Blisko ludziŚroda Popielcowa rozpoczyna Wielki Post. Kiedy się rozpoczyna i ile trwa?

Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post. Kiedy się rozpoczyna i ile trwa?

Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post. Kiedy się rozpoczyna i ile trwa?
Źródło zdjęć: © Forum | Anatol Chomicz / FORUM

05.03.2019 14:16, aktual.: 05.03.2019 15:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wielki Post ma przygotować nas do obchodów Świąt Wielkanocnych. Rozpoczyna go Środa Popielcowa. Kiedy przypada tzw. Popielec?

Przed nami Środa Popielcowa, czyli tzw. Popielec. Praktykujący katolicy udadzą się do kościołów, gdzie podczas mszy nastąpi symboliczne posypanie głów popiołem. Popiół używany podczas Środy Popielcowej pochodzi ze spalonych w ubiegłym roku palm. Popielec to jedno z najważniejszych świąt w obrządku katolickim. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, co oznacza wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a także post ilościowy.

Środa Popielcowa rozpoczyna 40-dniowy post, zwany Wielkim Postem. Liczba ta nawiązuje czasu, gdy do Mojżesz przebywał na górze Synaj oraz do wędrówki Eliasza przez pustynię. Wielki Post przegotować ma katolików do obchodów Świąt Wielkanocnych.

Wielki Post potrwa do 19 kwietnia, czyli do Wielkiego Czwartku. Jak najlepiej spędzić ten czas? Według kościoła katolickiego okres 40-dniowego postu najlepiej przeznaczyć na rachunek sumienia oraz wypełnianie pokuty. Podczas Wielkiego Postu zabronione jest urządzanie hucznych imprez. Do okresu Wielkiego Postu nie wlicza się sześciu niedziel, które wypadają w tym okresie. Dlatego jeżeli mamy ochotę na zabawę w Wielkim Poście, to tylko w niedzielę. Dzieję się tak dlatego, że kościele katolickim każde święto, a zatem także niedziela, znosi post.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (318)
Zobacz także