FitnessŚwiatowy Dzień Choroby Alzheimera

Światowy Dzień Choroby Alzheimera

Światowy Dzień Choroby Alzheimera
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
18.09.2009 09:19, aktualizacja: 24.06.2010 14:26

W poniedziałek, 21 września, przypada Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Tegorocznej edycji - obchodzonej w 71 krajach świata - towarzyszy hasło: "Najważniejsza wczesna diagnoza".

W poniedziałek, 21 września, przypada Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Tegorocznej edycji - obchodzonej w 71 krajach świata - towarzyszy hasło: "Najważniejsza wczesna diagnoza".

Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, obecnie na świecie ponad 30 milionów ludzi cierpi z powodu otępienia, które najczęściej występuje pod postacią choroby Alzheimera. Szacuje się, że z powodu starzenia się społeczeństw w 2050 roku liczba chorych zwiększy się do 104 milionów. W Polsce na chorobę Alzheimera cierpi ponad 200 tysięcy osób, ale diagnozę otrzymało ok. 20 proc. chorych.

Jak wyjaśnia prof. Maria Barcikowska z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN, choroba Alzheimera polega na zwyrodnieniu tkanki mózgowej, które z kolei powoduje zanik komórek nerwowych. Objawia się to otępieniem - chory przestaje interesować się otoczeniem, traci pamięć, poczucie czasu i miejsca.

Zaburzeniom pamięci mogą towarzyszyć również objawy neurologiczne, np. spowolnienie ruchowe, zaburzenia mimiki twarzy, a w wyniku wzmożonego napięcia mięśni - sztywność.

Początek choroby występuje zwykle po 65. roku życia, jednak może ona występować też wcześniej. Badania epidemiologiczne stwierdzają, że zapadalność na chorobę Alzheimera wzrasta z wiekiem. Stwierdza się ją u 14 proc. osób po 65. roku życia oraz u 40 proc. osób po 80. roku życia.

W około 10 proc. przypadków choroba jest dziedziczona. Jednak na początek wystąpienia objawów i przebieg choroby mają wpływ również czynniki środowiskowe i choroby np. układu krążenia, palenie tytoniu, urazy głowy.

Alicja Sadowska - przewodnicząca zarządu Stowarzyszenia uważa, że o potrzebie wczesnego rozpoznawania otępień, w tym także choroby Alzheimera są przekonani chorzy, ich opiekunowie i coraz częściej lekarze pierwszego kontaktu.

- Mamy nadzieję, że dzięki kampaniom informacyjnym, a zwłaszcza dzięki działaniom, które prowadzimy w związku ze Światowym Dniem Choroby Alzheimera, coraz więcej osób będzie umiało w porę zaobserwować niepokojące sygnały rozpoczynającej się choroby, a lekarze, do których trafią chorzy nie zbagatelizują wczesnych objawów otępienia, będą bardziej uwrażliwieni i nie pozostawią chorych bez odpowiedniej pomocy - dodaje przewodnicząca.

Jej zdaniem, rozpoznanie choroby Alzheimera we wczesnym stadium jest ważne m.in. dlatego, że daje choremu i jego opiekunowi możliwość zaplanowania kolejnych lat życia.

Stowarzyszenie - wśród czynników, które mogą wpływać na obniżenie ryzyka zachorowania na Alzheimera, wymienia - aktywność intelektualną np. grę w szachy czy rozwiązywanie krzyżówek; uprawianie sportu; utrzymywanie relacji społecznych; dietę bogatą m.in. w warzywa i owoce, witaminy B, E, kwas foliowy, kwasy tłuszczowe omega-3; umiarkowane spożycie alkoholu.

Wszystkie osoby zainteresowane problematyką choroby Alzheimera już 21 września między godz. 12.00 a 18.00. będą mogły odwiedzić siedzibę Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera przy ul. Hożej 50 w Warszawie.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także