FitnessSzklane oczy

Szklane oczy

Szklane oczy
31.08.2006 11:27, aktualizacja: 27.05.2010 22:11

Nie spadną i nie potłuką się. Latem nie odcisną się na nosie i nie zostawią białych nieopalonych śladów. Zimą zaś nie zaparują przy najmniejszej zmianie temperatury. To tylko część powodów, dla których coraz więcej osób zamienia okulary na szkła kontaktowe.

Nie spadną i nie potłuką się. Latem nie będą przeszkadzać, nie odcisną się na nosie i nie zostawią białych nieopalonych śladów. Nie napada na nie ani wiosenny, ani jesienny deszcz. Zimą zaś nie zaparują przy najmniejszej zmianie temperatury. Ostrość widzenia będzie przy tym idealna. To tylko część powodów, dla których coraz więcej osób zamienia okulary na szkła kontaktowe.

Bliżej oka
Zamiana okularów na szkła wydaje się pod każdym niemal względem korzystna. I to zarówno z punktu widzenia wygody jak i polepszenia się pola widzenia. Okulary zawsze trochę ograniczają to pole poprzez oprawki, a także fakt, że najlepiej widzimy kiedy patrzymy prosto przed siebie, a więc przez sam środek szkła. Z soczewkami tego problemu nie ma. „Przyklejają się” one bowiem do warstwy płynu łzowego, który pokrywa rogówkę, a tym samym poruszają się razem z okiem. Gdziekolwiek więc patrzysz nie zmienia się ostrość widzenia.

Twarde czy miękkie?

Oczywiście, istnieje kilka różnych rodzajów soczewek. Przy ich wyborze duże znaczenie ma na przykład rodzaj wady wzroku czy też to, jakie szkła lepiej toleruje nasz organizm. Może się bowiem okazać, że jedne z nich odrzuca, inne zaś nie sprawiają żadnego problemu i nie wywołują żadnej nieporządanej reakcji. Niezbędne jest tu skonsultowanie się z lekarzem okulistą, który doradzi i pomoże dokonać wyboru odpowiednich szkieł.

Podstawowym rozróżnieniem między soczewkami jest wyodrębnienie szkieł kontaktowych twardych i miękkich. Pierwsze z nich polecane są osobom, które mają znaczne wady wzroku. Soczewki te charakteryzują się tym, że nie przylegają do oka całą powierzchnią, a jedynie obrzeżami. Są schorzenia, jak zespół suchego oka (gdy oko wytwarza za mało płynu łzowego), kiedy taki rodzaj szkieł jest szczególnie wskazany. Twarde soczewki są też trwalsze (zazwyczaj można je nosić nawet kilka lat) i są mniej podatne na wszelkie zabrudzenia.

Bardziej popularne jednak są szkła kontaktowe miękkie. Tolerowane są one przez większość organizmów i łatwiej też się do nich przyzwyczaić. Dodatkowo lepiej trzymają się oka, ponieważ całkowicie przylegają do jego powierzchni. I jeszcze jeden plus: są tańsze, a to dlatego, że, w przeciwieństwie do twardych, nie trzeba ich indywidualnie przystosowywać do kształtu rogówki.

Jednodniowe czy miesięczne?

Każde soczewki mają swój termin przydatności. To, jak długo będziemy mogli je nosić zależy od tego, na jakie się zdecydujemy. W salonach optycznych możemy kupić soczewki jednodniowe, tygodniowe, miesięczne, a nawet roczne. Na początek najlepiej przetestować któreś z krótkoterminowych, potem można pozwolić sobie na te z dłuższym okresem przydatności. Najlepiej jednak i to skonsultować wcześniej z lekarzem. Czy zdecydujemy się na tygodniowe czy na miesięczne, najważniejsze, by pilnować tego czasu i go nie przekraczać, ponieważ może to powodować łzawienia, zaczerwienienia czy też inne reakcje alergiczne.

Trochę fantazji
Można również zdecydować się na soczewki, które zmienią kolor oczu. Zaszaleć może każdy, ponieważ dostępne są barwne szkła zarówno lecznicze jak i zupełnie neutralne, mające na celu jedynie zmianę wyglądu oka. Można pokusić się tu o prawdziwą metamorfozę, ale można też zdecydować się na podkreślenie własnego koloru, który dzięki soczewkom stanie się intensywniejszy.
Zwykłe szkła są zazwyczaj przezroczyste, niektóre jednak firmy proponują soczewki delikatnie zabarwione na niebiesko. Są one wtedy bardziej widoczne, gdy wkładamy je do pojemniczka. Zielone czy brązowe oczy nie zmienią pod ich wpływem swojej barwy, a niebieskie z kolei nabiorą większej wyrazistości.

Oczy pod ochroną

Noszenie soczewek wymaga częstego kontrolowania stanu naszych oczu. Bardzo ważne jest, by każdą zmianę zgłaszać okuliście. Dzięki temu można uniknąć poważniejszych schorzeń. Jeśli jednak nie ma żadnych przeciwskazań i wiemy, że nasz organizm bardzo dobrze toleruje soczewki nie powinniśmy mieć problemów. Oczywiście pod warunkiem, że będziemy przestrzegać zasad używania szkieł.
Przede wszystkim należy przechowywać je w specjalnych pojemniczkach i czyścić jedynie płynem do tego przeznaczonym (nigdy wodą z kranu, ponieważ zawiera ona bardzo dużo różnych bakterii). Pamiętajmy też, by nie nosić soczewek dłużej niż jest to zalecone. Należy też zdejmować je po kilkunastu godzinach, gdy idziemy spać (wyjątkiem są tu soczewki, które przeznaczone są do noszenia na dzień i na noc), by oczy odpoczęły. Warto też mimo wszystko posiadać okulary. Można je wtedy zawsze założyć, w razie zgubienia czy uszkodzenia soczewki.

Do tego dochodzi jeszcze sprawa makijażu. Ważne jest, by nakładać go po założeniu soczewek. Dobrze też zrezygnować z wydłużającego tuszu czy sypkich cieni, których drobinki mogłyby się dostać do oka i zanieczyścić szkło kontaktowe. Oczy z nałożonymi soczewkami źle mogą również znieść kreskę podkreślającą krawędź powieki.

Soczewki mają bardzo wiele zalet. Są zdecydowanie wygodniejsze, a przy tym dokładnie korygują wadę i poprawiają ostrość widzenia. A okulary? Cóż, nie trzeba z nich rezygnować całkowicie. Gdy wróci moda na kolorowe oprawki, zawsze można znów po nie sięgnąć.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także