Trwa ładowanie...

Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post. Kiedy się rozpoczyna i ile trwa?

Wielki Post ma przygotować nas do obchodów Świąt Wielkanocnych. Rozpoczyna go Środa Popielcowa. Kiedy przypada tzw. Popielec?

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Środa Popielcowa rozpoczyna Wielki Post. Kiedy się rozpoczyna i ile trwa?Źródło: Forum, fot: Anatol Chomicz / FORUM
dnu731t
dnu731t

Przed nami Środa Popielcowa, czyli tzw. Popielec. Praktykujący katolicy udadzą się do kościołów, gdzie podczas mszy nastąpi symboliczne posypanie głów popiołem. Popiół używany podczas Środy Popielcowej pochodzi ze spalonych w ubiegłym roku palm. Popielec to jedno z najważniejszych świąt w obrządku katolickim. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, co oznacza wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a także post ilościowy.

Środa Popielcowa rozpoczyna 40-dniowy post, zwany Wielkim Postem. Liczba ta nawiązuje czasu, gdy do Mojżesz przebywał na górze Synaj oraz do wędrówki Eliasza przez pustynię. Wielki Post przegotować ma katolików do obchodów Świąt Wielkanocnych.

Wielki Post potrwa do 19 kwietnia, czyli do Wielkiego Czwartku. Jak najlepiej spędzić ten czas? Według kościoła katolickiego okres 40-dniowego postu najlepiej przeznaczyć na rachunek sumienia oraz wypełnianie pokuty. Podczas Wielkiego Postu zabronione jest urządzanie hucznych imprez. Do okresu Wielkiego Postu nie wlicza się sześciu niedziel, które wypadają w tym okresie. Dlatego jeżeli mamy ochotę na zabawę w Wielkim Poście, to tylko w niedzielę. Dzieję się tak dlatego, że kościele katolickim każde święto, a zatem także niedziela, znosi post.

dnu731t

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: 11 pytań o dyspozytorów linii wsparcia

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dnu731t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnu731t