Spryskaj tym mlecza. "Wyżre" go aż do korzenia
Chwasty to zmora każdego ogrodnika. Rosną dziko, zabierając roślinom cenne składniki odżywcze. Dowiedz się, jak pozbyć się chwastów bez zbędnego wysiłku.
Do chwastów zalicza się takie rośliny jak pokrzywa, babka lancetowata, mięta polna, żywokost, mniszek lekarski, rdest, języczka czy bylica. Chociaż chwasty uważane są "niepotrzebne szkodniki", część z chwastów ma szerokie zastosowanie np. w zielarstwie. Mowa tu oczywiście o mięcie, mniszku, żywokoście czy babce lancetowatej.
Co za dużo, to niezdrowo. Jak pozbyć się chwastów z ogrodu?
Nadmiar chwastów w ogrodzie przynosi więcej złego niż dobrego. Usunięcie chwastów to żmudne, ale niezbędne zajęcie. Jak więc pozbyć ich się w szybki i łatwy sposób?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Do najpopularniejszych sposobów zalicza się użycie środków chemicznych, które choć skuteczne, są naprawdę niebezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt. Jeśli posiadasz psy lub koty, które swobodnie poruszają się po podwórku i ogrodzie, po kontakcie z opryskiem chemicznym może stać im się krzywda. Dlatego też lepiej jest sięgnąć po nieco lżejsze, ale nadal skuteczne sposoby.
Pierwszym z nich jest przygotowanie oprysku z octu spirytusowego z dodatkiem soli. Do jego przygotowania potrzebujesz butelki z atomizerem i jak sama nazwa wskazuje, octu spirytusowego, a także wody. W litrowej butelce wymieszaj litr wody ze szklanką octu, połową szklanki soli i łyżką płynu do mycia naczyń. Chwasty nie lubią ani octu, ani soli. Opryskane takim preparatem powinny zwiędnąć po trzech dniach. Dobrym sposobem na długotrwałe usunięcie chwastów jest polanie ich wodą z octem w proporcji 1:1. Zadziała też posypanie ich słuszną ilością soli czy zalanie wrzącą wodą. Chwasty zwiędną w mgnieniu oka.
Ocet, wypalarka, wyrywacz. Co będzie najskuteczniejsze?
W sklepach ogrodniczych można zaopatrzyć się w ręczną wypalarkę. Wypalarka to ekologiczny i bardzo skuteczny sposób na pozbycie się chwastów z działki bądź ogrodu. Wyglądem i działaniem przypominają one nieco słynne miotacze ognia. Wypalarka niszczy roślinę do cna, sprawiając, że nie ma ona szans na ponowny odrost. Decydując się na tę metodę, należy pamiętać o odpowiednim ubiorze — rękawice i okulary są tutaj niezbędne.
Obok wypalarki w sklepach ogrodniczych znajdują się wyrywacze do chwastów. Dostępne są one w wielu opcjach i każda z nich różni się od siebie sposobem działania. Mimo to zadaniem każdej z nich jest wyrywanie chwastów wraz z korzeniami. Oczywiście, można zrobić to samemu, jednak jest to bardzo pracochłonne i męczące, zwłaszcza dla osób starszych, mających problemy z kręgosłupem. Wyrywarka czy wypalarka znacznie ułatwi im pracę.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl