Dla lepszego wyglądu kobiety są w stanie zrobić wiele. Te, które nie są miłośniczkami domowych, babcinych sposobów, z ulgą korzystają z oferty gabinetów kosmetycznych. Okazuje się jednak, że poddając się niektórym zabiegom pielęgnacyjnym, możemy stracić nie tylko sporo pieniędzy, ale także zdrowie i urodę.
Dla lepszego wyglądu kobiety są w stanie zrobić wiele. Te, które nie są miłośniczkami domowych sposobów, z ulgą korzystają z oferty gabinetów kosmetycznych. Okazuje się jednak, że poddając się niektórym zabiegom pielęgnacyjnym, możemy stracić nie tylko sporo pieniędzy, ale także zdrowie i urodę.
Prostowałaś kiedyś włosy w zakładzie fryzjerskim?
Przy tym zabiegu do wygładzenia włosów wykorzystuje się keratynę (ich naturalny budulec), ale często inne substancje, zawierające formaldehyd. To związek chemiczny, stanowiący zagrożenie dla zdrowia dla osób, które go wdychają.
Może powodować problemy z oddychaniem, a także oddziaływać na układ nerwowy i oczy. Zdarza się również, że wywołuje przejściowe bóle klatki piersiowej, uczulenie i nudności.
Tekst na podst. Dailymail.co.uk, Cosmetbeauty.com Izabela O'Sullivan/(IOS)/(kg)
Przedłużanie rzęs
Po takim zabiegu rzęsy są nie tylko dłuższe, ale też bardziej gęste. "Takiego rezultatu nie uzyskasz za pomocą żadnej innej metody" - przekonuje na swojej stronie jeden z salonów kosmetycznych, oferujących tę usługę. Tymczasem lekarze ostrzegają, że klej używany przez wiele gabinetów może powodować reakcje alergiczne. Doczepione rzęsy mogą sprzyjać też gromadzeniu się brudu i bakterii, co z kolei grozi infekcją.
Specjaliści ostrzegają natomiast, że przy powtarzalnym wykonywaniu zabiegu przedłużania rzęs można stracić nawet swoje naturalne. Może dojść bowiem do tzw. łysienia trakcji, polegającego na tym, że włos wypada na skutek nadmiernego ucisku. Zostaje uszkodzony mieszek włosowy, co spowalnia, a niekiedy nawet całkowicie zatrzymuje wzrost nowego.
Peeling chemiczny
Polega na nałożeniu na skórę mieszaniny związków chemicznych o określonym stężeniu. Najczęściej do tego zabiegu stosuje się otrzymywany z trzciny cukrowej kwas glikolowy oraz kwasy owocowe. Ich zadaniem jest przeniknięcie w głąb skóry, dzięki czemu wpływają na przebudowę kolagenu i elastyny.
Jeśli zabieg przeprowadzony jest prawidłowo, nie stwarza prawie żadnego ryzyka. Jeżeli jednak wykonuje go niedoświadczona kosmetyczka, jest bolesny, a skóra może zostać mocno podrażniona i podatna na infekcje. Istnieje również ryzyko wystąpienia opuchlizny.
Pedicure
Mimo że problemy, jakie mogą pojawić się po zabiegu, nie są dość powszechne, warto być świadomą ryzyka. Niektóre lakiery do paznokci, choć oznaczone jako nietoksyczne, mogą zawierać substancje, które uważane są za rakotwórcze oraz szkodliwe dla płodu.
Kolejnym niebezpieczeństwem są niewysterylizowane narzędzia, co sprzyja przenoszeniu infekcji bakteryjnych i grzybicy. Jeśli zależy ci, by pedicure wykonała kosmetyczka, upewnij się, że gabinet przestrzega zasad higieny i najlepiej umów się na wizytę rano. Wtedy jest największa szansa na to, że narzędzia będą czyste.
Depilacja laserowa
Bezpieczeństwo tej metody w ostatnich latach znacznie się poprawiło. Jednak jeśli depilacja laserowa zostanie zastosowana na niewłaściwym typie skóry i włosów, może powodować oparzenia.
Wykonywana zbyt często grozi powstawaniem na skórze pęcherzy, co z kolei - jeśli nieprawidłowo leczone - może prowadzić do infekcji. Przy usuwaniu owłosienia z twarzy szczególnie uważać należy na oczy. Konieczne jest stosowanie chroniących je osłon.
Botoks
Jego działanie polega na wygładzaniu zmarszczek poprzez tymczasowy paraliż określonych mięśni twarzy. Przed wykonaniem zastrzyku warto wziąć pod uwagę, że coś może pójść nie tak.
Na przykład czasem zdarza się, że botoks wstrzyknięty w czoło nieco się osuwa w kierunku oczu, co wygląda niezbyt ciekawie. Na szczęście jednak taki wygląd nie utrzymuje się na stałe.
Tekst na podst. Dailymail.co.uk, Cosmetbeauty.com Izabela OâSullivan/(IOS)/(kg)