Terapia borowinowa
Borowina już od ponad 150 lat gości w polskich uzdrowiskach, wspomagając leczenie chorób kobiecych, dolegliwości bólowych czy chorób zwyrodnieniowych. Coraz większą popularność zyskują również borowinowe zabiegi kosmetyczne i preparaty pielęgnacyjne na jej bazie.
19.04.2010 | aktual.: 19.04.2010 15:48
Borowina już od ponad 150 lat gości w polskich uzdrowiskach, wspomagając leczenie chorób kobiecych, dolegliwości bólowych czy chorób zwyrodnieniowych. Coraz większą popularność zyskują również borowinowe zabiegi kosmetyczne i preparaty pielęgnacyjne.
Ciepło, cieplej…
Polska borowina uznawana jest w Europie za surowiec o najwyższej jakości. Dlaczego? Pozbawiona jest zanieczyszczeń, a jej skład jest niezwykle bogaty – kwasy humusowe, fitohormony, enzymy, garbniki, woski i minerały (między innymi magnez, żelazo, wapń, potas, jod, fosfor, krzem). Związki te działają bakteriostatycznie i bakteriobójczo, przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo, ściągająco, przeciwobrzękowo, a także przyspieszają regenerację tkanek.
Korzystny wpływ zabiegów z użyciem „czarnego złota” wynika również z właściwości borowiny, która charakteryzuje się znaczną pojemnością cieplną i zdolnościami sorpcyjnymi. Ogrzana przed zabiegiem do około 40 stopni C i nałożona na ciało powoli i równomiernie oddaje ciepło, utrzymując stałą temperaturę nawet przez 30 minut.
Wysoka temperatura rozluźnia spięte mięśnie, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, przyspiesza metabolizm oraz pobudza krążenie krwi. Produkcja potu zostaje zwiększona, co ułatwia uwolnienie toksyn z organizmu, które następnie wchłaniane są przez borowinę.
Torfowe zabiegi
Rozdrobniona i wymieszana z wodą borowina tworzy gęstą papkę, która stosowana jest w lecznictwie do kąpieli, okładów, zawijania bądź nasiadówek. Zabiegi przynoszą ulgę w chorobach reumatycznych, chorobach kobiecych, przy nerwobólach, obrzękach i zapaleniu korzonków nerwowych, a także łagodzą objawy menopauzy. Borowina wykorzystywana jest w okulistyce jako środek wspomagający leczenie stanów zapalnych rogówki, siatkówki i twardówki. Wysokogatunkowy surowiec stosowany jest również w postaci doustnej przy nadkwaśności soku żołądkowego.
Niestety nie każdy może poddać się borowinowej kuracji – decyzja o jej rozpoczęciu musi być skonsultowana z lekarzem. Przeciwwskazaniami są między innymi: niewydolność krążeniowa, choroba wieńcowa, nadciśnienie lub niskie ciśnienie, miażdżyca, ostre stany zapalne, choroby nowotworowe, nadczynność tarczycy, cukrzyca, a także ciąża i menstruacja. Zabiegów nie należy wykonywać u dzieci.
Z dobroczynnego działania borowiny możemy skorzystać także w warunkach domowych. W aptece dostępna jest pasta borowinowa w postaci plastrów, które po podgrzaniu można stosować do okładów. Pamiętajmy, że, ze względu na właściwości sorpcyjne borowiny, raz użyty plaster należy wyrzucić i zastąpić nowym.
Jak przygotować taki zabieg? Plaster podgrzewamy w gorącej wodzie do temperatury około 40 stopni C i przykładamy do bolącego miejsca na 20-30 minut. Aby kuracja była skuteczna, niezbędna jest seria co najmniej kilku zabiegów. Do użytku domowego przeznaczona jest również maść borowinowa oraz rozpuszczalna w wodzie kostka torfowa.
Borowiną w cellulit
Borowina została doceniona również w kosmetyce jako element kuracji antycellulitowej i odmładzającej. Torfowe zabiegi typu body wrapping przyspieszają metabolizm oraz cyrkulację krwi i limfy, wspomagając redukcję tkanki tłuszczowej i „pomarańczowej skórki”.
Natomiast borowinowe maseczki na twarz szczególnie zalecane są w przypadku cery zmęczonej i zanieczyszczonej oraz pozbawionej sprężystości, z widocznymi oznakami starzenia. Maseczki głęboko oczyszczają, regenerują, nawilżają i wygładzają skórę, a dzięki obecności fitohormonów pobudzają syntezę kolagenu i elastyny, co znacząco wpływa na poprawę jej napięcia.
Na co dzień możemy stosować drogeryjne kosmetyki z borowiną – szampony nawilżą i wzmocnią włosy, maski i balsamy ujędrnią i odżywią skórę ciała, a o kondycję cery zadbają żele, toniki i kremy.