Blisko ludziŚwiatowy Dzień bez papierosa. Lekarze zachęcają do rzucenia palenia

Światowy Dzień bez papierosa. Lekarze zachęcają do rzucenia palenia

31 maja obchodzimy Dzień bez Papierosa. Z tej okazji na terenie całego kraju staną punkty informacyjno-edukacyjne. Będzie można sprawdzić tam pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

Światowy Dzień bez papierosa. Lekarze zachęcają do rzucenia palenia
Źródło zdjęć: © East News

31.05.2019 10:43

Dzień bez papierosa

31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Papierosa. Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów dnia bez tytoniu jest "Tytoń i zdrowie płuc”. Kampania ma na celu podniesienie świadomości na temat szkodliwych skutków palenia oraz narażania innych osób na kontakt z dymem tytoniowy.

W ramach Dnia bez Papierosa na terenie całej Polski staną punkty informacyjno-edukacyjne. Będzie można sprawdzić tam pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

Dzień bez papierosa – skutki palenia

Specjaliści alarmują, że palenie papierosów jest przyczyną wielu schorzeń oraz co najważniejsze, przedwczesnej śmierci. Wszystko wskazuje jednak na to, że nie zniechęca to palaczy. Wciąż rośnie liczba uzależnionych od palenia. W Polsce najliczniejszą grupą palaczy są mężczyźni (ok. 30 proc. ). Kobiety stanowią 18 proc. wszystkich palaczy.

"Skutki palenia nie są natychmiastowe i dają o sobie znać dopiero po latach, ale często wtedy są nieodwracalne. Rak płuca jest jednym z najczęściej występujących nowotworów w Polsce. Według statystyk chorobę wykrywa się u ponad 22 pacjentów rocznie" – powiedziała Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Dzień bez papierosa – jak rzucić palenie

31 maja jest świetnym dniem na rzucenie palenia. Specjaliści alarmują, że nie istnieje bezpieczna ilość wypalanych papierosów. Nawet kilka sztuk dziennie zwiększa ryzyko zachorowania na poważne choroby.

"Dym tytoniowy zawiera tysiące substancji chemicznych działających toksycznie na organizm (oprócz nikotyny, tlenek węgla, tlenki azotu, dwu siarczan węgla, cyjanowodór). Nie mniej niebezpieczne jest wdychanie tych substancji przez osoby przebywające w otoczeniu osoby palącej (palenie bierne), na co niestety bardzo często narażone są dzieci" – mówiła Janicka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)