Tak zachowuje się narcyz. Łatwo go rozpoznasz
Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie osoby znajdują się w naszym otoczeniu. Po ich zachowaniu łatwo rozpoznasz, że wśród twoich znajomych są narcyzi i manipulanci. A może spotykasz się z jednym z nich? Sprawdź, jak ich rozpoznać.
21.02.2024 | aktual.: 21.02.2024 13:09
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W każdej relacji przychodzi moment, kiedy dochodzi do trudności w porozumiewaniu się. Chociaż wiele par zazwyczaj radzi sobie z rozwiązywaniem problemów dzięki udanej komunikacji, to brak świadomości własnych błędów może prowadzić do pogłębienia konfliktu.
Wiadomo jednak, że wplątanie się w niektóre związki może być łatwiejsze, niż się wydaje. W naszym otoczeniu mogą pojawiać się osoby, które manipulują lub wykazują cechy narcystyczne. Być może jest to partner, kolega z pracy lub bliska przyjaciółka. Jak rozpoznać moment, kiedy warto mieć się na baczności? Kiedy należy wycofać się z toksycznej relacji?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak poznać narcyza?
Narcyz to osoba, która pragnie stać na środku sceny, skupiając na sobie całą uwagę. Koncentruje się wyłącznie na zaspokajaniu własnych potrzeb, oczekując, aby to ona była głównym przedmiotem zainteresowania innych. Za fasadą pozornej troski kryje się jednostka, której tak naprawdę brakuje głębokich uczuć. Często opisuje siebie mianem "hedonisty", lecz w gruncie rzeczy motywowany jest czystym egoizmem. Nie jest mu obca sztuka manipulacji, a w stosunku do osób z najbliższego otoczenia potrafi być niezwykle szkodliwy.
Kiedy przyciągniesz uwagę narcyza, poczujesz się niezwykle wyjątkowo, jednak szybko zauważysz, że początkowe zauroczenie zamienia się w okrutną zależność. Kiedy przestajesz być elementem dekoracyjnym u jego boku, znudzony manipulator bez wahania zaczyna ujawniać swoje prawdziwe oblicze.
Aby skutecznie bronić się przed negatywnymi działaniami, kluczowe jest wczesne rozpoznanie zagrożenia. Narcyz to ekspert w manipulowaniu, który potrafi wywierać presję i wpływać na innych, często wykorzystując czyjeś poczucie winy. Takie osoby używają wcześniej zdobytych, prywatnych informacji, by osiągnąć swój cel.
Co mówi narcyz i manipulator?
Manipulacja jest formą nadużycia psychicznego, która może wyrządzić poważne szkody na psychice ofiar. Wpływa na ludzi bez względu na ich poziom dochodów czy wykształcenie. Skuteczność manipulacji wynika z tego, że na początku może wydawać się nieszkodliwa i subtelna. Kiedy relacja staje się bardziej zażyła, trudniejsze staje się rozpoznanie działań narcyza.
Osoby o narcystycznych cechach osobowości często posługują się konkretnymi zwrotami. Jeśli je usłyszysz, miej się na baczności: "Gdybyś mnie kochał, to", "Nie chcesz mnie zranić, prawda?", "Zobacz, do czego mnie zmuszasz", "Powiedziałem już 'przepraszam’?", "Nie rób scen. Jesteś jak twoja matka/ojciec".
Co jeszcze mówi manipulant i narcyz? "Dlaczego nie możesz być bardziej jak...?", "Nazywasz mnie kłamcą?", "Gdyby ci zależało, to...", "Dawniej bardziej się starałaś", "Popełniłem jednorazowy błąd. Raz zrobiłem coś złego, nie rób ze mnie złego człowieka!"
Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.