ModaSylwetka a biżuteria - jak wybrać idealne akcesoria?

Sylwetka a biżuteria - jak wybrać idealne akcesoria?

Sylwetka a biżuteria - jak wybrać idealne akcesoria?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

23.10.2011 22:48, aktual.: 23.10.2011 23:01

Biżuteria jest pięknym dodatkiem; dzięki oryginalnym koralom czy kolczykom można w jednej chwili całkowicie zmienić charakter stroju, odpowiednio dobrana biżuteria może w subtelny sposób podkreślić atuty twojej figury lub odwrócić uwagę od tych mniej atrakcyjnych. Lubimy dodatki, kochamy biżuterię. Ale jak je dobierać?

Biżuteria jest pięknym dodatkiem; dzięki oryginalnym koralom czy kolczykom można w jednej chwili całkowicie zmienić charakter stroju, odpowiednio dobrana biżuteria może w subtelny sposób podkreślić atuty twojej figury lub odwrócić uwagę od tych mniej atrakcyjnych. Lubimy dodatki, kochamy biżuterię. Ale jak je dobierać?

Punktem wyjścia w kwestii doboru dodatków, a więc też biżuterii, jest analiza sylwetki. Od tego czy jesteś bardzo szczupła, czy średniej budowy ciała, czy może posiadasz obfite krągłości zależy jakie ozdoby powinnaś preferować: małe i delikatne czy może solidną, dużą, ciężką biżuterię. Kształt twojej twarzy czy długość szyi decyduje o tym, jakie kolczyki czy korale będą dla ciebie najlepszym wyborem. Również proporcje sylwetki wpływają na to, czy lepiej postawić na efektowny wisior czy może na zestaw bransolet.

Nie będziemy się zajmować klasyfikacją sylwetek. Analizę swojej figury musisz zrobić sama, chociażby korzystając z internetowych programów do tego stworzonych, możesz skorzystać z porad stylistki, możesz poprosić o pomoc koleżankę, która zapewne będzie potrafiła na twoje ciało spojrzeć bardziej obiektywnie niż ty sama.

Podstawowe zasady doboru biżuterii

Należy pamiętać o podstawowej kwestii - o wielkości sylwetki. Wielkość ozdób musi być proporcjonalna, a więc im jesteśmy drobniejsze, tym delikatniejszą biżuterię powinnyśmy nosić.

Jeśli jesteś niską i drobną kobietą i obwiesisz się biżuterią dużą - twoja sylwetka ulegnie optycznemu pomniejszeniu ponieważ zadziała zasada kontrastu. Jeśli jednak jesteś kobietą wysoką i postawną i założysz drobny łańcuszek i pierścionek z małym oczkiem, twoja sylwetka optycznie się powiększy.

Jeśli chcesz pewną partię ciała podkreślić, zaakcentować, a tym samym odwrócić uwagę od innej części swojej sylwetki – noś biżuterię! Mając szerokie biodra, masywne nogi – skup się na nietypowych kolczykach lub naszyjniku z zawieszką. Jeśli masz wąskie biodra, szczupłe nogi, ale góra ciała jest mocno rozbudowana, postaw na ekstrawagancką bransoletę. Jeśli w twojej sylwetce brakuje wcięcia w talii – wybierz dość duży wisior na długim łańcuszku lub rzemyku. Taka ozdoba, układając się w literę V, po pierwsze podzieli twój tułów wysmuklając go, po drugie odwróci uwagę od ewentualnych fałdek na brzuchu, po trzecie stworzy optycznie iluzję wcięcia w talii.

Druga sprawa – im mamy krótszą szyję, tym bardziej wiszące naszyjniki powinnyśmy zakładać - coś co zwisa, ciągnie w dół, wydłuża, więc takim zabiegiem wydłużymy optycznie szyję.

Po trzecie – kolczyki. Długie, wiszące, wydłużą szyję, ale też wydłużą twarz. Okrągłe, kwadratowe poszerzą twarz, a dokładniej – jej dolną część.

Krótka szyja/długa szyja

Długa szyja lubi to, czego zupełnie nie toleruje szyja krótka. Długa kocha krótkie naszyjniki i obroże, wszystkiego co przetnie ją w poziomie. Krótka szyja za to wypadnie korzystniej w otoczeniu głębokich lub długich dekoltów, zwisających długich naszyjników, łańcuszków, korali. Kształt ubrań i biżuterii ma ciągnąć w dół, wydłużać, wyciągać pionowo, a nie odcinać w poziomie, jak w przypadku długiej szyi. Krótka szyja zostanie wydłużona dzięki kolczykom – podłużnym, wiszącym. Długa szyja oczywiście preferuje krótkie, nie zwisające kolczyki.

Twarz a rodzaje ozdób

Mała głowa nie powinna nosić dużych ozdób (kolczyki, korale); z powodu kontrastu zostanie optycznie jeszcze bardziej pomniejszona. Osoby o dużej głowie nie powinny nosić małych ozdóbek. Pamiętajmy o zasadzie doboru dodatków proporcjonalnych do wielkości ciała!

Duży biust/mały biust

Właścicielki dużych biustów nie powinny obwieszać się wyrazistymi ozdobami na wysokości klatki piersiowej, powinny raczej wybrać fajne kolczyki albo efektowną bransoletkę. Jeśli już koniecznie chcesz założyć wisior, pamiętaj, że nie może on zwisać niżej niż rowek między piersiami – wtedy powiększy optycznie biust i będzie przyciągał uwagę do tego fragmentu twojej sylwetki. Jeśli masz mały biust, możesz bez obaw podkreślać go biżuterią.

Do dzieła dziewczyny! Przymierzcie kilka różnych zestawów biżuterii, pokombinujcie z różnymi zestawami odzieży - zobaczycie, że ten niepozorny element stylizacji potrafi zdziałać cuda dla naszych sylwetek. Odpowiednio dobrane ozdoby mogą wspaniale nadać charakteru i smaczku naszej stylizacji. No i poza tym przecież my kochamy biżuterię a biżuteria nas!

(jj/ma)

POLECAMY:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także