Blisko ludziTalibowie wprowadzają swoje zasady. Kobiety od mężczyzn oddzielają kotarą

Talibowie wprowadzają swoje zasady. Kobiety od mężczyzn oddzielają kotarą

Talibowie wprowadzają swoje zasady. Kobiety i mężczyźni są oddzielani
Talibowie wprowadzają swoje zasady. Kobiety i mężczyźni są oddzielani
Aleksandra Lewandowska

08.09.2021 11:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do sieci trafiło zdjęcie z Uniwersytetu Avicenny w Kabulu w Afganistanie, gdzie rozpoczął się nowy semestr. Studentów i studentki w jednej sali oddziela kotara, a według najnowszych informacji, Talibowie wprowadzają swoje zasady, tworząc m.in. oddzielne wejścia na uczelnię dla kobiet i mężczyzn.

Talibowie przejęli władzę w Afganistanie po 20 latach, a Afgańczycy masowo uciekają ze swojego kraju, bojąc się o własne życie. Ostatnim razem, kiedy byli u władzy, od 1996 do 2001 roku, zabrali kobietom m.in. prawa do nauki oraz pracy. Choć teraz zapewniają, że niczego im nie odbiorą, powoli wprowadzają restrykcyjne zasady, dotyczące przebywania w tym samym pomieszczeniu kobiet oraz mężczyzn czy noszenia przez kobiety hidżabu.

Talibowie wprowadzają zasady na uczelniach

W mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie z Uniwersytetu Avicenny w Kabulu w Afganistanie, na którym widzimy, że studentki i studentów oddziela zasłona. Według najnowszych doniesień, Talibowie chcą tworzyć dla kobiet osobne wejścia na uczelnie, zmuszają także uniwersytety do wyznaczenia oddzielnych miejsc dla kobiet na modlitwę.

Zasadę "segregacji" na uczelniach potwierdziły już uniwersytety w trzech największych miastach Afganistanu - Kabulu, Kandaharze i Heracie, w których kobiety mogły jeszcze kilka tygodni temu cieszyć się "normalniejszym" życiem. Teraz zarówno studentki, jak i wykładowczynie oraz pracownice uczelni mają obowiązek stałego noszenia hidżabu, zakrywającego włosy i popiersie, a odsłaniającego jedynie twarz.

Uczelnie informują o problemach

Nowe klasy tworzone na uczelniach prywatnych, mają zawierać oddzielne przestrzenie dla studentek oraz studentów. Klasy mieszane dozwolone są tylko w przypadku, kiedy liczba kobiet jest mniejsza niż 15. Jak podało CNN, Talibowie mają także plan, aby w niedalekiej przyszłości uczelnie zatrudniały jedynie kobiety-profesorki dla studentek.

Waheed Roshan, wykładowca z Uniwersytetu Bakhtar w Kabulu powiedział, że choć jego uczelnia zastosuje się do zasad Talibów, wiele pozostałych może mieć spory problem z logistyką. Mniejsze uniwersytety nie posiadają tak dużej ilości profesorek, aby tylko one mogły uczyć kobiety. Z tego powodu Talibowie sami wybiorą odpowiednich profesorów.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (18)