Te drzwi zawsze powinny się otwierać na zewnątrz. Nie każdy wie, dlaczego

Drzwi do łazienki powinny otwierać się w ten sposób
Drzwi do łazienki powinny otwierać się w ten sposób
Źródło zdjęć: © pexels | Max Vakhtbovych

10.11.2022 15:25, aktual.: 10.11.2022 17:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chyba każdy choć raz w życiu miał taką sytuację, w której zastanowił się, czy aby otworzyć drzwi do jakiegoś pomieszczenia należy je pociągnąć, czy popchnąć. Nawet jeśli wisi kartka, czasami ktoś automatycznie zrobi na odwrót. Jednak jest takie miejsce, którego drzwi zawsze powinny otwierać się na zewnątrz - to łazienka. Mało kto zdaje sobie sprawę, dlaczego.

Łazienki i toalety to jedne z najważniejszych pomieszczeń nie tylko w domach, ale i w przestrzeniach publicznych, takich jak sklepy, kina, szkoły, galerie handlowe, urzędy, stacje benzynowe, restauracje itp. Co istotne – w każdym z tych miejsc, drzwi do jednego z pomieszczeń zawsze otwierają się na zewnątrz.

Chodzi o łazienkę. Choć może wiele osób zastanowi się teraz, czy kiedykolwiek spotkał się z tym, że drzwi do tego pomieszczenia otwierały się w inną stronę, jednak zdecydowana większość otwiera się lub powinna otwierać się na zewnątrz. Powodów jest kilka.

Dlaczego drzwi do łazienki otwierają się na zewnątrz?

Podstawową sprawą jest kwestia bezpieczeństwa. Może się zdarzyć, że osoba wchodząca do łazienki źle się poczuje i np. zasłabnie. W takim momencie zdecydowanie łatwiej jest popchnąć drzwi i je otworzyć, niż przyciągać je do siebie. To ważne, także i w miejscach publicznych, ponieważ czasami korzysta się z toalety w momencie gorszego samopoczucia. Popychając drzwi otwieramy je szybciej, co może istotnie skrócić czas np. zauważenia nas przez kogoś i wezwania pomocy.

Podobnie sytuacja kształtuje się w miejscach publicznych, gdzie może dojść np. do wybuchu zbiorowej paniki. W tej sytuacji zdecydowanie łatwiej jest popchnąć drzwi i wybiec nawet w wąskim korytarzu, niż siłować się z klamką pod naporem ludzi wybiegających z publicznej łazienki.

Blokada drzwi i kwestia zapachów

Innym, nieco bardziej prozaicznym powodem, jest np. awaria i przewrócenie się lub przesunięcie jakiegoś przedmiotu wewnątrz tego pomieszczenia. Nietrudno sobie wyobrazić, że np. uszkodzona pralka przesunęła się na środek niewielkiego pomieszczenia i zablokowała dostęp do pękniętej rury z wodą. Jeśli drzwi otwierają się na zewnątrz - zawsze jest pewność, że nic ich nie zablokuje.

Powodem, dla którego drzwi, szczególnie od toalety, powinny otwierać się w ten sposób jest kwestia zapachów. Gdy otwierają się do wewnątrz, powietrze jest zasysane w drugą stronę i od razu zapach ze środka uderza w nos osoby wchodzącej. Jeśli więc drzwi będą otwierać się na zewnątrz - część czystego, zdecydowanie bardziej świeżego powietrza jest zasysana do środka i miesza się z tym, które jest w pomieszczeniu, przez co nieprzyjemny zapach będzie mniej odczuwalny.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (10)
Zobacz także