FitnessSporty wodne – wakeboarding czy windsurfing?

Sporty wodne – wakeboarding czy windsurfing?

Obecnie dużą popularnością wśród sportów wodnych cieszą się wakeboarding i windsurfing. Na czym polegają te sporty wodne i co powinniśmy wiedzieć, zanim zaczniemy je uprawiać? Jakiego sprzętu potrzebujemy do wakeboardingu i windsurfingu?

Sporty wodne – wakeboarding czy windsurfing?
Źródło zdjęć: © flickr.com | Afu007

14.11.2018 | aktual.: 25.11.2018 21:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sporty wodne – wakeboarding

Wakeboarding zaliczany jest do sportów wodnych cieszących się największą popularnością w ostatnich latach. Jego wykonywanie polega na pływaniu wzdłuż powierzchni wody, wykorzystując do tego celu specjalnie zaprojektowaną deskę wakeboardingową oraz linę, którą trzyma wakeboardzista, a która z drugiej strony przyczepiona jest do łodzi.

Dzięki temu, uprawiając wakeboarding, łączymy naraz aż trzy dyscypliny sportu, czyli wodne narty (element ślizgania się po powierzchni wody), snowboard (wykorzystanie podłużnej deski z charakterystycznymi wiązaniami) oraz surfing (podobne elementy akrobatyczne wykonywane po wybiciu się z fali).

Ponadto do uprawiania wakeboardingu niezbędne jest wykorzystanie pojazdu ciągnącego, którym jest najczęściej niewielka motorówka z odpowiednim napędem. Alternatywą może być specjalny wyciąg, który spotkać można najczęściej w miejscach przeznaczonych do uprawiania wakeboardingu, czyli tzw. wakeparkach, które posiadają również różnego rodzaju skocznie i przeszkody urozmaicające jazdę.

Zaletą tej wodnej dyscypliny sportu jest również fakt, że może być ona uprawiana niemalże przez każdego, a najmłodsi adepci mają nawet 5 lat. Dzieje się tak ze względu na fakt, że wakebording uważany jest na najprostszy i najłatwiejszy do opanowania sport wodny, który z powodzeniem uprawiać możemy na terenie Polski.

Sporty wodne – windsurfing

Windsurfing uprawia się wykorzystując do tego specjalną deskę, do której na stałe mocuje się specjalny żagiel. Dzięki temu przy odpowiednim ustawieniu, a co za tym idzie, dzięki wykorzystaniu żagla, możliwe jest pływanie po powierzchni wody.

Zaletą windsurfingu jest również fakt, że nie wymaga on od pływającego konkretnych fizycznych predyspozycji, a najważniejszymi czynnikami jest prawidłowa technika i koordynacja. Nie można również zapominać, że jeśli jesteśmy początkującymi windsurferami, warto swoje pierwsze kroki zacząć stawać pod okiem wykwalifikowanego instruktora, który zadba o prawidłowe nawyki.

Oprócz tego należy mieć świadomość, że windsurfing posiada odmiany, z których najpopularniejsze to: freeride, freestyle i wave. Ta pierwsza polega na pływaniu wzdłuż powierzchni wody z prędkością do 30 węzłów i wykonywania podstawowych elementów takich jak zwroty i halsy. Druga odmiana windsurfingu, czyli freestyle, jak sama nazwa wskazuje, to styl wolny, który w znacznej mierze opiera się o wykonywanie różnego rodzaju tricków i skoków po wybiciu się z powierzchni fali.

Ostatnia odmiana windsurfingu, czyli wave, polega na pływaniu po grzbietach fal, co jest zarazem najbardziej widowiskową odmianą surfingu, ale również najbardziej niebezpieczną. Na koniec warto dodać, że surfing jest obecnie najpopularniejszym sportem wodnym w Polsce, który uprawiać można niemal na każdym większym zbiorniku wodnym, w szczególności nad morzem, gdzie silny wiatr kreuje najlepsze możliwe wakeboardowe warunki.

poradnik fitnesssporty wodnewindsurfing
Komentarze (0)