – również mają wpływ na stan naszej skóry, jednakże tylko w 40 proc – wyjaśnia dr Magdalena Łopuszyńska, dermatolog.
W procesie starzenia się skóry uczestniczy około 20000 genów. Geny te są odpowiedzialne za nawilżanie, teksturę, elastyczność, zdolność przeciwutleniania, ochronę przed słońcem. I tak np. lab geny uczestniczą w ekspresji białek, które budują skórę i w procesach, jakie się w niej odbywają (kolagen, elastyna, katalazy, proteoglikany, metaloproteinazy, kolagenazy). Jednym z najważniejszych czynników w procesie starzenia się jest nawodnienie, rodzaj produkowanego przez nas kolagenu i wynikająca z niego struktura oraz wygląd naszej skóry. Istnieją różne wariacje w obrębie genów, które produkują kolagen oraz wśród enzymów, które go remodelują (są to kolagenazy i metaloproteinazy). Tylko niewielkie wariacje w obrębie tych genów mogą spowodować produkowanie kolagenu innego rodzaju, na przykład bardziej lub mniej odpornego. Osoby, których geny warunkują tworzenie kolagenu mocniejszego, są predysponowane do posiadania mniejszej ilości zmarszczek niż ludzie, którzy produkują wersję „słabszą” (o luźniejszej strukturze).

Inny przykład: geny związane z fotostarzeniem. Odkryte w ostatnim czasie warianty genów zapewniają skórze większą odporność na starzenie się pod wpływem ekspozycji na światło słoneczne. Mechanizm, który za to odpowiada nie został jeszcze do końca zrozumiany, ale zdaje się, że jest związany z regulacją stanu zapalnego. Osoby posiadające pewne warianty genów są bardziej odporne na promieniowanie ultrafioletowe słońca i w związku z tym ich skóra starzeje się wolniej niż innych osób, które takiego wariantu nie posiadają.

Nowatorskie technologie dermokosmetyczne zastosowane w kosmetykach zyskują popularność na całym świecie. Dermogenetyka coraz częściej jest wykorzystywana przy produkcji wyjątkowych, opartych o badania naukowe kosmetyków. To pierwszy krok do spersonalizowanej pielęgnacji skóry. Na rynku pojawiają się genkosmetyki do kompleksowego zwalczania oznak starzenia się skóry. Linia kosmetyków Genoxage X35/20 powstała w wyniku badań hiszpańskiego Laboratorium Genocosmetics – pioniera i eksperta w zastosowaniu badań nad DNA i wykorzystaniu najnowszych technologii z zakresu genetyki w takich dziedzinach jak dermatologia, kosmetologia i dietetyka. To linia wzajemnie uzupełniających się kosmetyków do kompleksowej pielęgnacji skóry, dostępna tylko w trzech krajach w Europie, w tym od niedawna w Polsce. Kosmetyki kompleksowo działają na wszystkie zmienne mające wpływ na starzenie się skóry, w szczególności dzięki połączeniu 20 składników aktywnych, zastosowanych w stężeniu do 35 proc., czyli znacznie powyżej średniej stosowanej w zwykłych kosmetykach. Powoduje to dodatkową aktywację genów odpowiadających za odbudowę skóry, m.in. poprawiając jej elastyczność i gęstość. W składzie preparatów znajdziemy m.in. kwas hialuronowy o trzech różnych masach cząsteczkowych, retinol, stabilizowana witamina C, enzymy naprawcze DNA, witamina E, składniki przeciwzapalne, przewciwobrzękowe i wiele innych. Na linię składa się: krem complex program, krem vital essential - dla cery normalnej i suchej oraz mieszanej i tłustej, serum oraz krem liftingujący okolice oczu i ust.

Obraz
© Materiały prasowe

Genokosmetyka to dziedzina, która zajmuje się najnowszymi osiągnięciami genetyki i proteomiki, w celu wykorzystania ich do określania różnic osobniczych oraz opracowywania innowacyjnych technologii diagnostycznych. W taki sam sposób, w jaki geny determinują kolor naszych oczu i skóry, zmianom podlegają również ścieżki procesu starzenia. Kluczowe znaczenie mają tu geny powiązane ze zmiennymi, które warunkują sposób naszego starzenia.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także