Sposoby na idealną gładkość
Tylko idealnie gładka skóra jest naprawdę seksowna. Usuwanie włosków jest ważne szczególnie latem, kiedy chętnie odkrywamy ciało. Wówczas nie można sobie pozwolić na żadne depilacyjne niedociągnięcia. Na szczęście sposobów na walkę z niechcianym owłosieniem nie brakuje.
Maszynki dla kobiet
Ten sposób depilacji jest łatwy i szybki, ale nie zapewnia pozbycia się owłosienia na długo. Jeśli tylko w ten sposób się depilujemy, musimy to robić niemal co trzeci lub co drugi dzień. Owłosienie, które odrasta, staje się bardziej twarde i szorstkie.
Jak wykonać depilację?
1. Przed depilacją i po niej należy zdezynfekować ostrze golarki na przykład spirytusem salicylowym. Ustrzeże to przed pojawianiem się na skórze wyprysków.
2. Dobrze wcześniej rozgrzać skórę, zanurzając się na kilka minut w ciepłej kąpieli, choć nie jest to konieczne.
3. Nanosimy na miejsce, które chcemy wydepilować, specjalną piankę lub mydło.
4. Golimy włosy w przeciwnym kierunku niż rosną.
5. Zmywamy wodą.
6. Nakładamy balsam czy mleczko do ciała.
Nowoczesne golarki są bezpieczne - mają gumowe uchwyty i specjalne ostrza, które przystosowują się do kształtu ciała - i nie ma większych obaw, że się pokaleczymy. Jeśli jednak się to zdarzy, należy zdezynfekować poranione miejsca na przykład wodą utlenioną. Zaletą usuwania owłosienia golarkami jest to, że sposób ten jest bardzo łatwy. Niestety włosy, które odrastają, są bardzo sztywne i szorstkie.
Depilacja chemiczna
Chemicznych depilatorów można używać zarówno do depilacji nóg, jak i pod pachami oraz w pachwinach. Ten rodzaj jest łatwy, bezbolesny, a także szybki.
Trzeba pamiętać, że niektóre osoby są wrażliwe na zawarte w kremach czy piankach substancje. Zanim więc zastosujemy wybrany preparat, warto sprawdzić na małym skrawku skóry, czy nie pojawią się jakieś podrażnienia. Jeśli nie ma żadnych zmian, można przystąpić do dzieła.
Usuwając zbędne owłosienie za pomocą depilatorów chemicznych, nie trzeba wcześniej przygotowywać skóry w jakiś specjalny sposób. Jednak najłatwiej jest to zrobić po kąpieli w ciepłej wodzie.
7. Wybrane miejsca smarujemy preparatem i czekamy kilka minut.
8. Specjalnym patyczkiem, szpatułką lub wodą usuwamy owłosienie.
9. Zmywamy skórę ciepłą wodą.
10. Nanosimy balsam.
Wady - taki sposób depilacji jest nietrwały, owłosienie szybko odrasta, bo włos usuwany jest tylko z powierzchni skóry. Trzeba bardzo często powtarzać zabieg, owłosienie może stać się mocniejsze, a preparat może wywołać uczulenie.
Zalety - bardzo szybki i bezbolesny sposób.
Depilacja mechaniczna
To usuwanie włosów za pomocą specjalnych elektrycznych maszynek do depilacji. Usuwanie zbędnego owłosienia w ten sposób jest dość bolesnym zabiegiem i trzeba poświęcić na to od pół do ponad godziny.
Czas ten zależy od naszej wprawy. Mechanicznych depilatorów powinno używać się głównie do nóg, choć mamy do dyspozycji modele z nasadkami do bikini i pach. Depilacja ta niektórym sprawia ból, szczególnie tuż pod kolanami i nad nimi oraz po bokach nóg.
Jak to zrobić?
11. Przed depilacją dobrze jest wziąć ciepłą kąpiel, dzięki której skóra stanie się bardziej miękka i łatwiej będzie usuwać owłosienie (nie jest to jednak warunek niezbędny).
12. Przed każdym użyciem depilatora i po jego użyciu należy go zdezynfekować, by w ten sposób zapobiec infekcjom skóry.
13. Owłosienie golimy w przeciwnym kierunku niż ten, w którym rosną włosy.
14. By uczynić ten zabieg mniej bolesnym, lekko naciągamy skórę w miejscach, w których się w danym momencie depilujemy.
Po depilacji
Zanim naniesiemy balsam, dobrze jest przetrzeć skórę sodą rozpuszczoną w wodzie (zimnej lub letniej). Złagodzi to podrażnienia i ustrzeże przed infekcjami. Jeśli pojawi się taka potrzeba, powtarzamy przemywanie skóry sodą przez kilka dni.
Bardzo często jednak po zastosowaniu depilacji mechanicznej, nawet zachowując niezbędną higienę, pojawiają się wypryski. Nie należy tego lekceważyć, bo może to być objaw jakichś poważniejszych problemów ze skórą i najlepiej skonsultować się z dermatologiem.
Wrastanie
Złą stroną tego rodzaju depilacji jest wrastanie włosków. By temu zapobiec i pomóc włoskom przebić warstwę naskórka, przy każdym myciu należy szorować skórę szorstką gąbką lub rękawicą.
Gdy włoski wyrosły pod skórą, wykonując depilację lub tuż przed nią trzeba delikatnie podważyć je pensetką, co ułatwi ich usunięcie. Jeśli skóra w tym miejscu jest zaczerwieniona i podrażniona, można przetrzeć te miejsca roztworem z sody.
To najbardziej bolesny sposób depilacji, może powodować wrastanie włosków pod skórę, zabiera dużo czasu, jednak pozostawia skórą gładką, a owłosienie odrasta dłużej niż przy innych rodzajach depilacji.