GwiazdyTen koncert będzie jednym z najważniejszych jazzowych wieczorów w historii Polski

Ten koncert będzie jednym z najważniejszych jazzowych wieczorów w historii Polski

Widowisko Esperanza+ to wyjątkowy punkt programu Solidarity of Arts 2014. Jego gospodynią jest młoda basistka i wokalistka jazzowa, zdobywczyni trzech nagród Grammy, Esperanza Spalding.

Ten koncert będzie jednym z najważniejszych jazzowych wieczorów w historii Polski
Źródło zdjęć: © Sebastian Pachciarek

Widowisko Esperanza+ to wyjątkowy punkt programu Solidarity of Arts 2014. Jego gospodynią jest młoda basistka i wokalistka jazzowa, zdobywczyni trzech nagród Grammy, Esperanza Spalding.

Wielu z zaproszonych przez nią gości to najlepszy rodzaj wielkich muzyków: takich, którzy nie ograniczają się do odtwarzania swojego – skądinąd cudownego i liczącego kilka dekad – oeuvre, ale którzy swoją obecną aktywnością i najnowszymi dokonaniami stale onieśmielają młodszych.

W programie koncertu organizatorzy przewidują – między innymi – wykonanie (po raz pierwszy przez skład Wayne Shorter, Esperanza Spalding, Terri Lyne Carrington, Leo Genovese oraz Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Clarka Rundella) ponad 25 minutowego, napisanego przez Shortera specjalnie na orkiestrę i głos Esperanzy, utworu GAIA.

Usłyszymy wspólnie grających Herbiego Hancocka, Miltona Nascimento, Wayne’a Shortera, Esperanzę oraz Terri Lyne Carrington (nie wiemy co zagrają, bo trzymają to w ścisłej tajemnicy, ale wszyscy podkreślają, że wspólne granie w tym składzie jest – również dla nich – czymś wyjątkowym), a także dwie oddające tony pozytywnej energii grupy: Pedrito Martineza (jazz tradycji afro-kubańskiej rumby) i Oumou Sangaré (afrykańska muzyka Wassoulou).

Pondto wystąpią Wojciech Waglewski i Voo Voo z orkiestrą PFB (i Esperanzą), Kapela ze Wsi Warszawa oraz bohaterowie minionych edycji naszego koncertu: Leszek Możdżer, Marcus Miller, Alex Han, Louis Cato (w programie przygotowywanym przez Leszka) oraz Zohar Fresco.

Zgodnie z tradycją widowisk „+” do każdego wykonawcy pod koniec jego występu dołącza gospodarz show by wspólnie wykonać przynajmniej jeden utwór. W przypadku polskich zespołów Esperanza nie wyklucza użycia swojego głosu, a że jest osobą wybitnie utalentowaną również lingwistycznie, publicznosć na Ołowiance może spodziewać się kilku wyjątkowo wzruszających chwil/zwrotek.

Indywidualne koncerty większości z wyżej wymienionych, w tym polskich, gwiazd są wydarzeniami: zebranie ich wszystkich w jednym miejscu na jeden wspólny występ to wyczyn, z którego organizatorzy są bardzo dumni i – podobnie jak fani – mają nadzieję, że koncert będzie jednym z najważniejszych jazzowych wieczorów w historii Polski.

Po raz kolejny założenia inscenizacyjne widowiska wpisują się w ideę festiwalu Solidarity of Arts: znowu przestrzeń miejską Gdańska wypełni sztuka najwyższej próby i dziesiątki (wszystko na to wskazuje) tysięcy jej wspaniałych fanów.

źródło (i więcej informacji): solidarityofarts.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (14)