Storczyki odchodzą do lamusa. Oto nowy król parapetów

Storczyk to jedna z najpopularniejszych roślin stawianych na parapetach w polskich domach. Okazuje się, że powoli detronizuje go inny kwiat - hippeastrum. Jego mięsiste kwiaty o intensywnych kolorach podbijają serca wielbicieli doniczkowej roślinności.

Hippeastrum zachwyca barwą kwiatów
Hippeastrum zachwyca barwą kwiatów
Źródło zdjęć: © Licencjodawca

Hippeastrum jest rośliną z Afryki Południowej, gdzie uprawiana jest w doniczkach. Wypuszcza bezwonne, okazałe kwiaty, których średnica dochodzi do 30 cm. Ich barwy są niezwykle piękne i zyskują coraz więcej fanów. Hippeastrum często mylony jest z amarylisem - rośliną pochodzącą z tego samego kraju. W Polsce chętnie uprawia się oba gatunki, a ich nazwy używane są wymiennie.

Jak uprawiać hippeastrum?

Rośliny nazywane amarylisami lub hippeastrum sprzedawane są w formie cebuli. W kwiaciarni mogą nie wyglądać szczególnie zachęcająco. Umieszczane są bowiem w niewielkiej doniczce, w której trudno docenić ich oryginalny wygląd. Jednak po kilku dniach pielęgnacji i regularnego podlewania, roślina budzi się do życia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Hippeastrum czuje się najlepiej w dobrze nasłonecznionym miejscu. Do wzrostu wymaga temperatury od 20 do 23 stopni Celsjusza. Roślina potrzebuje też odpowiedniej ziemi. Najlepiej rozwija się w lekkiej i żyznej glebie z warstwą drenażu.

Hippeastrum powinno być podlewane obficie. Nie należy jednak przelewać rośliny, ponieważ może skutkować to gniciem. Wymaga także regularnego zasilania gleby płynnym nawozem. Warto powtarzać tę czynność co dwa tygodnie aż do końca lipca. Później roślina przygotowuje się do spoczynku. Liście hippeastrum zasychają i obumierają. Jest to niezbędny etap do ponownego odżycia rośliny w kolejnym sezonie trwającym od listopada do grudnia.

Powiedz nam, co sądzisz o reklamach. Wypełnij krótką ankietę.

Hippeastrum: Następca storczyka

O hippeastrum mówi się jako następcy popularnych storczyków. Na korzyść rośliny przemawia znacznie prostsza uprawa oraz większa tolerancja na ewentualne błędy opiekunów. Nadaje się do uprawy wieloletniej, pod warunkiem zachowania odpowiedniego rytmu życia.

Kwiaty hippeastrum zachwycają i zyskują coraz więcej zwolenników. Występują w różnych kolorach - białym, beżowym, łososiowym, różowym, pomarańczowym czy czerwonym. Ostatnia barwa cieszy się największą popularnością za sprawą niezwykłej intensywności. Uznanie zyskują także białe kwiaty z czerwonymi prążkami, które przypominają nieco wyglądem orchidee.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)