FitnessSymulator siłowni. Przewodnik po siłowni dla początkujących

Symulator siłowni. Przewodnik po siłowni dla początkujących

Symulator siłowni. Przewodnik po siłowni dla początkujących
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

22.11.2018 18:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Siłownia to miejsce znane kulturystom, sportowcom, ale także początkującym zwolennikom atletycznej czy szczupłej sylwetki. Pierwsze dni na siłowni mogą się okazać kłopotliwe. Jak zachować się na siłowni? Które sprzęty do czego służą? Co ze sobą zabrać na pierwsze treningi? Czym jest symulator siłowni?

Siłownia - co to jest za miejsce?

Według internetowego Słownika Języka Polskiego, siłownia to miejsce ćwiczeń siłowych lub sala, w której znajdują się przyrządy do takich ćwiczeń. Sprzęt dostępny na siłowni dzieli się zazwyczaj na 3 grupy. Są to maszyny aerobowe, przyrządy siłowe i akcesoria używane do ćwiczeń. Siłownia jest miejscem, gdzie panują odpowiednie zasady, które obowiązują stałych bywalców, jak i nowych gości.

Co zabrać ze sobą na siłownię?

Kiedy wybierasz się po raz pierwszy na siłownię, masz prawo nie wiedzieć, co będzie potrzebne podczas treningu. W końcu ćwiczenia w warunkach domowych nieco różnią się od tych wykonywanych w miejscu publicznym. Dlatego, żeby nie dać plamy do swojej torby sportowej należy zapakować:

  • Strój sportowy - to oczywiste. Ale warto o tym przypomnieć, by później nie próbować ćwiczyć w dżinsach.
  • Buty sportowe - najlepsze byłyby profesjonalne buty przeznaczone do zajęć na siłowni. Jednak na początek wystarczą zwykłe trampki.
  • Duży ręcznik - ręcznik kładziemy na przyrządach, które wykorzystujemy do ćwiczeń. W większości siłowni ręczniki można pożyczyć, jednak warto posiadać swój własny.
  • Mały ręcznik i mydełko - po ćwiczeniach powinno się choć odrobinę doprowadzić do porządku. Jeżeli planujesz dokładny prysznic, możesz zabrać ze sobą całą kosmetyczkę.
  • Woda mineralna - butelka wody to podstawa podczas treningu. Najlepiej zaopatrzyć się w 1,5 litrową butelkę lub 2-3 butelki 0,5-litrowe.
  • MP3/telefon ze słuchawkami i muzyką - muzyka podczas ćwiczeń ułatwia zwiększyć tempo. Odpowiednio dobrany podkład muzyczny zmotywuje również do intensywniejszego treningu.
  • Shaker i suplementy - oczywiście tylko wtedy, jeśli stosujesz odżywki, które mają ci pomóc w treningach.
  • Gumka do włosów/opaska - nic bardziej nie denerwuje niż włosy opadające na twarz w trakcie ćwiczeń. Miej zawsze w pogotowiu gumkę lub opaskę do włosów.

Savoir vivre na siłowni

Siłownia, jak każde inne miejsce użyteczności publicznej rządzi się swoimi zasadami. Pierwszą ważną sprawą jest komunikacja. W siłowniach zazwyczaj wszyscy są ze sobą na “Ty” i witają się ze sobą krótkim “cześć”. Dlatego zrezygnuj z form stosowanych w sytuacjach oficjalnych.

Skoro mówimy o komunikacji, to pamiętaj, że na siłowni nie ma głupich pytań. Jeżeli nie wiesz, jak korzystać z danego sprzętu, zapytaj instruktora lub osobę, która jest najbliżej ciebie. Groźnie wyglądający kulturyści to zwykli ludzie, którzy na pewno pomogą w takiej sytuacji.

Kolejnym aspektem komunikacji jest korzystanie z telefonu komórkowego. Na siłowni staraj się z niego nie korzystać. Oczywiście poza słuchaniem muzyki na słuchawkach czy stosowaniu aplikacji, które są pomocne w treningach. Pamiętaj, by wyciszyć dźwięki w telefonie i nie prowadzić rozmów podczas ćwiczeń.

Na siłowni zwraca się szczególną uwagę na dbałość o sprzęt i zachowanie higieny i czystości. Po to właśnie zabiera się ręcznik. Zawsze przed ćwiczeniami kładź ręcznik na sprzęcie lub macie, a po ćwiczeniach zostaw maszynę w takim stanie, w jakim była przed twoim treningiem. Ostatnią zasadą jest twój komfort psychiczny.

Nowicjusze na siłowni zazwyczaj mają wrażenie, że wszyscy kierują na nich swój wzrok. Cóż, tak jest w istocie. Nie są to jednak wrogie spojrzenia, a ciekawskie i zdarzają się zazwyczaj w małych siłowniach, gdzie wszyscy się nawzajem znają i nowy gość wzbudza zainteresowanie. Po pewnym czasie, nikt nie będzie już zwracał na ciebie uwagi i co najważniesze, oceniał twojej kondycji. Pamiętaj, że przecież każdy kiedyś zaczynał!

Symulator siłowni - wersja dla leniwych

Jeżeli przed pierwszą wizytą na siłowni koniecznie chcesz sprawdzić, jak ona wygląda, możesz skorzystać z symulatora siłowni, który pozwoli ci zapoznać się ze sprzętem i rodzajami ćwiczeń wykonywanych w salach gimnastycznych. Symulator siłowni to bezpłatna gra, w której gracz wciela się w osobę ćwiczącą na siłowni. Celem gry jest odpowiednie wyrzeźbienie sylwetki. Ciekawe? Być może. Ale czy nie lepiej wyrzeźbić sylwetkę w realu?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także