ModaSukces aukcji kolekcji Yves Saint Laurenta

Sukces aukcji kolekcji Yves Saint Laurenta

Sukces aukcji kolekcji Yves Saint Laurenta

22.11.2009 10:18, aktual.: 26.05.2010 13:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Drugą część słynnej kolekcji dzieł sztuki dyktatora mody Yves Saint Laurenta i
biznesmena Pierre'a Berge sprzedano w Paryżu za 8,9 mln euro - poinformował w piątek dom aukcyjny Christie's. Kwota ta przewyższa trzykrotnie przedaukcyjne przewidywania organizatorów.

Drugą część słynnej kolekcji dzieł sztuki dyktatora mody Yves Saint Laurenta i biznesmena Pierre'a Berge sprzedano w Paryżu za 8,9 mln euro - poinformował w piątek dom aukcyjny Christie's. Kwota ta przewyższa trzykrotnie przedaukcyjne przewidywania organizatorów.

Pierwsza aukcja wspólnych zbiorów zmarłego w ubiegłym roku YSL oraz jego życiowego partnera Pierre'a Berge przyniosła dziewięć miesięcy temu ponad 342 mln euro zysku. Odnotowano wtedy dziesiątki aukcyjnych rekordów. Za bajońskie sumy sprzedano m.in. obrazy Henri Matisse'a i Pieta Mondriana oraz rzeźbę Constantina Brancusiego.

Dochód z drugiej, zakończonej w piątek czterodniowej aukcji jest nieporównanie skromniejszy. Pod młotek w domu aukcyjnym Christie's poszło tym razem 1200 cennych mebli i precjozów. Licytacja przyniosła jednak kilka dużych niespodzianek. Niektóre wystawione na sprzedaż przedmioty przebiły wielokrotnie ich cenę wywoławczą.

Para foteli z epoki królowej Holandii Hortensji (początek XIX wieku), wyceniana początkowo na 7-9 tysięcy euro, została sprzedana za 241 tysięcy euro! Nadspodziewanie wysoką cenę uzyskał też stojak na parasole, znajdujący się niegdyś w przedsionku apartamentu YSL-Berge w Paryżu - kupiono go za 109 tysięcy euro. Przed aukcją jego cenę szacowano jedynie na 300-500 euro.

Wśród sprzedanych precjozów nie było arcydzieł sztuki - przeważały głównie meble i dzieła sztuki użytkowej z XIX wieku. Nie brakowało też bibelotów pochodzących z Dalekiego Wschodu. Przedmioty te pochodziły głównie z Chateau Gabriel, byłej neogotyckiej rezydencji Saint-Laurenta i Berge w Deauville w Normandii.

Cały dochód z aukcji ma być przeznaczony na badania nad wirusem HIV i walkę z AIDS.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także