UrodaStyl życia aż w jednej trzeciej wpływa na to, jak młodo wyglądasz

Styl życia aż w jednej trzeciej wpływa na to, jak młodo wyglądasz

Styl życia aż w jednej trzeciej wpływa na to, jak młodo wyglądasz
Źródło zdjęć: © 123RF
06.06.2013 09:53, aktualizacja: 06.06.2013 12:21

Prowadząc zdrowy styl życia, możesz wyglądać aż o 10 lat młodziej – pokazują wyniki najnowszego, międzynarodowego badania. Solarium, palenie tytoniu oraz dieta uboga w warzywa i owoce przyspieszają proces starzenia się.

Prowadząc zdrowy styl życia, możesz wyglądać aż o 10 lat młodziej – pokazują wyniki najnowszego, międzynarodowego badania. Solarium, palenie tytoniu oraz dieta uboga w warzywa i owoce przyspieszają proces starzenia się.

Naukowcy odkryli, że to, jak dbamy o siebie, decyduje o naszym wyglądzie aż w 33 procentach. Eksperymentowi poddali 585 kobiet z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Chin. Okazało się, że nawet po uwzględnieniu różnic etnicznych i typów skóry uczestniczek, czynniki wpływające na ich wygląd były takie same.

- Wcześniej wiedzieliśmy, że geny w około 50 procentach decydują o tym, jak staro ludzie wyglądają – mówi dr Andrew Mayers, który kierował badaniem, zleconym przez firmę Simple Skincare - ale nie mieliśmy pojęcia, w jakim stopniu przyczynia się do tego ich styl życia. Nawet my byliśmy zaskoczeni, że ma tak duże znaczenie, zarówno biorąc pod uwagę to, ile lat dodaje, jak i siłę, z jaką wpływa na urodę.

Eksperyment trwał przez ostatnie osiem lat. Uczestniczące w nim Brytyjki miały od 45 do 70 lat, Hiszpanki od 30 do 70, natomiast w Chinach przedział wiekowy wynosił 25-70 lat. Panie wypełniały kwestionariusze, dotyczące ich trybu życia. Musiały określić, jak często się opalają, czy palą papierosy, a także jak wygląda ich dieta. Kobiety pytano także, jak często stosują balsamy nawilżające, czy regularnie myją zęby i czy mają nadal swoje własne uzębienie.

Naukowcy każdej z uczestniczek badania zrobili zdjęcie, na podstawie którego starali się stwierdzić, na ile lat wygląda. Następnie ów przypuszczalny wiek porównywali z rzeczywistym, a na koniec zestawili rezultaty, uwzględniając podział na panie o zdrowym stylu życia i te, które mniej o siebie dbały. Okazało się, że kobiety, które nadmiernie korzystały ze słońca, paliły papierosy i jadły mniej owoców, wyglądały aż o ponad 10 lat starzej.

Dr Mayers przyznaje, że badaczy najbardziej zdziwiła to, jak dużą rolę odgrywają czynniki, na które sami mamy wpływ. – Wcześniej widzieliśmy dane, zaprezentowane przez chirurgów plastycznych z USA i Kanady, które pokazywały, że lifting twarzy i szyi (razem z korektą powiek i czoła) może wizualnie odjąć kobiecie średnio około 8,5 roku - mówi. – Teraz my przedstawiliśmy swoje wyniki, dowodzące, że można wyglądać o dziesięć lat młodziej [bez interwencji chirurgicznej – uzup. red.]. Musimy przyznać, że początkowo sami nie mogliśmy w to uwierzyć. Rezultaty eksperymentu z udziałem blisko sześciuset kobiet wydają się jednak przekonujące. Panie o zdrowym stylu życia wyglądały znacznie młodziej.

- Mówiąc wprost: na kondycję skóry wpływają nie tylko wymyślne kremy i balsamy nawilżające – dodaje dr Mayers. – Duże znaczenie ma również to, jak żyjemy, jak dbamy o ciało. Okazuje się, że wcale nie musimy sięgać po radykalne środki.

- To mogą być małe, stabilne kroki, a efekty zauważymy w miarę upływu czasu, bez potrzeby poddawania się operacjom plastycznym – zapewnia ekspert.

Bazując na wynikach badania, firma Simple Skincare stworzyła aplikację internetową, która – po zarejestrowaniu się przez użytkowniczki – pozwala im uzyskać informacje i rady, dotyczące tego, jak prowadzić zdrowy styl życia i jak pielęgnować ciało, uwzględniając wiek i typ skóry.

Na podst. Dailymail.co.uk (ios/mtr), kobieta.wp.pl

POLECAMY: