Szczęśliwej podróży
Wakacje z małymi dziećmi to dla rodziców równie dużo radości, co trosk. Zwykle już przed wyjazdem jesteś pełna obaw, jak długą podróż zniesie Twój maluch – szczególnie gdy jest to jego pierwsza wakacyjna wyprawa.
Wakacje z małymi dziećmi to dla rodziców równie dużo radości, co trosk. Zwykle już przed wyjazdem jesteś pełna obaw, jak długą podróż zniesie Twój maluch – szczególnie gdy jest to jego pierwsza wakacyjna wyprawa. Jeśli jednak wszystko odpowiednio wcześnie zaplanujesz, to z pewnością uda Ci się wyruszyć na urlop bez nerwów i z uśmiechem. Twoim i dziecka.
Już na etapie wyboru miejsca letniego urlopu weź pod uwagę fakt, że jedziesz z dzieckiem, które nie dość, że trudniej znosi długie podróże, to jeszcze nie będzie w stanie towarzyszyć Ci w każdej formie wypoczynku.
Jeśli wybierasz się na wczasy z biurem podróży zaznacz, by zaproponowano Ci ofertę miejsca i ośrodka gwarantującego atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Zanim jednak dotrzecie na miejsce swojego urlopu czeka Was pakowanie walizek i podróż. Czy będzie uciążliwa i męcząca w dużej mierze zależy od Ciebie? Podróże na skrzydłach
Lot samolotem to niewątpliwie najkrótszy sposób dotarcia na wymarzone wakacje. Już w kilka godzin możesz przenieść się na drugi koniec Europy, zostawiając za sobą pracę, codzienność i wszystkie troski. Również dla Twojego dziecka będzie to najmniej uciążliwa forma podróży.
Jest to tym bardziej atrakcyjne rozwiązanie, iż wiele linii lotniczych przewozi dzieci po obniżonych cenach lub nawet całkowicie bezpłatnie. Rezerwując bilet na przelot, warto poprosić o odpowiednie dla dzieci miejsca na pokładzie i wybrać najlepszy dla dziecka czas podróży. Część samolotów rejsowych dba o samopoczucie małych pasażerów, puszczając im filmy lub animowane bajki. Można również zamówić specjalne pokładowe menu dla dzieci. Jeśli natomiast podróżujesz samolotem tanich linii lotniczych, na których nie podaje się posiłków, zabierz do swojego bagażu podręcznego zapas jedzenia, drobne przekąski i napoje.
Aby umilić dziecku lot zabierz dla niego książeczki, gry lub notes i kredki. I koniecznie jakieś drobne cukierki do ssania, które podaj dziecku w chwili startu samolotu. Dla zwiększenia bezpieczeństwa Twojego dziecka weź ze sobą specjalny fotelik lub upewnij się, czy możesz go wypożyczyć na lotnisku. Podczas długich godzin oczekiwania na odprawę lub bagaże Twój maluch może się niecierpliwić, kręcić po lotnisku czy, co gorsza zagubić. Maluchowi podróżującemu samolotem koniecznie włóż do kieszeni lub zawieś na szyi wizytówkę z jego imieniem oraz numerem telefonu do Ciebie lub kogoś z rodziny. Wcześniej ustal z dzieckiem punkt zbiórki na lotnisku, czy w każdym dowolnym miejscu, w którym spotkacie się w razie zgubienia. Jeśli Twoje dziecko cierpi na jakieś przewlekłe choroby, napisz koniecznie na tej wizytówce informacje o chorobie i o ewentualnych zaleceniach medycznych. Podróże na kółkach
Podróż własnym samochodem to duża niezależność, ale i czasami większe zmęczenie zarówno dla kierowcy, jak i dziecka. Z uwagi na samopoczucie malucha i częstą u dzieci chorobę lokomocyjną wybierając się w podróż samochodem, zaplanuj jej trasę i czas tak, abyście mogli robić liczne przystanki w podróży.
