Świąteczny kalendarz – jak przygotować się do świąt

Świąteczny kalendarz – jak przygotować się do świąt

Świąteczny kalendarz – jak przygotować się do świąt
Źródło zdjęć: © shutterstock
27.11.2015 13:41, aktualizacja: 26.04.2016 10:20

Co zrobić, żeby...?

Co zrobić, żeby bożonarodzeniowej atmosfery nie zepsuły nerwowe sytuacje i napięcia, które często towarzyszą przedświątecznej gorączce porządków czy zakupów? Przygotować sensowny plan działań rozłożonych na cały grudzień. Przecież nie musimy do ostatniej chwili czekać z myciem okien, poszukiwaniem ozdób choinkowych albo prezentów dla bliskich.

Już na początku miesiąca sprawdźmy stan ozdób choinkowych. Może się bowiem okazać, że bombki stłukły się we wciśniętym w głąb szafy pudełku, a co druga lampka choinkowa nie świeci. Lepiej uzupełnić je wcześniej, niż przeżyć przykrą niespodziankę w Wigilię.

2 grudnia

Jeśli chcemy zrobić dzieciom frajdę i zaprosić do domu św. Mikołaja, warto jak najszybciej zamówić go w wyspecjalizowanej firmie, które z biegiem dni staną się coraz bardziej oblegane. Może się również okazać, że w naszej rodzinie jest pomocnik św. Mikołaja, który przyodzieje czerwony kaftan i brodę. Pociechy są tak zaabsorbowane oczekiwaniem i samym wydarzeniem, że nic nie dostrzegą.

3 grudnia

Przygotujmy listę pomysłów na prezenty świąteczne dla bliskich. Warto się nad nimi głębiej zastanowić, ponieważ – jak wynika z badań – co piąty Polak otrzymuje nietrafiony upominek. To wyjątkowy czas, wspaniale byłoby obdarować bliskich czymś co sprawi im radość. Ponadto z decyzją o zakupach nie czekajmy na ostatnią chwilę, ponieważ pośpiech nie sprzyja racjonalnym wydatkom, a podstawowym błędem popełnianym w trakcie szybkich zakupów jest brak porównania ofert.

To ostatni moment na kupno prezentów przez internet. Firmy pocztowe są w tym okresie szczególnie obciążone, dlatego zwlekając zbyt długo, może się okazać, że paczka nie dotrze na czas. Jeśli mamy sztuczną choinkę, warto wynieść ją z garażu lub piwnicy i dokładnie oczyścić. Pamiętajmy, że przez cały rok zbiera kurz oraz inne zanieczyszczenia, co może wywoływać u domowników reakcje alergiczne.

7 grudnia

Zabierzmy się do domowych porządków. Zacznijmy od oczyszczenia ścian – pomalowane farbą emulsyjną odzyskają blask, gdy użyjemy szczotki na kiju owiniętej cienką szmatką; do tapet lub farb zmywalnych zastosujmy wilgotną ściereczkę (z odrobiną detergentu); natomiast do zatłuszczonych powierzchni w kuchni czy łazience sprawdzi się gąbka zwilżona wodą z płynem czyszczącym. Nie zapomnijmy o odkurzeniu wiszących na ścianach luster czy obrazów, a także kaloryferów. Sufit najwygodniej oczyścić odkurzaczem z okrągłą włosianą szczotką

8 grudnia

Czas zająć się dwoma urządzeniami, które w okresie przedświątecznym eksploatujemy szczególnie intensywnie: kuchenką i lodówką. Do usunięcia brudu z piekarnika najlepiej sprawdzą się specjalne preparaty rozpuszczające tłuszcz i środki do pielęgnacji powierzchni stalowych lub ceramicznych. Do mycia lodówki możemy wykorzystać ciepłą wodę z dodatkiem sody (dzięki zastosowaniu takiego roztworu pozbędziemy się też przykrego zapachu z chłodziarki) lub płynu do mycia naczyń. Pamiętajmy również, aby zrobić porządek w szafkach kuchennych, odświeżyć naczynia oraz przejrzeć daty ważności produktów.

14 grudnia

Jeśli termometr zewnętrzny nie wskazuje zbyt dużego mrozu, nadszedł czas na mycie okien. Prace rozpoczynamy od wyczyszczenia ram (użyjmy preparatów przeznaczonych do konkretnego materiału: plastiku albo drewna). Nie zapominajmy o roletach i parapetach zewnętrznych. Tradycyjnym sposobem jest mycie okien chłonną ścierką i specjalistycznymi płynami. Smug na szybach pozbędziemy się za pomocą… gazety albo profesjonalnej pucerki okiennej, którą wystarczy zwilżyć odrobiną wody.

15 grudnia

Czas odświeżyć firanki i zasłony. Pierzemy je w programie odpowiednim dla delikatnych tkanin i rozwieszamy, gdy są jeszcze wilgotne, dzięki czemu samoistnie się wyprostują. Warto również zrobić porządek w szafach, przejrzeć wszystkie rzeczy, niektórych ubrań pewnie już nie nosimy – może przydadzą się komuś innemu?

16 grudnia

Świąteczne prezenty i ozdoby najchętniej kupujemy, ale pamiętajmy, że nic tak nie zbliża rodziny, jak wspólne wykonywanie domowych wypieków oraz ozdob świątecznych. To zarówno świetna zabawa, jak i nauka. Najmłodsi uczą się kreatywności i ćwiczą zdolności manualne, co jest bardzo ważne na każdym etapie rozwoju. Dlatego poświęćmy więcej czasu na domowe robótki.

18 grudnia

Prezenty są już gotowe do pakowania. To najwyższy czas na ciekawe pomysły i kreatywność. Zapakuj prezenty dla bliskich w wyjątkowy sposób! Po co czekać z tym na ostatnią chwilę? Odpowiedni moment na sprzątanie łazienki. Płytki oraz fugi wyczyścimy sodą rozpuszczoną w ciepłej wodzie. Zróbmy przegląd szafek łazienkowych i wypierzmy dywaniki.

Miłośnicy tradycji i natury mogą wybrać się na poszukiwanie najpiękniejszej choinki. Dobrze jest się zastanowić, czego od naszej choinki oczekujemy. Czy chcielibyśmy posadzić ją później w ogrodzie, czy może preferujemy ściętą choinkę? Czy zależy nam na konkretnej odmianie oraz na wspaniałym zapachu igliwia unoszącym się w powietrzu? Warto jest się dowiedzieć o wybranej odmianie jak najwięcej. Pamiętajmy również, żeby przed wniesieniem choinki do domu spryskać ją wodą i wysuszyć, dzięki temu unikniemy ewentualnych alergii.

22 grudnia

Sprawdźmy stan obrusu, który pojawi się na wigilijnym stole. Zróbmy przegląd zastawy stołowej. Jest to dobry moment na podsumowanie i przygotowanie listy - sprawdźmy czy wszystko idzie zgodnie z planem. Pamiętajmy również o zrobieniu wszelkich zakupów na świąteczny czas. Czy posiadamy w domu opłatek aby podzielić się z bliskimi oraz sianko na wigilijny stół?

23 grudnia

Talerze, szklanki, kieliszki i sztućce odświeżamy w gorącej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Wycieramy do sucha, by następnego dnia pięknie błyszczały. Przygotujmy płyty z kolędami.

24 grudnia

Zobaczmy czy wszystko jest na swoim miejscu. Przygotujmy stół na wigilijną wieczerzę.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także