ycipk-2kz94s

Stresujący poród przyczyną agresji dziecka

Dzieci, które przyszły na świat poprzez poród kleszczowy lub przy użyciu próżnociągu częściej sprawiają problemy wychowawcze i przejawiają zachowania agresywne - informują chińscy naukowcy na łamach "International Journal of Obstetrics and Gynaecology".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Stresujący poród przyczyną agresji dziecka
(iStockphoto)
ycipk-2kz94s

Dzieci, które przyszły na świat poprzez poród kleszczowy lub przy użyciu próżnociągu częściej sprawiają problemy wychowawcze i przejawiają zachowania agresywne - informują chińscy naukowcy na łamach "International Journal of Obstetrics and Gynaecology". Według autorów badań, zaobserwowana zależność między rodzajem porodu a późniejszą psychopatologią dziecięcą może być związana z podwyższonym poziomem kortyzolu, hormonu produkowanego przez organizm dziecka podczas stresującego i trudnego porodu.

Wcześniejsze badania wykazały, że najniższy poziom kortyzolu występuje we krwi dzieci, które urodziły się poprzez cesarskie cięcie oraz w sposób naturalny bez komplikacji. Najwyższy poziom tego hormonu odnotowuje się zaś w przypadku porodów kleszczowych lub przy pomocy próżnociągu.

- Poziom kortyzolu ma związek z psychopatologią dziecięcą, jednak należy przeprowadzić dalsze badania, aby przyjrzeć się tej zależności dokładnie - mówi prof. Jianmeng Liu z Uniwersytetu Pekińskiego.

ycipk-2kz94s

Badania objęły ponad 4 tys. dzieci z dwóch chińskich prowincji, które w wieku 4-6 lat przeszły testy pod kątem diagnozowania m.in. symptomów depresji, lęku, zachowań agresywnych i problemów z koncentracją. Okazało się wówczas, że odsetek dzieci, u których wykryto powyższe problemy był najmniejszy w przypadku tych, które urodziły się poprzez cesarskie cięcie, a najwyższy u tych, których matki przeszły poród za pomocą kleszczy lub próżnociągu.

POLECAMY: * POLKI NIE DBAJĄ O ZDROWIE W CIĄŻY*

Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2kz94s

ycipk-2kz94s
ycipk-2kz94s