Suplementy na wiosnę
Niedobory witamin i minerałów bardzo często zdarzają się szczególnie wiosną; organizm osłabiony zimą staje się wtedy bardzo podatny na inwazję wirusów i bakterii. A zatem łykać czy nie łykać?
15.04.2009 | aktual.: 25.05.2010 17:49
Nawet najlepiej ułożony jadłospis rzadko dostarcza wszystkich składników odżywczych. Dziewięć na dziesięć różnych diet jest ubogich w chrom, zapewnia tylko połowę zalecanych norm magnezu i kwasu foliowego. Powszechne są niedobory witaminy A i C, witamin z grupy B, wapnia i żelaza. Cierpimy na nie na pewno, gdy jemy w biegu, nieregularnie, żyjemy w stresie i pośpiechu. Niedobory witamin i minerałów bardzo często zdarzają się szczególnie wiosną; organizm osłabiony zimą staje się wtedy bardzo podatny na inwazję wirusów i bakterii. A zatem łykać czy nie łykać? A jeśli tak, to co, jak i kiedy?
Czytaj ulotkę
W aptekach, a nawet supermarketach aż roi się od tzw. parafarmaceutyków - są preparaty tylko z witaminami, dodatkowo wzbogacone minerałami; środki naturalne poprawiające pamięć, zapobiegające miażdżycy i zawałom serca. Lekarze zalecają, aby podchodzić do nich bardzo ostrożnie, najlepiej byłoby skonsultować się ze specjalistą przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji wzmacniającej, by dobrać właściwą do potrzeb organizmu. Jeśli sami ordynujemy sobie apteczne specyfiki, dokładnie przeczytajmy ulotkę, rygorystycznie stosujmy się do zaleceń dotyczących przyjmowania danego preparatu, a przed wszystkim nie przesadzajmy – nie wolno łączyć kilku na raz, i nie wolno stosować ich na okrągło.
Raz dziennie
Najwygodniejsze są preparaty, którymi wystarczy zasilić organizm raz dziennie. Czym się kierować przy wyborze? Na przykład formą leku. Zwykłe tabletki do łykania to Centrum, Vigor, Vitaral, Multi Tabs - zawierają szeroką gamę witamin i minerałów, są odpowiednie dla każdej dorosłej osoby. Producenci Duovitu proponują dwie tabletki dziennie - jedną czerwoną, drugą niebieską. 11 najważniejszych witamin znajduje się w czerwonej, 8 składników mineralnych w niebieskiej. Nie brak też preparatów do ssania, np. Colovita multi (zawiera 10 witamin) lub Colovita ECA (z trzema witaminami}. Specjalnie dla kobiety
Można wybrać preparat ze względu na wiek czy płeć. Tworząc suplementy, naukowcy biorą pod uwagę, np. masę ciała charakterystyczną dla danej płci, wzbogacają je o substancje przeciwdziałające najczęściej pojawiającym się kobiecym lub męskim dolegliwościom. W wersjach „męskich” uwzględnia się większe niż u kobiet, z powodu bardziej intensywnej przemiany materii, zapotrzebowanie na witaminy z grupy B, zwiększone ryzyko chorób układu krążenia. Ponieważ zawierają też więcej przeciwutleniaczy - witamin E i C, betakarotenu oraz wapnia panie nie powinny po nie sięgać. Do picia
Jeśli ktoś lubi przyjmować witaminy w postaci napoju, niech wybierze Plusssz Up – Hydrowitaminy - to nowa kategoria produktów na polskim rynku. Dostarcza zbilansowaną dawkę witamin, minerałów oraz składników aktywnych. Jedna butelka zapewnia 85% dziennego zapotrzebowania organizmu na witaminy i zawiera ich dwukrotnie więcej, niż napoje izotoniczne. Zaletą płynnej formy dostarczania witamin jest ich szybka przyswajalność. Produkt jest niskokaloryczny (ma mniej kalorii niż wody smakowe). Może być stosowany w sytuacjach większego zapotrzebowania na witaminy, np. w czasie intensywnych ćwiczeń fizycznych, aktywnego i stresują¬cego trybu życia, zmęczenia.
Selektywnie
Jeśli organizmowi brakuje tylko niektórych składników, można sięgnąć po preparaty wyspecjalizowane. Dokuczliwe skurcze mięśni, zwiększona drażliwość, bezsenność mogą świadczyć o niedoborze magnezu. Preparat Magne B6 (magnez i witamina B6) skutecznie radzi sobie z tymi dolegliwo¬ściami. Przy intensywnym treningu czy męczącej pracy fizycznej pomoże Bio-Karnityna. Odgrywa ona ważną rolę w wytwarzaniu energii w organizmie.
Stary dobry czosnek
W przypadku częstych infekcji, nadciśnie¬nia i podwyższonego poziomu cholestero¬lu można przyjmować preparaty z czosnku, np. Bio-Garlic, Akitv Kapseln czy Doppel herz Vitalkapseln. Kapsułki te można brać codziennie.
Lecytyna zamiast supełka
Kłopoty z pamięcią miewa każdy, niezależnie od wieku i płci. Tu z pomocą przychodzą preparaty z lecytyną: Lecitan, Vita Buerlecithin, Leciton - są dostępne w formie pastylek i płynów. Lecytyna jest niezbędnym składnikiem każdej żywej komórki organizmu, zaopatru¬je go w ważne dla życia substancje aktywne i mikroelementy. Usprawnia funkcjonowanie układu nerwowego - zmniejsza uczucie zdenerwowania, napięcia i zmęczenia. Zapobiega miażdżycy oraz usprawnia pracę wątroby.
Chiński skarb
Dużą popularnością cieszą się preparaty z żeń-szenia. W Chinach był on zastrzeżony tylko dla cesarza i jego dworu. Hodowany na dobrze strzeżonych obsza¬rach, a za jego kradzież groziła kara śmierci. 2000 lat temu podawano korzeń żeń-szenia żołnierzom chińskiej armii, aby szybciej odzyskiwali siły po walkach. Ba¬dania potwierdziły, że skutecznie poprawia pamięć i koncentrację, przeciwdziała zmęczeniu, chroni przed stresem, działa ochronnie na układ krążenia, podnosi odporność.
Można sięgnąć po preparaty zawierające tylko wyciąg z żeń-szenia, np. Ginsana (płyn lub tabletki), Ginseng lub zawierające dodatkowo witaminy i minerały - Geriavit Pharmaton czy Bodymax. Jedna tabletka Bodymaxu, oprócz dostarczenia odpowiedniej dawki wyciągu z żeń-szenia, pokrywa dzienne zapotrzebowanie dorosłego organizmu na witaminy i minerały. Preparat jest poleca¬ny wszystkim, którzy ukończyli 18 lat. Jego zbawienne działanie jest odczuwane już po 10-15 dniach przyjmowania.