Przede wszystkim unikaj podróży w okresach szczytu, kiedy długie oczekiwanie w korkach czy na przejściach granicznych znacznie zwiększa jej uciążliwość. I nie zapominaj o foteliku i pasach. Najbezpieczniejsza dla dziecka do czwartego roku życia jest podróż tyłem do kierunku jazdy. A wszyscy lekarze zgodnie podkreślają, by dzieci korzystały z siedzenia dziecięcego lub poduszki nawet do 10-12 roku życia. Jednocześnie dopilnuj, by dziecko było dobrze zabezpieczone pasami fotelika - nie pozwól, aby pas przechodził pod pachą dziecka. I pamiętaj, że dziecko nie może siedzieć na siedzeniu wyposażonym w poduszkę powietrzną, jeśli jednak już sadzasz je na takim fotelu, koniecznie wyłącz poduszkę.
Ponieważ najczęściej jednak małe dzieci wozimy na tylnych siedzeniach samochodu, na czas podróży warto zamontować na tylnych oknach specjalne parawaniki przeciwsłoneczne, które chronią przed przegrzaniem. Jeżeli natomiast tylne okna w samochodzie otwierają się, zablokuj je tak, aby Twoje dziecko nie mogło ich przypadkowo otworzyć.
Podczas podróży autokarem lub samochodem wiele małych dzieci cierpi na chorobę lokomocyjną. Jeszcze przed wyjazdem podaj zatem dziecku odpowiednie leki, które dawkuj jeszcze kilkakrotnie podczas podróży. Miej ze sobą również woreczki i odpowiedni zapas napojów – szczególnie na wypadek biegunki lub wymiotów, które bardzo odwodniają organizm. Aby Twój maluch nie nudził się w podróży, zaproponuj jakieś zabawy słowne lub rebusy. Długotrwałe pochylanie głowy np. podczas rysowania wzmaga kłopoty z błędnikiem i złe samopoczucie. Dlatego też staraj się, aby podczas podróży dziecko jak najwięcej patrzyło przez okna przed siebie. Zamiast czytania książek zaproponuj maluchowi wysłuchanie bajki na odtwarzaczu CD lub walkmanie lub zagrajcie w gry na spostrzegawczość – na przykład liczcie samochody lub wypatrujcie domy z czerwonymi dachami. Podróże po torach
Chociaż coraz rzadziej zdarza nam się podróżować pociągiem, to jednak jest to ciągle najmniej stresujący środek lokomocji. Nie musimy czekać na odprawę bagażu, ani martwić się, czy starczy nam paliwa, a jeśli złapie nas nagły głód zawsze możemy przespacerować się kilkanaście metrów do wagonu restauracyjnego. Pociągi to dobry i szybki transport, kiedy wybieramy się na wakacje krajowe. Z biletem w kieszeni odszukujemy swój przedział, bagaże wkładamy na półkę i możemy wygodnie rozsiąść się w fotelu. Dla dziecka podróż pociągiem też jest na pewno mniej stresująca niż w przypadku samochodu czy samolotu. W pociągu w każdej chwili możecie przespacerować się po korytarzu, a maluch może w dowolnej chwili skorzystać z toalety. W pociągu dużo łatwiej niż w samochodzie zająć dziecku czas – może rysować, czytać, czy nawet grać w karty lub układać drobne układanki.
Kupując bilety na pociąg musimy pamiętać, aby wybrać wagon dla niepalących, fotele najlepiej obok siebie, w tym jeden przy oknie. Wówczas dziecko będzie mogło podziwiać mijane widoki, a jeśli zechce się zdrzemnąć, wówczas będzie mogło się bez problemu przytulić do mamy i wyciągnąć wygodnie nogi. Na dłuższe podróże pociągiem warto jednak kupować bilety w przedziałach z kuszetkami – tam podróż jest znacznie wygodniejsza zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców.
Dla małych dzieci samo podróżowanie jest już wielką przygodą. Spotyka nowych ludzi, zachwyca się widokami za oknem, poznaje nowe zwyczaje i miejsca. Dlatego warto jest każdą podróż – i tę bliską, i tę daleką – dobrze zaplanować. Najważniejsze bowiem, aby podróż była zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka bezpieczna, przyjemna i możliwie jak najmniej uciążliwa.