Tak ostrzega domowników. Ludzie nie mają pojęcia
Zdarza się, że nasz pies zaczyna wyć. Nie każdy właściciel jest jednak w stanie zrozumieć, dlaczego jego pupil zachowuje się w ten sposób. Grupa naukowców z Węgier postanowiła zbadać to zjawisko i przeprowadziła szereg badań na psach. Wyniki, do których doszli, mogą być dla wielu zaskakujące.
16.11.2023 | aktual.: 16.11.2023 11:28
Zespół naukowców z Uniwersytetu Loránda Eötvösa w Budapeszcie przeprowadził badania na temat tego, dlaczego nasze czworonogi wyją. W ramach tego eksperymentu, naukowcy przebadali 68 psów pochodzących z 28 różnych ras. Z ich analiz wynika, że czworonogi mają bardzo ważne powody do wydawania dźwięków.
Dlaczego psy wyją?
Zanim zaczniemy analizować, dlaczego psy wyją, musimy najpierw przyjrzeć się ich przodkom - wilkom. Te dzikie zwierzęta wydają charakterystyczne dźwięki, które służą im do komunikacji z innymi osobnikami.
Okazuje się, że podobnie robią udomowione psy, które wyją, aby nawiązać kontakt nie z innymi zwierzętami, a z właścicielami. Psy najczęściej wyją w nocy, kiedy usłyszą coś, co je niepokoi. W ten sposób próbują ostrzec przed potencjalnym niebezpieczeństwem.
Psy wyją jednak również wtedy, kiedy ich właścicieli nie ma w domu. Tak próbują wezwać ich bowiem do powrotu. Jeżeli pies zaczyna nagle wydawać dźwięki, może to być także sygnał, że coś go boli. Ważne jest, aby obserwować swoje zwierzęta i zwracać uwagę na wszelkie zmiany w ich zachowaniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Pies patrzy ci w oczy? Nie każdy wie, co to znaczy
Węgierscy naukowcy odkryli, dlaczego psy wyją
Fanny Lehoczki to węgierska naukowczyni, która przeprowadziła ze swoim zespołem badania na różnych rasach psów. Ich eksperyment polegał na zamknięciu psa w pustym pokoju, w którym odtwarzano dźwięki wycia wilka. Właściciel psa również był obecny w tym samym pokoju, jednak miał nie reagować na dźwięki dochodzące z głośników.
Badania wykazały, że psy, które genetycznie są bardziej podobne do wilków, wyją częściej. Na dźwięki wycia wilka zareagowało aż 57 proc. badanych psów, ale niektóre z nich zareagowały nie wyciem, ale piskiem, co może świadczyć o stresie zwierzęcia.
Eksperci zauważyli też, że częściej wyją młodsze psy. Te, które miały więcej niż pięć lat, rzadziej decydowały się na wydawanie dźwięków. Nie każdy wie, że umiejętność wycia może zanikać u psa w dorosłym życiu. Powodem jest to, że psy dorastają wśród ludzi.
Zobacz także: Pies sam podaje łapę? Chce przekazać coś ważnego
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.