Sypialnia z łazienką - nasza strefa intymna

Architekci, chcąc spełniać standardy w zakresie projektowania wnętrz luksusowych, coraz częściej łączą małżeńskie sypialnie z łazienką. Tworzą tym samym intymną strefę relaksu wyraźnie oddzieloną od strefy dziennej.

Sypialnia z łazienką - nasza strefa intymna
Źródło zdjęć: © 123RF.COM

19.05.2010 | aktual.: 19.05.2010 15:18

Architekci, chcąc spełniać standardy w zakresie projektowania wnętrz luksusowych, coraz częściej łączą małżeńskie sypialnie z łazienką. Tworzą tym samym intymną strefę relaksu wyraźnie oddzieloną od strefy dziennej i trzymają się zasady dotyczącej projektowania tej części domu - położenie sypialni powinno zapewniać dobre warunki wypoczynkowe osobie, która śpi, niezależnie od aktywności pozostałych domowników.

W tego typu projektach nie brakuje ciekawych rozwiązań – jedno z nich to umieszczenie pomiędzy sypialnią a łazienką garderoby. Ten pomysł aranżacyjny staje się coraz częściej normą w domach jednorodzinnych i apartamentowcach o podwyższonym standardzie.

Aby w odpoczynku nie przeszkadzały domownikom hałasy, sypialnię coraz częściej lokuje się w sferze izolacji od dźwięków dobiegających z zewnątrz oraz innych pomieszczeń mieszkalnych. Połączenie jej z łazienką doskonale spełnia ten wymóg, odgradza ją bowiem od bezpośredniego ciągu komunikacyjnego domu jakim są korytarze, a tym samym oddala od kuchni czy salonu.

Tego typu kompleksowe pomieszczenia służą już nie tylko utrzymaniu higieny i odpoczynkowi. To prywatna strefa relaksu pozwalająca na stworzenie w rodzinie intymnego miejsca do którego ograniczony dostęp mają np. dzieci. To tutaj możemy ulokować szafki z bielizną czy intymnymi akcesoriami. To idealne pomieszczenie by wygospodarować w nim miejsce na rower treningowy, toaletkę, fotel, sprzęt do słuchania muzyki.

Powszechnie praktykowanym rozwiązaniem aranżacyjno-architektonicznym w tego typu pokojach jest podział na 2 strefy: mokrą i suchą. Najczęściej różnicuje się je przez zastosowanie odmiennych materiałów wykończeniowych, np. luksfery, kamienia, płyt korkowych. Coraz rzadziej rezygnuje się z umieszczania w łazienkach urządzeń gospodarczych (np. pralki), trafiają one do osobnych pomieszczeń.

Wykorzystanie do stylizacji najnowszych akcesoriów z bogatej gamy nowoczesnej armatury, sanitariatów o futurystycznych kształtach - to tylko niektóre z „trików” którymi sprawnie posługują się styliści. W łazienkach często znaleźć można takie elementy jak płaski brodzik z kolorowanej na czarno stali, umywalka w kształcie nocnej szafki wyposażonej w lampkę czy mozaikowe kabiny przywołujące skojarzenia z obrazami. Podczas aranżacji warto również skoncentrować się na oświetleniu, które pozwoli stworzyć klimat odpowiedni do wyciszenia lub pozwoli swobodnie wejść w rytm codziennych obowiązków. Całość daje efekt nowoczesności, a funkcja użytkowa przestrzeni nie jest już sprawą nadrzędną.

Sypialnia to jedna z najbardziej wymagających domowych przestrzeni. Jeżeli metraż mieszkania, jakim dysponujemy nie pozwala na wydzielenie dwóch łazienek, w tym jednej przypisanej do sypialni, zdecydujmy się na rozwiązanie salonu łazienkowego z wejściem od strony sypialni i korytarza. Będzie ona wprawdzie dostępna dla wszystkich domowników z różnych stron mieszkania, ale intymnego charakteru nada jej możliwość zamknięcia drzwi od środka, od strony sypialni.

Komentarze (1)