Spryskaj tym parapet. Wykwity pleśni znikną po godzinie
Kiedy tylko ją zauważymy, musimy natychmiast zacząć działać. Pleśń przy fugach czy na parapetach może być szkodliwa dla naszego zdrowia. Jak się jej pozbyć? Skuteczne są domowe metody, dzięki którym nie wydamy dużych sum na sklepowe specyfiki.
Pleśń to rodzaj zanieczyszczenia, które wyjątkowo łatwo rozprzestrzenia się w domu, atakując kolejne przedmioty czy elementy konstrukcji, takie jak futryny, a nawet ściany. Jej obecność może szkodzić naszemu zdrowiu, zwłaszcza jeśli jesteśmy alergikami. Na szczęście nie jesteśmy na nią skazani. Prosty środek, który ją zniszczy, przygotujemy z kilku produktów, które prawdopodobnie znajdują się w naszej spiżarni.
Widzisz pleśń na parapecie? Zadziałaj szybko
W jaki sposób pozbyć się pleśni? Skuteczny środek pleśniobójczy stworzymy przy pomocy... octu. Wystarczy, że przygotujemy butelkę z tym produktem, flakon z atomizerem, maseczkę ochronną i rękawiczki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zanim zabierzemy się do pracy, załóżmy ochronne rękawiczki oraz maseczkę. Następnie dokładnie osuszmy parapet, na którym pojawiła się pleśń. Wówczas przelewamy szklankę octu do butelki z atomizerem i zaatakowane miejsce dokładnie spryskujemy. Ocet powinien pozostać na powierzchni przez godzinę. Po tym czasie bierzemy do ręki szczoteczkę i dokładnie szorujemy nią miejsce, gdzie zauważyliśmy pleśń. Na samym końcu usuwamy ocet przy pomocy papierowych ręczników.
Pleśń odporna na ocet? Przejdź do fazy drugiej
Jeżeli nalot z pleśni jest oporny na działanie octu, konieczne będzie zastosowanie wybielacza. Wystarczy, że zmieszamy w butelce z atomizerem szklankę zimnej wody i szklankę detergentu. Potrząsamy butelką i od razu spryskujemy powierzchnię z nalotem. Po raz kolejny przyda nam się szczotka - to z jej pomocą dokładnie oczyścimy parapet. Jeżeli pleśń nadal jest widoczna, nasączmy waciki kosmetyczne przygotowanym roztworem i połóżmy je na miejsce z pleśnią na kilka godzin, po czym przemywamy parapet samą wodą i dokładnie wycieramy go do sucha.
Obawiasz się pleśni? O tym pamiętaj
Pamiętaj, aby zadbać o prawidłową wentylację pomieszczeń, aby pleśń nie miała szansy osadzić się na szybach. Wietrzenie domu czy mieszkania należy wykonywać nawet w okresie jesienno-zimowym. Kolejną ważną sprawą jest uszczelnienie okien - zbyt dokładne również może sprawić, że pojawi się pleśń. Nie zapominajmy też o zachowaniu czystości - wszelki brud, sierść, kurz czy włosy trzeba usuwać regularnie, gdyż są idealnym środowiskiem do rozwoju pleśni. Warto też wiedzieć, że na rynku dostaniemy specjalne preparaty zabezpieczające okna i parapety przed powstaniem pleśniowego nalotu.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl