Sypialnia w stylu japońskim
Mika chciałaby urządzić sypialnię w stylu japońskim. Prosi Pani o rady dotyczące kolorystyki i ustawienia mebli.
Mika chciałaby urządzić sypialnię w stylu japońskim. Prosi Pani o rady dotyczące kolorystyki i ustawienia mebli.
Na początek kilka zasad przydatnych przy stylizowaniu wnętrz na japońskie. Przede wszystkim wnętrza japońskie są utrzymane w czarno-białej kolorystyce. Oczywiście chodzi tutaj o podkreślenie ich geometryczności poprzez kontrast, w grę więc wchodzi również kontrast brązowo-beżowy. Kontrast geometryczny jak w przesuwnych drzwiach i parawanach Shoji. Tradycyjnie wykonywanymi z listewek drewnianych oraz z pergaminu. Dodatkowo stosujemy tylko jeden dodatkowy kolor. Często jest to przytłumiona czerwień.
Ważna jest również faktura, skontrastowanie błyszczącego pudełka z laki z chropawą powierzchnią stoliczka z cedru. Bambusowa podłoga z kawałkiem kamienia polnego. Naturalne materiały. W sypialni luksusowe materiały z organicznej wełny i jedwabiu, wzorowane na japońskich materacach futon. Niskie horyzontalne meble. Platformowe, proste łóżka. Wyraźne podziały geometryczne i minimalizm. Niewiele ozdób , odrobina japońskiej grafiki, wysmakowana ceramika, ikebany z roślin ciętych i doniczkowych. Ściany jasne – szare, naturalne, czasem z drewnianych płyt. Na podłogach matowe drewno, beton, tatami np. z włókien kokosowych, czy może bardziej praktyczne w sypialni, z wełny. I wszechobecna asymetria. Przepiękne i wysmakowane są japońskie wnętrza. Ma Pani dużą, przestronną sypialnię. Proponuję platformowe, niskie łóżko. Niskie meble. Dwie proste szafki przy łóżku, na nich kubikowe lampy z drewna oraz pergaminu. Na podwyższeniu podłogi można położyć tylko materac. Okna proponuje przesłonić wzorowanymi na japońskich
shoji przesuwnymi ekranami z pergaminu, bądź materiału.
Pod oknem, w pewnej odległości, niziutki stoliczek przy podłodze z poduchą, służący jako toaletka. Pod ścianą niska komódka. Szafę również można przesłonić suwanymi drzwiami z imitującym shoji podziałem z listewek. Minimalistyczne dekoracje – kilka roślin w kwadratowych i prostokątnych donicach z drewna. Japońskie grafiki na ścianach. Proste, geometryczne lampy. Na podłodze tatami wykonane z oblamowanych mat kokosowych, położone na deskach. Lub podłoga szara, z betonu szlifowanego lub płyt kamiennych (w odcieniu kamienia polnego), a na niej egzotyczny dywan ze wzorem japońskim. W akcentach piękna ceglasta czerwień. Życzę powodzenia!
Joanna Rzepińska
Architekt wnętrz