Sygnały, że twoja przyjaźń jest niezdrowa
Czy zastanawiasz się czasem nad tym, jaki wpływ na twoje życie i podejmowane przez ciebie decyzje mają ludzie, którzy cię otaczają? Przyjaciele mogą być zarówno naszymi sojusznikami, jak i cichymi wrogami, nawet jeśli pozory wydają się inne. Niezdrowa przyjaźń i toksyczne relacje z otoczeniem nie są wcale rzadkim zjawiskiem.
Czy zastanawiasz się czasem nad tym, jaki wpływ na twoje życie i podejmowane przez ciebie decyzje mają ludzie, którzy cię otaczają? Przyjaciele mogą być zarówno naszymi sojusznikami, jak i cichymi wrogami, nawet jeśli pozory wydają się inne. Niezdrowa przyjaźń i toksyczne relacje z otoczeniem nie są wcale rzadkim zjawiskiem.
Zwykle mamy wrażenie, że sami decydujemy o naszym życiu, jednak wpływ innych ludzi, z którymi pozostajemy w bliskiej relacji, jest większy, niż się nam wydaje. Nasi znajomi mogą wpływać na to, co jemy, co czytamy i co oglądamy w telewizji, a także na to, jak się ubieramy i gdzie jeździmy na wakacje.
Jest to zjawisko normalne - ludzie lubią przebywać w grupie osób podobnych do siebie. Jeśli jednak zdanie przyjaciół przeszkadza nam w realizacji naszych celów, oznacza to, że być może wpadliśmy w tarapaty - nasza przyjaźń jest niezdrowa. Oto kilka sygnałów, które świadczą o tym, że twoja relacja z przyjaciółmi nie jest dobra.
„Przyjaciele” zawsze biorą, ale nigdy nic nie dają
Nie chodzi tu tylko o rzeczy materialne, ale także o pomoc czy wzajemne świadczenie sobie małych przysług. Czy w twojej relacji z przyjacielem bądź przyjaciółką jest tak, że ty zawsze starasz się pomóc i jesteś gotowa poświęcić czas drugiej osobie, ona zaś ma zwykle jakąś wymówkę? Albo twój przyjaciel prosi cię często o pożyczanie pieniędzy, kiedy zaś tobie zabraknie gotówki, to nigdy nie pomoże? Jeszcze inna sytuacja: to zawsze ty zapraszasz przyjaciółkę do domu, ona zaś nigdy się nie odwzajemnia i nie prosi, byś ją odwiedziła.
Przykłady można mnożyć. Przyjaźń jest związkiem międzyludzkim polegającym zarówno na dawaniu, jak i otrzymywaniu. Jeśli w twojej relacji ze znajomym tylko ty wykazujesz się hojnością, być może masz do czynienia z egoistą albo oportunistą, który przyjaźni się z tobą tylko dla wygody.
„Przyjaciele” sprawiają, że stajesz się mało pewna siebie
Na przykład stale czynią ci niemiłe uwagi, po których raczą cię dobrymi radami. Przyjaciółka krytykuje więc często twój ubiór, mówiąc ci, jak powinnaś wyglądać. Ciągłe słuchanie takich uwag sprawia, że zaczynasz myśleć o sobie jako o kimś gorszym. A jej o to właśnie chodzi.
A może otaczający cię znajomi śmieją się z twoich aspiracji i szeroko zakrojonych planów? Przyjaciele są od tego, aby dać nam dobrą radę, jeśli tego potrzebujemy, ale także od tego, żeby nas wspierać, jeśli do czegoś dążymy. Jeśli znajomi stale cię hamują i zniechęcają do tego, co robisz lepiej lub inaczej niż oni, to nie są to prawdziwi przyjaciele, lecz zatrzymujące cię zawalidrogi. Od takich lepiej trzymać się z daleka.
Żaden z twoich przyjaciół nie jest w niczym lepszy od ciebie
Masz wrażenie, że spośród twoich przyjaciółek to właśnie tobie wszystko najlepiej wychodzi? Być może powinnaś poszukać sobie nowych znajomych… Rozwijamy się nie tylko dzięki własnej pracy, ale też dzięki kontaktom z otaczającymi nas ludźmi. Jeśli potrafią coś, czego my nie umiemy, mogą nas tego nauczyć.
Dlatego otaczanie się osobami, które zawsze i we wszystkim są gorsze, nie jest najlepszym pomysłem. Być może bycie najjaśniejszą gwiazdą w towarzystwie poprawia nasze samopoczucie i podbudowuje nam ego, ale w rezultacie nie prowadzi do niczego dobrego. Prawdziwi przyjaciele, oprócz tego, że są nam oddani, muszą nam czymś zaimponować.
Nie mają żadnych ambicji ani marzeń
Co gorsza, krytykują cię, jeśli ty do czegoś dążysz. Otaczanie się pasywnymi ludźmi prowadzi do tego, że w końcu i my staniemy się pasywni. Ludzie, którzy nie chcą niczego od życia, nie są z reguły szkodliwi ani źle nastawieni do innych (choć zdarzają się wyjątki), jednak musisz mieć świadomość, że ich sposób życia ma na ciebie negatywny wpływ.
Zdarza się czasem, że tacy ludzie krytykują cię za twoje ambicje. Oni robią to jednak nie dlatego, że cię nie lubią, ale dlatego, że podświadomie boją się zmian i wszystkiego, co nowe. Nawet jeśli te zmiany mają dotyczyć twojego życia.
Nie są otwarci na zmiany
Zrób prosty test: czy twoja przyjaciółka robi dziś dokładnie to samo co 5–7 lat temu? Czy w jej życiu nic się przez ten czas nie zmieniło? Jeśli tak, to oznacza, że nie jest otwarta na zmiany i robi zawsze wszystko w taki sam sposób. A to niedobrze, bo jak wiemy, znajomi mają na nas duży wpływ.
Ludzie bojący się zmian będą prawie na pewno nas hamować, jeśli my spróbujemy się zmienić. Taka przyjaciółka nie jest dla nas wsparciem, lecz kulą u nogi. Czy można coś z tym zrobić? No cóż, możemy spróbować zarazić ją odrobiną optymizmu. Jeśli jednak się nie uda, lepiej troszkę się zdystansować i rozluźnić więzy przyjaźni. Może się okazać, że bez tej przyjaciółki życie jest ciekawsze i barwniejsze.
Tekst: Anna Loska na podst. Mindbodygreen.com