Stop cieniom i obrzękom pod oczami. 3 najważniejsze kroki w pielęgnacji skóry wokół oczu
Wiadomo, że o skórę pod oczami powinno się szczególnie dbać. Istnieją przecież korektory, kremy, płatki, rollery – wszystko stworzone specjalnie do pielęgnowania tej okolicy twarzy. Ale czy wiesz, dlaczego właściwie akurat to miejsce na naszej twarzy wymaga specjalnego traktowania?
10.03.2022 14:21
Dlaczego skóra wokół oczu zasługuje na szczególne traktowanie?
Skóra pod oczami jest wyjątkowo cienka. Jej grubość wynosi zaledwie ok. 0,5 mm. Ma dużo mniej gruczołów łojowych, przez co jest bardzo wrażliwa i podatna na podrażnienia i przesuszenia. To dlatego właśnie w okolicach oczu widać zmęczenie, zarwaną noc, efekty złej diety i nieodpowiednio dobranej pielęgnacji. Tam też pokazują się pierwsze oznaki starzenia. Dlatego właśnie skóra wokół oczu wymaga specjalnej troski. Ale co to dokładnie oznacza? Jak powinno się prawidłowo dbać o okolice oczu? Szczególnie ważne są trzy kwestie: odpowiedni demakijaż, masaż i pielęgnacja.
Pielęgnacja skóry wokół oczu w 3 najważniejszych krokach
Demakijaż
Demakijaż to podstawa podstaw odpowiedniej pielęgnacji. Nigdy z niego nie rezygnuj, wykonuj go każdego dnia. Ale wiedz, że demakijaż demakijażowi nierówny. Prawidłowe pozbycie się makijażu powinno być nie tylko skuteczne, ale też możliwie jak najdelikatniejsze. Dlatego wypróbuj kosmetyki, które nie wymagają użycia wacika i mają jak najbardziej naturalny skład. Świetnie sprawdzą się olejki, które wciera się w twarz dłońmi i zmywa wodą. Rozpuszczają zanieczyszczenia bez pocierania, niepotrzebnego podrażniania. To szczególnie ważne dla okolic oczu. Jeśli już używasz wacików, rób to odpowiednio – nie trzyj oka, tylko przyłóż do niego nasączony wacik, potrzymaj chwilę, po czym delikatnie przesuń w kierunku wewnętrznego kącika oka.
Masaż
Masaż skóry wokół oczu usprawnia krążenie krwi, dotlenia i odżywia skórę. Wpływa na poprawę kolorytu, zmniejsza opuchliznę i cienie pod oczami. Zapobiega tworzeniu się zmarszczek i zwiększa jędrność skóry. Same zalety! Masaż można wykonać po prostu palcami, np. wklepując opuszkami palców krem pod oczy, można użyć do niego kostki lodu, co dodatkowo pobudzi krążenie w tych okolicach, albo rollera lub kostki jadeitowej. Taki jadeitowy wałek, szczególnie kiedy jest schłodzony, przyjemnie relaksuje, odpręża, koi, rozluźnia mięśnie i pobudza krążenie, dzięki czemu poprawia napięcie skóry.
Można także zainwestować w specjalny sprzęt przeznaczony do masażu skóry wokół oczu. Sklepowe masażery dzielą się na wibracyjne i te działające na podczerwień. Urządzenia do masażu stosuje się wespół z kosmetykami - delikatne wibracje w połączeniu z ciepłem wspomogą przenikanie substancji aktywnych do głębszych warstw skóry, zwiększając skuteczność kosmetyków. Przyniosą także ulgę, a niektóre z nich (te w formie kosmicznych okularów) mogą podziałać leczniczo także na zatoki i migrenowe bóle głowy.
Kosmetyki
Czym kremy pod oczy różnią się od tych do twarzy? Składem, konsystencją i testami, jakimi są poddawane. Kremy pod oczy powinny mieć w składzie witaminy A, C i E, kwas hialuronowy i ceramidy. Ich głównym zadaniem jest dogłębne nawilżenie skóry, która narażona jest na przesuszenie. Z racji specyfiki budowy skóry pod oczami, kremy przeznaczone do jej pielęgnacji mają lżejszą formułę, a także ze względu na bliski kontakt z oczami są poddawane badaniom okulistycznym.
Od czasu do czasu warto też stosować okłady i maseczki pod oczy. W tej roli sprawdzą się dobrze znane plastry ogórka, kompresy z zielonej herbaty, albo żelowe płatki pod oczy.