Stanowią zagrożenie dla ludzi? W Wielkiej Brytanii już zakazane
16.10.2023 15:45, aktual.: 17.01.2024 18:03
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Premier Wielkiej Brytanii, Rishi Sunak, ogłosił niedawno, że zostanie wprowadzony zakaz hodowli psów rasy American bully XL. Nowe prawo ma obowiązywać od 2024 roku. W uzasadnieniu polityk przypomniał o atakach psów tej rasy na ludzi.
- To jasne, że nie chodzi o kilka źle wyszkolonych psów. To wzorzec zachowania i nie może tak dalej być - podkreślił premier Wielkiej Brytanii, Rishi Sunak, w przemówieniu. Polityk podkreślił, że wkrótce hodowla American bully XL w Wielkiej Brytanii będzie zakazana. Przypomnijmy, że w krótkich odstępach czasu doszło do poważnych ataków przedstawicieli tej rasy psów na ludzi.
W Wielkiej Brytanii American bully XL na zakazanej liście od 2024 r.
Śmierć 52-letniego mężczyzny w Walsall po ataku psa, należącego do rasy American bully XL. Kilka dni wcześniej - zaatakowanie 11-letniej dziewczynki i dwóch dorosłych mężczyzn, usiłujących pomóc dziecku. To tylko dwa z wielu niepokojących przypadków, o których pisał serwis BBC News.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To właśnie po ataku na dziewczynkę w brytyjskich mediach znów zawrzało. Ministra spraw zagranicznych, Suella Braverman, powiedziała wówczas, że pilnie zasięga porady w tej sprawie. Jak czytamy w serwisie Polsat News, w Wielkiej Brytanii od 15 lat rośnie liczba przypadków osób, które znalazły się w szpitalu z powodu pogryzień przez psy. Dotychczas na wyspach zabroniono już hodowli amerykańskiego pitbulteriera, doga argentyńskiego, fila brasileiro oraz tosa inu. Teraz do listy ma dołączyć American bully XL.
Choć American bully XL stanowią jedynie 1 proc. populacji psów w Wielkiej Brytanii, były odpowiedzialne za aż 44 proc. ataków odnotowanych w 2023 roku, według danych Bully Watch.
A co z psami, które znajdują się w posiadaniu Brytyjczyków? Premier uspokaja, że nie zostaną uśpione (chyba że właściciel nie zastosuje się do nowych zasad), ale zostanie wobec nich zastosowana "tymczasowa amnestia".
– Właściciele będą musieli zarejestrować swoje psy, wykastrować je, wyprowadzać w kagańcu i zainwestować w ubezpieczenie. Jeśli to się nie stanie, psy zostaną uśpione, a właściciele obarczeni odpowiedzialnością karną - wyjaśnił.
United Kennel Club w USA twierdzi, że mimo masywnej budowy, Bully XL jest "doskonałym psem rodzinnym". To samo stowarzyszenie zauważa jednak, że jednocześnie "agresja jest charakterystyczna dla tej rasy", o czym przypomina BBC News.
Zobacz także
American bully występuje w kilku odmianach, które różnią się wielkością:
- pocket bully – najmniejsza odmiana;
- classic bully– psy przypominają starsze odmiany bulterierów;
- standard bully – bardziej umięśnione niż odmiana classic;
- extreme/exotic bully — najbardziej zdeformowana, a tym samym kontrowersyjna odmiana amercian bully;
- XL– osiągają wzrost do 57 cm w kłębie oraz wagę od 30 do 50 kg.
Cena psa American bully XL waha się od 1500 dolarów do nawet 10 000 dolarów. Warto dodać, że psy te borykają się z wieloma problemami zdrowotnymi, a te najbardziej zdeformowane, jak exotic bully, mają problem z poruszaniem się, oddychaniem i często dożywają zaledwie trzech lat.
Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl