„Spragnieni piękna” - jubileusz 100‑lecia Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW”
13.01.2017 12:49, aktual.: 13.01.2017 13:36
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Z okazji 100-lecia istnienia Stowarzyszenia „Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie” odbędzie się Bal Dobroczynny „Spragnieni piękna” na rzecz Muzeum, a jego zapowiedzią będą dwa wyjątkowe wydarzenia: pokaz dzieł polskiej sztuki z okresu międzywojnia XX wieku oraz pokaz kreacji wieczorowych inspirowanych stylem tej epoki.
W przedostatni dzień karnawału, 27 lutego w Muzeum Narodowym w Warszawie odbędzie się Bal Dobroczynny „Spragnieni piękna” zorganizowany przez Stowarzyszenie „Przyjaciele MNW”. Bal inspirowany jest słynnymi balami przygotowywanymi przez przyjaciół zebranych wokół najznamienitszych muzeów na świecie, takich jak Metropolitan Museum of Art. w Nowym Jorku, za którego organizację odpowiada sama Anna Wintour. Goście balu obejrzą specjalnie przygotowane pokazy tańca oraz będą mogli poznać kroki i sprawdzić się na parkiecie pod okiem zawodowych tancerzy, przy akompaniamencie muzyki granej na żywo. Podczas balu odbędzie się również aukcja dzieł sztuki i innych unikatowych przedmiotów. Dochód z Balu wesprze działalność Stowarzyszenia na rzecz Muzeum Narodowego w Warszawie.
Spragnieni piękna. Pokaz na 100-lecie Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW” organizowany w MNW będzie wyjątkową zapowiedzą Balu. Przywołując karnawałową atmosferę międzywojennej Warszawy autorzy pokazu chcą przypomnieć radość, entuzjazm, dynamizm przemian i potrzebę piękna tworzące ducha tamtej epoki. Obrazy, rzeźby, meble, plakaty, zaproszenia oraz stroje i przybory toaletowe przeniosą widza w beztroski klimat przygotowań do balu w stolicy odrodzonego, niepodległego państwa. Wystawiane eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, a także z prywatnych kolekcji Państwa Agnieszki i Marka Roeflerów oraz Pana Adama Leja.
Ekspozycja będzie tak różnorodna jak różnorodna była sztuka dwudziestolecia międzywojennego. Przedstawione zostaną zarówno dzieła takich artystów jak m.in.: Tadeusz Styka, Wojciech Weiss, Leon Chwistek, Xawery Dunikowski, Michał Czepita, Edward Okuń, jak również suknie z lat 20-tych i 30-tych, które być może nosiły damy wkraczające na parkiety Ziemiańskiej, Udziałowej czy Adrii.
24 stycznia w MNW odbędzie się konferencja prasowa poświęcona pokazowi z udziałem kuratorki eskpozycji Renaty Higersberger, kolekcjonerów oraz przedstawicieli Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW”.
Kolejne wydarzenie zapowiadające wielki Bal to pokaz kreacji wieczorowych, który odbędzie się 2 lutego. Ten niezwykły pokaz mody, na którym czołowi polscy projektanci przedstawią swoje interpretacje ducha i materii lat 20. oraz 30. w postaci wieczorowych kreacji zainspirowanych dziełami sztuki z tej epoki, obecnymi na ekspozycji Spragnieni piękna. Pokaz na 100-lecie Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW”.
Na te wielowymiarowe wydarzenia łączące kulturę, rzemiosło i biznes, odbywające się pod wspólnym tytułem „Spragnieni piękna” z ogromną przyjemnością zaprasza ich inicjator i pomysłodawca – Stowarzyszenie „Przyjaciele MNW”, które obchodzi w tym roku 100. rocznicę swojego powstania.