Stres pourazowy po pogryzieniu przez psa
U dzieci, które były pogryzione przez psy, może rozwinąć się zespół stresu pourazowego - ostrzegają naukowcy na łamach pisma "Pediatrics".
U dzieci, które były pogryzione przez psy, może rozwinąć się zespół stresu pourazowego - ostrzegają naukowcy w piśmie "Pediatrics". W badaniach prowadzonych przez pediatrów z Pekinu wzięło udział 358 dzieci w wieku od 5 do 17 lat, które trafiły na ostry dyżur w wyniku pogryzienia przez zwierzę, najczęściej psa. Po upływie tygodnia, a następnie trzech miesięcy naukowcy sprawdzali, czy dzieci miały jakiekolwiek objawy stresu pourazowego.
Zaburzenie wykryto u 19 dzieci, przy czym bardziej narażone były te, które doznały najcięższych obrażeń. Bardzo istotne znaczenie ma to, co dzieje się na ostrym dyżurze oraz to, jak reagują lekarze i pielęgniarki. Badania te z pewnością kładą nacisk na potrzebę zwracania większej uwagi na stan psychiczny dzieci" - mówi komentująca wnioski dr Nancy Kassam-Adams ze szpitala dziecięcego w Filadelfii.
"Zespół stresu pourazowego jest szczególnie niepokojący u dzieci, gdyż może negatywnie wpływać na ich rozwój" - dodaje Kassam-Adams.
Pogryzienia są każdego roku przyczyną milionów wizyt w szpitalach. Naukowcy podkreślają, że lekarze powinni być świadomi ryzyka zaburzeń lękowych, na które mogą być narażone dzieci.
Zespół stresu pourazowego może prowadzić nie tylko do koszmarów i powracających wspomnień traumatycznych przeżyć, ale także do depresji, izolacji.(PAP)