FitnessStres zabójca - o chorobach wywoływanych przez stres

Stres zabójca - o chorobach wywoływanych przez stres

Stres zabójca - o chorobach wywoływanych przez stres
Źródło zdjęć: © Shutterstock
19.08.2013 15:24, aktualizacja: 19.08.2013 17:11

Na stres narażeni jesteśmy wszyscy, trudno jest dążyć do jego całkowitego wyeliminowania. Dobrze, gdy stres, który nas dopada, jest krótkotrwały i mobilizujący. Gorzej, jeśli stan napięcia trwa zbyt długo, a stres zaczyna niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie. Jakie choroby może wywołać stresowanie się?

Na stres narażeni jesteśmy wszyscy, trudno jest dążyć do jego całkowitego wyeliminowania. Dobrze, gdy stres, który nas dopada, jest krótkotrwały i mobilizujący. Gorzej, jeśli stan napięcia trwa zbyt długo, a stres zaczyna niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie. Jakie choroby może wywołać stresowanie się?

Życie dostarcza wielu czynników stresogennych, przed którymi trudno się bronić. Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na generowanie nerwowych sytuacji i emocji. Są to nie tylko zdarzenia negatywne jak np. problemy finansowe czy choroby, ale również te, które budzą radość np. narodziny dziecka czy ślub.
Stres nie jest zjawiskiem szkodliwym. Dawkowany z umiarem może wręcz być podstawowym czynnikiem rozwoju – głównie psychicznego. Niebezpieczeństwem staje się dopiero stres zbyt długotrwały lub zbyt silny. Gdy przekracza on indywidualne nasze możliwości adaptacyjne, przynosi więcej szkody niż pożytku. Na jakie ryzyko jesteśmy narażeni w momencie długiego nagromadzenie stresu?

Choroby ciała

Każdy stres pociąga za sobą fizjologiczne symptomy stresu, do których mogą należeć: przyspieszone tętno, podniesione ciśnienie krwi, zaburzenia snu czy np. napięcie mięśni. Podstawowym skutkiem trwania w długim napięciu jest spadek odporności organizmu (m.in. słabnie zdolność wytwarzania przez organizm przeciwciał), który doprowadza do zwiększonej zachorowalności. Stres może mieć pośredni wpływ na zwiększenie ryzyka zachorowania na niektóre nowotwory. Stres nie tylko może wyzwalać choroby, ale również znacznie zaostrzać ich przebieg. Dzieje się tak m.in. w przypadku łuszczycy i innych chorób skórnych, zapalenia stawów (RZS), cukrzycy (typ 1) i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Długotrwały stres najsilniej wpływa na przebieg chorób serca i układu krążenia. Szczególnie destrukcyjny dla organizmu bywa stres niezwykle silny, powstały na skutek np. przeżytej tragedii. Poziom adrenaliny, jaki się wówczas wytwarza, sprawia, że zostaje zablokowany przepływ wapnia do komórek mięśnia sercowego. Na skutek tego,
komórki przestają się kurczyć , ich praca zostaje zaburzona. Stres zwiększa ryzyko zawałów serca. Hormony stresu mogą również przyczynić się wzrostu poziomu złego cholesterolu. Stres to także choroby kręgosłupa. Sztywny kark czy ból pleców to efekt nieprawidłowej pracy mięśni, co może skończyć się nawet dyskopatią. Bardzo popularną przypadłością w czasie wzmożonego stresu są też choroby układu pokarmowego - wrzody, biegunki i zaparcia. Te nieprzyjemne dolegliwości wynikają głównie z zagęszczenia soków trawiennych przez hormony stresu. Długotrwały stres może mieć również wpływ na cykl menstruacyjny. Rozregulowanie cyklu bądź całkowite zaniknięcie miesiączki wymagają odpowiedniego leczenia. Nie należy zapominać o łagodniejszych, ale wciąż uciążliwych dolegliwościach powodowanych przez stres. Nawracające bóle głowy, migreny, nudności czy osłabienie wzroku, w dużej mierze powstają na skutek napięcia, w jakim żyjemy od dłuższego czasu.

Choroby duszy

Mówiąc o chorobach wywoływanych przez stres, nie można pomijać chorób związanych ze sferą psychiczną. Stres może wpływać na zmianę w sposobie myślenia i ograniczać umiejętność radzenia sobie z problemami. Na skutek trwania w długim napięciu, pojawiają się rozmaite lęki i niepokoje, z którymi coraz trudniej sobie radzić. Osoby żyjące w ciągłym stresie stają się nerwowe, bardziej chaotyczne i powoli tracą trzeźwość myślenia. Następują liczne zaburzenia w psychice. Do najbardziej popularnych zalicza się stany lękowe, depresje, rozchwianie emocjonalne, autoagresję, liczne fobie, napady paniki, bezsenność. Na skutek wzmożonej produkcji kortyzolu, wzrasta apetyt, z którym trudno sobie radzić – szczególnie w obliczu stresu. Wiele osób zaczyna zatem zajadać swoje stresy, a otyłość, która zaczyna się pojawiać, staje się kolejnym dużym źródłem stresu. Tym samym błędne koło się zamyka.
Osoby żyjące w długotrwałym napięciu lub narażone na silny stres, nie zawsze sobie z nim radzą. Część tych osób wpada więc w szpony nałogów, które pomagają im zapomnieć o stresujących sytuacjach i rozładować nagromadzone w nich napięcie. Do nałogów, do których najczęściej prowadzi stres zaliczamy m.in. alkoholizm i narkomanię.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także