W PRL‑u było hitem. Piękne imię odchodzi do lamusa
Imię o głębokich korzeniach łacińskich, które niegdyś święciło triumfy popularności, powoli wychodzi z mody. Współczesne statystyki pokazują, że coraz mniej rodziców nadaje je swoim dzieciom.
Wybór imienia dla dziecka to jedna z pierwszych decyzji, jakie podejmują rodzice, i jednocześnie jedna z najbardziej znaczących. Niesie ze sobą historię, wartości i emocje.
Trendy w tej kwestii zmieniają się dynamicznie. W Polsce obecnie do łask wracają staropolskie imiona, które kiedyś odeszły w zapomnienie. Z kolei inne zaczynają być rzadziej wybierane.
Klaudia - znaczenie imienia
Klaudia wywodzi się z języka łacińskiego, od męskiego imienia Claudius lub "z rodu Klaudiuszy" – jednej z najpotężniejszych rodzin starożytnego Rzymu. W Polsce zaczęło zdobywać popularność w XVIII wieku, kiedy moda na klasyczne imiona z antycznymi odniesieniami była w pełnym rozkwicie. Klaudia od początku była kojarzona z elegancją, wdziękiem i ponadczasową harmonią brzmienia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niezwykła "rodzina zastępcza" niedźwiedzi polarnych z rosyjskiego Gelendzhik
W historii chrześcijaństwa imię to nosiła m.in. św. Klaudia z Amizos, która w III i IV wieku naszej ery została męczennicą. Jej imię pojawia się w wielu zapisach historycznych, podkreślając nie tylko odwagę, ale i niezwykłą duchowość.
W latach 80. i 90. imię to było niezwykle modne
Lata 80. i 90. XX wieku były złotym okresem dla imienia Klaudia w Polsce. Brzmiało nowocześnie, ale jednocześnie niosło ze sobą tradycję.
Każdy zna kogoś o tym imieniu. Aktorka Klaudia Halejcio podbiła serca widzów dzięki rolom w takich produkcjach jak "Złotopolscy" czy "Pierwsza miłość". Na sportowej arenie wyróżnia się tenisistka Klaudia Jans-Ignacik, która z powodzeniem reprezentowała Polskę na międzynarodowych kortach. W świecie mediów bryluje z kolei Klaudia Carlos-Machej, dziennikarka o polsko-portugalskich korzeniach, znana z elegancji i charyzmy.
Jednak od początku XXI wieku popularność tego imienia zaczęła maleć. W 2019 roku imię Klaudia otrzymało 527 dziewczynek, podczas gdy w 2023 roku liczba ta zmniejszyła się do 264. W pierwszej połowie 2024 roku nadano je jedynie stu nowo narodzonym Polkom. Rodzice coraz częściej wybierają inne imiona, sięgając po te bardziej oryginalne, zapożyczone z zagranicy lub staropolskie. Dziś Klaudia ustępuje miejsca takim imionom jak Zofia, Julia czy Maja.