Pies sam podaje łapę? Chce przekazać coś ważnego
03.10.2023 20:54, aktual.: 17.01.2024 19:10
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zachowania psa często fascynują i zaskakują jego opiekunów. Wiele gestów wykonywanych przez psiaki wydaje się niezrozumiałych. Przykładem może być sytuacja, kiedy pies kładzie łapę na człowieka. Specjaliści wyjaśniają, co zwierzę chce w ten sposób przekazać.
Pies komunikuje się ze światem niewerbalnie - wie o tym uważny opiekun czworonoga. Zwierzę inaczej zachowuje się, kiedy jest spokojne, zrelaksowane i szczęśliwe, a zupełnie inaczej, gdy odczuwa napięcie lub lęk. Bywa, że można to odkryć po drobnych niuansach jak pozycja ogona, odwrócenie głowy, ziewanie czy pozycja ciała. Nie zawsze łatwo odczytać, co pies chce nam przekazać, a wiele gestów wydaje się zaskakujących.
Pies kładzie na mnie łapę. Co to znaczy?
Jedną z częstych sytuacji, które może zaobserwować opiekun, jest moment, kiedy jego pupil kładzie na nim łapę. Dzieje się to najczęściej podczas głaskania czy drapania zwierzęcia. Okazuje się, że wyjaśnienie jest bardzo proste.
- Kiedy dostaniesz "łapę", gdy już głaszczesz, łaskoczesz lub w inny sposób poświęcasz swojemu psu fizyczną uwagę… jest prawdopodobne, że intuicyjnie zrozumiesz, że twój pies chce, abyś robił dalej dokładnie to, co robisz. To jeden z najczęstszych powodów, dla których psy kładą łapy na ludziach – podkreśla behawiorystka Sarah Wooten z Pumpkin Pet Insurance.
Możemy być więc zadowoleni. Gest psa oznacza więc, że dobrze się przy nas czuje, a nasze pieszczoty sprawiają mu przyjemność. - Gdy tylko zaczniesz cofać rękę, on wyciągnie rękę i cię poklepie. Zwykle jest to bardzo skuteczne i nie pozostawia miejsca na interpretację. "Daj mi więcej" - mówi twój pies - tłumaczy specjalistka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pies daje łapę? Możesz być zadowolony
Zdaniem niektórych takie zachowanie czworonoga może być też spowodowane czymś innym. Kiedy pies daje nam łapę, okazuje w ten sposób wsparcie. Każdy opiekun wie, że psy doskonale wyczuwają emocje. Jeśli jesteśmy smutni i przygnębieni albo mocno zestresowani, mogą chcieć przebywać jak najbliżej nas, żeby w ten sposób wyrazić swoje przywiązanie.
W sieci pojawiło się też proste, ale poruszające wyjaśnienie, co oznacza taki gest. Jeden z tiktokerów nazwał to wprost "głaskaniem" przez psa. - Czy wiesz, że jeżeli twój pies łapie się podczas głaskania, jest to jego sposób na to, aby też cię pogłaskać? Położenie na tobie łapy to znak, że kocha cię i ci ufa – mówi internauta.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl