Trwa ładowanie...
d37n8oo

Stresujący poród przyczyną agresji dziecka

Dzieci, które przyszły na świat poprzez poród kleszczowy lub przy użyciu próżnociągu częściej sprawiają problemy wychowawcze i przejawiają zachowania agresywne - informują chińscy naukowcy na łamach "International Journal of Obstetrics and Gynaecology".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Stresujący poród przyczyną agresji dziecka
(iStockphoto)
d37n8oo

Dzieci, które przyszły na świat poprzez poród kleszczowy lub przy użyciu próżnociągu częściej sprawiają problemy wychowawcze i przejawiają zachowania agresywne - informują chińscy naukowcy na łamach "International Journal of Obstetrics and Gynaecology". Według autorów badań, zaobserwowana zależność między rodzajem porodu a późniejszą psychopatologią dziecięcą może być związana z podwyższonym poziomem kortyzolu, hormonu produkowanego przez organizm dziecka podczas stresującego i trudnego porodu.

Wcześniejsze badania wykazały, że najniższy poziom kortyzolu występuje we krwi dzieci, które urodziły się poprzez cesarskie cięcie oraz w sposób naturalny bez komplikacji. Najwyższy poziom tego hormonu odnotowuje się zaś w przypadku porodów kleszczowych lub przy pomocy próżnociągu.

- Poziom kortyzolu ma związek z psychopatologią dziecięcą, jednak należy przeprowadzić dalsze badania, aby przyjrzeć się tej zależności dokładnie - mówi prof. Jianmeng Liu z Uniwersytetu Pekińskiego.

d37n8oo

Badania objęły ponad 4 tys. dzieci z dwóch chińskich prowincji, które w wieku 4-6 lat przeszły testy pod kątem diagnozowania m.in. symptomów depresji, lęku, zachowań agresywnych i problemów z koncentracją. Okazało się wówczas, że odsetek dzieci, u których wykryto powyższe problemy był najmniejszy w przypadku tych, które urodziły się poprzez cesarskie cięcie, a najwyższy u tych, których matki przeszły poród za pomocą kleszczy lub próżnociągu.

POLECAMY: * POLKI NIE DBAJĄ O ZDROWIE W CIĄŻY*

d37n8oo

Podziel się opinią

Share

d37n8oo

d37n8oo