Te dolegliwości możesz wyleczyć dzięki odpowiedniej diecie
"Twoje pożywienie powinno być lekarstwem, a twoje lekarstwo powinno być pożywieniem", mawiał prekursor współczesnej medycyny, Hipokrates. I nie bez racji. Niektóre dolegliwości możemy załagodzić bez pomocy farmaceutyków, a jedynie zmieniając naszą dietę. Oto kilka problemów zdrowotnych, które wyleczymy odpowiednio dobranym menu.
"Twoje pożywienie powinno być lekarstwem, a twoje lekarstwo powinno być pożywieniem", mawiał prekursor współczesnej medycyny, Hipokrates. I nie bez racji. Niektóre dolegliwości możemy załagodzić bez pomocy farmaceutyków, a jedynie zmieniając naszą dietę. Oto kilka problemów zdrowotnych, które wyleczymy odpowiednio dobranym menu.
Częste zapalenia pęcherza
Zapalenie pęcherza to nieprzyjemne schorzenie. Dolegliwości z nim związane złagodzić możemy poprzez zmianę diety. Jeśli cierpisz na częste infekcje dróg moczowych, unikaj spożywania alkoholu, a w szczególności szampana i białego wina. Alkohol zmienia współczynnik pH moczu, co z kolei jest przyczyną łatwiejszego rozprzestrzeniania się i rozmnażania w cewce moczowej i pęcherzu bakterii odpowiedzialnych za wywoływanie zapaleń. Zamiast tego pij soki, do diety wprowadź także żurawinę (możemy dodawać ją w postaci suszonej np. do musli, wypieków itp.). Dlaczego akurat żurawinę? Ponieważ ta czerwona jagoda bogata jest w kwas hipuronowy, który ma silne działanie antybakteryjne. Inne substancje obecne w żurawinie utrudniają przywieranie bakterii wywołujących zapalenie pęcherza (bakteria E-coli) do ścian tego narządu.
Jeśli już jednak infekcja nas dopadnie, wyrzućmy z naszego menu na czas zapalenia wszelkie tłuste i smażone potrawy, dzięki czemu znacznie złagodzimy jego przebieg. Do diety wprowadźmy natomiast produkty będące "naturalnymi zabójcami bakterii": czosnek, por oraz rzepę.
Tekst: na podst. Femina.fr/Anna Loska/sr, kobieta.wp.pl
Pieczenie w żołądku
Nieprzyjemne odczucia płynące z żołądka możemy znacznie zmniejszyć, jedząc często i o stałych porach - pieczenie i inne problemy pojawiają się najczęściej wówczas, gdy posiłki spożywamy nieregularnie, przez co układ trawienny zbyt mocno się zakwasza. Aby zapobiegać nadkwasocie, między posiłkami sięgamy po owoce i warzywa.
Unikamy spożywania dań ciężkostrawnych i o dużej zawartości tłuszczu - takie jedzenie pobudza wydzielanie się kwasów żołądkowych. Rezygnujemy też z dużych ilości sera, produktów zakwaszanych octem (ogórki konserwowe, papryka konserwowa itp.) i kwaśnych owoców (grejpfrut, cytryna), ponieważ te tylko pogorszą nasze dolegliwości. Sięgamy natomiast częściej po produkty mleczne, a w szczególności po jogurty, kefiry i maślanki, które pomagają zneutralizować kwasy żołądkowe i odbudować florę bakteryjną układu pokarmowego.
Bolesne i obfite miesiączki
Również dolegliwości związane z miesiączką możemy złagodzić, zmieniając na czas "trudnych dni" nasze menu. Po pierwsze, zrezygnujmy z kawy - picie jej, szczególnie w dużych ilościach, zwiększa wrażliwość receptorów czuciowych na ból. Po drugie, w czasie menstruacji wyrzucamy z diety cukier, czerwone mięso i margarynę.
Wiele kobiet w trakcie miesiączki odczuwa naturalną potrzebę spożywania lekkich posiłków i większej ilości warzyw i owoców. Jest to jak najbardziej prawidłowy odruch. Aby miesiączki stały się mniej obfite, włączmy do jadłospisu warzywa i owoce obfitujące w witaminę K. Zwiększając krzepliwość krwi, witamina ta zapobiega krwotokom oraz wszelkim niepożądanym krwawieniom (np. z nosa). Dla kobiet mających obfite miesiączki jest szczególnie ważna, ponieważ zmniejsza objętość traconej podczas menstruacji krwi. Witaminę K znajdziemy w brokułach, szpinaku, szparagach, ale też w produktach mlecznych. W "trudnych dniach" nie zaszkodzi także kilka kostek gorzkiej czekolady - kakao posiada duże ilości magnezu i potasu - pierwiastków, które powinnyśmy uzupełniać w trakcie miesiączki.
Ciężkie i obolałe nogi
Pierwsze objawy żylaków, czyli obolałe łydki, powinny nas zachęcić nie tylko do większej ilości ruchu, ale również do zmiany diety. Po pierwsze, zredukujmy spożycie soli, która zatrzymując wodę w tkankach, powyższa ciśnienie, co powoduje z kolei rozciąganie się żył. Wyrugować sól z diety nie jest jednak tak prosto - wyrzucenie solniczki nie wystarczy. Sól obecna jest w dużych ilościach we wszelkich gotowych produktach, m.in. w kiełbasach i wędlinach, serach, a także w pasztetach, konserwach warzywnych itp. W nowej diecie stawiamy natomiast na produkty obfitujące w cynk (wątróbka, chleb pełnoziarnisty), selen (grzyby, pomidory) oraz witaminy C oraz E (cytrusy, olej słonecznikowy), ponieważ te składniki umacniają i budują ściany naczyń krwionośnych.
Częste przeziębienia
Jeśli w każdym sezonie jesienno-zimowym zdarza ci się kilka przeziębień, oznacza to, że twój układ immunologiczny jest za słaby i potrzebuje wsparcia. Wzbogać swoją dietę o owoce i warzywa obfitujące w witaminę C (cytrusy, czarna porzeczka, rokitnik, brokuły, szpinak, papryka, kiszonki), dzięki czemu w naturalny sposób wzmocnisz właściwości obronne organizmu. Profilaktycznie pomoże także codzienne spożywanie ząbka czosnku, który, mając silne działanie bakteriobójcze i będąc naturalnym antybiotykiem, nie pozwoli rozpanoszyć się chorobie po naszym organizmie.
Tekst: na podst. Femina.fr/Anna Loska/sr, kobieta.wp.pl